Mediální ticho kolem Jiřího Fialy
Ing. Jiří Fiala zdroj: www.k213.cz
Zopakuji základní fakta důvodů jeho věznění, jak jsou publikována na stránkách www.k213.cz :
„Záminkou současného věznění pana Fialy je údajné násilí proti úřední osobě - § 325 tr. zák. Tím mělo být odstrčení justičního strážce obviněným Fialou od sebe poté, co ho strážce šťouchal do břicha, když pan Fiala klidně stál na chodbě justičního areálu Na Míčánkách a neúčastnil se fyzicky žádného incidentu. Justiční strážce byl navíc ustrojen proti předpisům – chybělo mu povinné identifikační číslo, které později odmítal komukoliv sdělit. Takže šlo o pochybnou osobu, možná provokatéra. Po tomto odstrčení se jako na povel vrhla na pana Fialu skupina justičních strážců, kteří mu roztrhali kabát a zdemolovali jeho kufřík na listiny... To vše vidělo desítky lidí – většinou přítomných občanů, kteří opouštěli soudní jednání s podvodnou psycholožkou Alenou Uvačíkovou, obviněnou z křivé svědecké výpovědi v opatrovnické kauze.
Na místo přijela policie a zkontrolovala totožnost většího počtu osob. Většinou z nich byli občané, kteří spontánně podávali policistům své doklady a nabízeli jim svou svědeckou výpověď ohledně chování justičních strážců (například skoky na záda klidně stojícím lidem s tím, že tito je právě měli, zády k nim, napadat). Policisté prohlásili, že nikdo nebyl zraněn a zase odjeli, „protože jsou jen hlídka a případná oznámení nebudou nyní přijímat“. Přibližně po týdnu si najednou orgány vzpomněly, že při napadení pana Fialy byli vlastně dva justiční strážci údajně zraněni a pana Fialu uvěznily. Bylo to 16. února tohoto roku a ta vazba trvá dosud.
Na případu je nanejvýše zajímavé i to, že policie za tři měsíce vyslechla k věci pouze několik justičních strážců. Nevyslechla nikoho z možná dvou desítek přítomných občanů, o jejichž výpovědi zjevně příliš nestojí. Na základě toho je držen pan Fiala ve vazbě a za tohoto stavu „prošetření“ má být souzen.“ Neoprávněné věznění Ing. Fialy vůbec obestírají velmi podivné okolnosti. Zapadá do nich těžko pochopitelný alibizmus a fatální nečinnost organizace Amnesty International, která byla několikrát požádána, aby se v této věci angažovala, což nakonec odmítla učinit s následujícím odůvodněním (jež bylo publikováno na stránkách k213):
„S případem pana Fialy jsme již byli seznámeni. Chápeme Váš zájem a úsilí. Amnesty International se však bohužel tímto případem zabývat nemůže, a to z několika důvodů. Hlavním důvodem je omezený mandát, který nám nedovoluje pracovat na případech vězňů z České republiky. Dalším důvodem jsou omezené kapacity, se kterými se náš výzkumný tým potýká a není proto v našich silách zabezpečit pozornost všem vězňům, kteří si stěžují na nespravedlivé zadržování. V současnosti jsme nuceni naši pozornost obracet zejména do regionu Blízkého východu a severní Afriky.
Děkujeme za pochopení.
S úctou, Anna Dumont, Office Manager“
"Jak vaše reakce, tak celý přístup Amnesty International v ČR nelze označit jinak než za trapný, ostudný a zesměšňující celou tuto organizaci, která se kdysi - ještě na sklonku komunismu – těšila nemalé vážnosti. Tu rozhodně nenabyla přihlouplou agitací po ulicích, ale statečným a nekompromisním zastáváním se práv tehdejších disidentů, především z řad Charty 77," napsal Fiala mimo jiné ve své odpovědi ředitelce organizace Anně Dumontové.
Přesto se našli významní lidé, kterým není osud p. Ing. Fialy lhostejný. Patří mezi ně senátor Jiří Čunek, který jej před nedávnem navštívil ve vězení. Byl konsternován z toho, (cituji)„ za co může být v České republice občan uvržen do vazby.“ A pokračoval: „Ve spolupráci s advokátem Ing. Fialy vyzvu příslušné orgány k prošetření postupu orgánů, které o vazbě rozhodly.“
Současný senátor pan Petr Pithart podepsal záruku za neprávem vězněného pana Fialu a požádal o jeho propuštění. V záruce, která by měla být již doručena soudu, uvedl, že pana Fialu dobře zná a bude působit, aby i nadále vedl řádný život.
Politický vězeň osmdesátých let minulého století a signatář Charty 77, evangelický duchovní pan Jan Zeno Dus se s velmi naléhavým dopisem obrátil též na ředitele pankrácké věznice:
„Pan Fiala je ve svém sporu se sociálními pracovnicemi a policisty, ale především se státními zástupci a soudci, od začátku v právu. Když pracovníci státních zastupitelství a soudů v jeho osobní kauze nepřestávali šlapat po právním řádu republiky, odpověděl jim pan Fiala tím, že on, inženýr bez akademického titulu JUDr. nebo Mgr., usilovným studiem se vypracoval ve vynikajícího znalce právního řádu, takže se mohl stát úspěšným advokátem chudých.“
A co my ostatní? Budeme dál strkat hlavu do písku, nebo se zabývat českým národním sportem – reptáctvím a nadáváním na politické poměry – tak oblíbeným i na tomto blogu Idnes, nebo uděláme něco ve prospěch této oběti justiční zvůle? Příležitost k tomu, abychom vyjádřili náš nesouhlas s hanebným děním okolo J. Fialy máme například zítra dopoledne:
Dopoledne 8. června 2011 má proběhnout hlavní líčení s Ing. Jiřím Fialou v justičním areálu v Praze Na Míčánkách (zahájení líčení má být v 8:30). Od 7:30 bude v tomto prostoru probíhat demonstrace na jeho podporu. Pokud budete mít možnost přijít jej podpořit, přijďte!
Poznámka: omlouvám se všem těm, kdo taktéž na svých blozích podporují pana Fialu, že jsem je zde nejmenoval (všímal jsem si hlavně pravidelných zpráv p. Hodiny)
Zájemci o to, kdo vlastně je Ing. Jiří Fiala najdou informace o něm zde: http://k213.cz/JOOMLA/Kdo-je-Fiala
Martin Pinc
Na hrabalovské téma

