Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Životu nebezpečný vzduch?

Z titulních stránek českých médií by se mohlo zdát, že to jediné, co nás trápí a je pro náš život naprostou nezbytností, jsou aféry politiků a skandály celebrit. Jenomže naše životy ve skutečnosti nejsou v rukou bulvárních článků, ale jsou přímo závislé na základních životních podmínkách. V žádném domácím médiu se však bohužel nikdo z nás nedočte, že ovzduší, které dýcháme je prosycené životu nebezpečnými látkami a prachovými částicemi ve velmi vysokých koncentracích, které překračují imisní a emisní povolené limity. Z hlediska ovzduší je situace na většině území ČR skutečně alarmující a jak se zdá, bohužel tento fakt žádného žurnalistu příliš nevzrušuje. Naši občané se  mylně z nezájmu médií o tématiku kvality ovzduší domnívají, že je vše více méně v pořádku. Opak je bohužel krutou a nezvratnou pravdou. Přitom se nejedná o žádnou banalitu, ale o naše životy ohrožující fatální skutečnosti.

Na většině našeho území se v životu nebezpečných koncentracích vyskytují   benzo(a)pyrenu, přízemní ozón , oxid dusičitý, arsen, prachové částice a další nebezpečné látky. Nadlimitní koncentrace znečišťujících látek v ovzduší souvisí zejména s vysokou hustotou automobilové dopravy, spalovacími procesy, průmyslovou a chemickou výrobou, ale i lokálními topeništi s nedokonalým spalováním méně hodnotných paliv nebo vířením usazeného prachu.  

Podle dostupných údajů Českého hydrometeorologického  ústavu (ČHMÚ) se jen na Ostravském území  denně vypustí až 7,7 tun prachu, který způsobuje závažné infekce jež mohou vést až ke vzniku chronického zánětu průdušek, případně oběhovým selháváním. Mezi popsané následky vystavení zvýšeným koncentracím prašného aerosolu patří nárůst celkové nemocnosti i úmrtnosti, zejména onemocnění srdce a cév, zvýšení počtu hospitalizovaných pro onemocnění dýchacího ústrojí , navýšení kojenecké úmrtnosti, zvýšení výskytu kašle a ztíženého dýchání zejména u astmatiků.

Prach z dopravy je kontaminován velice nebezpečnými polycyklickými aromatickými uhlovodíky (PAU), kterými jsou i benzen a benzo(a)pyren, jehož maximální nalezená hodnota na našem území  je až 90x vyšší než je  přípustný limit. Pochopitelně, že nebezpečným spadem je následně  kontaminovaná i půda.

Podle údajů ČHMÚ  bylo 78 % populace (88 % území ČR)  v průměru v letech 2004–2006 vystaveno koncentracím přízemního ozonu překračujícím cílové imisní limity pro ochranu zdraví lidí.  A takto bychom mohli pokračovat dále  i v případě kontaminace těžkými kovy a dalšími látkami.

Varovně vyznívá i zpráva populárního amerického časopisu Reader´s Digest, který zařadil Prahu  na chvost žebříčku měst hodnocených podle kvality životního prostředí a celkových podmínek pro život. Ostrava si přitom vede hůře než Praha. Praha i Ostrava tedy dopadla zhruba dvakrát hůř než samotná Česká republika, která je 38. ze 142 hodnocených zemí. 

  Co je ovšem příčinou špatného ovzduší, když všechny velké zdroje znečištění mají řádně vydaná platná integrovaná povolení? Právě tato povolení, která v podstatě umožňují vysokou produkci toxických látek do ovzduší, což je v dané chvíli v rozporu s platnými předpisy Evropské unie, a zcela v neprospěch kvality našich životů. Je skutečně tristní, že ministerstvo životního prostředí namísto zvyšování tlaku na hlavní znečišťovatele jim naopak ulehčuje. Imisní limity pro jednotlivé znečišťovatele by měly být nastaveny tak, aby nedocházelo k jejich překročení. V naší zemi je to však zcela obráceně, čí více jsou dané meze jednotlivých škodlivých látek překračovány, tím jsou naše příslušné úřady benevolentnější k jednotlivých zdrojům znečištění. 

ČR, respektive právě ministerstvo životního prostředí neučinilo nezbytná opaření k zajištění dodržování mezních imisních hodnot