Níže uvedený text, který zde zřejmě poprvé a velmi opožděně publikuji u příležitosti stého výročí narození Bohumila Hrabala, je dílem mého slovutného tchána, středoškolského profesora českého jazyka a literatury, pana Miloše Hoznauera. Ve zkratce ukazuje klikatou cestu, po které putovala naše literatura v poválečné době.
Martin Pinc
Česká vláda a juvenilní justice

Naše masmédia se tak jako vždy i v nedávných dnech široce zajímala o mnohotvárný život v naší zemi - všechna významná média (televize, noviny, internetové portály) například výborně zpravodajsky pokryla masovou demonstraci (3 osob) proti presidentu Zemanovi v Ostrově v Karlovarském kraji. Proto není divu, že jim občas unikají tak nepodstatné otázky, jako je reálná hrozba likvidace rodin prostřednictvím všemocné "juvenilní justice". Naproti tomu na nedávném zasedání naší vlády byl s velkou pozorností projednáván dopis, zaslaný sdružením "Slovanská kulturní tradice" (podpořený dalšími organizacemi a jednotlivci) a z reakce vlády je zřejmé, že jí tato otázka a její dopady na naši společnost není lhostejná - viz přiložená odpověď.
Martin Pinc
Otcové na odstřel?

Chování dětí a mladých lidí se v dnešní době vymyká tomu, co se dříve pokládalo za normální. Berou drogy, mají sklony k násilí, nedokážou navázat trvalé vztahy a v životě jim chybí perpektiva. Mezi odborníky se stále více prosazuje názor, že příčinou tohoto problému je do značné míry nepřítomnost otce v rodinách – ať už fyzická, nebo emocionální. Výchova dětí není jen úloha ženy, jak se to dnes často předkládá, a otec má v rodině mnohem vyšší poslání, než jen zabezpečovat příjmy a řešit technické problémy v domácnosti. Tak dlouho byla moderními „vychovateli“ propagována „bezkonfliktní výchova“, tak dlouho vykřikovali, že máme děti nechat, ať si dělají, co chtějí, že jejich neposlušnost je „žádoucí způsob, jak mohou nalézt sebe sama“, až jsou dnešní rodiče, a zvláště otcové bezmocní: Autorita se stala něčím zakázaným – otec má být kamarádem svých dětí, tím, který jim se podbízí, stal se „měkkým“ a beztvárným.
Martin Pinc
Stereotypy, které se nezakládají na pravdě?

Podle sociologa Zdeňka Slobody ze společnosti Proud biologické rozdíly mezi mužem a ženou jsou irelevantní. Mužství a ženství jsou jen společenské konstrukty. Jinak si jeho výrok neumím vysvětlit. Muž a žena ovšem nejsou nějaké role, které dotyční „hrají“, jak se nám snaží vnutit lidé typu pana Slobody. Mají prý vědecký podklad: Ohánějí se totiž výzkumy sociologů, které prý ukázaly, že děti dvou matek či otců nemají s určením role svých rodičů problém. Otázka stejného pohlaví prý neexistuje, vše je jen věc dohody kdo nakoupí, vypere, uvaří, vyzvedne dítě ze školy či ho dovede do kroužku.
Martin Pinc
Demonstrace v Paříži proti homo-sňatkům

Za okázalého nezájmu našich mainstreamových médií probíhají už několik měsíců ve Francii protestní demonstrace proti homo-sňatkům a adopci dětí homosexuály. Pokud se nějaká informace vypíchne, pak je to sdělení, že prý „tvrdé jádro demonstrantů“ tvoří ultrakonzervativní „homofóbové“, kteří prý měli hodinu po skončení demonstrace zaútočit na sídlo socialistické strany a skandovali výzvy za odstoupení prezidenta Hollanda.
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Rusko začalo s USA jednat o příměří na Ukrajině, předtím útočilo na Kyjev
Sledujeme online Jednání mezi ruskou a americkou delegací o možnostech zastavení bojů na Ukrajině začala v Rijádu....
V centru Brna našli nevybuchlou leteckou pumu, zásah ovlivnil i vlaky a Vaňkovku
Policisté spolu s hasiči evakuovali víc než tisíc lidí z budov mezi ulicemi Trnitá, Uhelná a...
Misogyn Tate je zpět v Rumunsku. Přihlásil se na policii, chce „očistit své jméno“
Influencer Andrew Tate, který se proslavil šířením nenávisti vůči ženám a hesly o pravých mužích,...
Cyklista zemřel po pádu z vyhlídky Baba u Vltavy. Policie hledá svědky
Českobudějovičtí kriminalisté vyšetřují případ úmrtí cyklisty. V neděli si chtěl zřejmě zpestřit...

Koordinátor/ka PR - Oddělení komunikace a podpory ředitele
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 257
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2306x
Seznam rubrik
- politika
- křesťanská apologetika
- historie - fakta a mýty
- rodina a výchova
- kultura a společnost
- Osobní
- Nezařazené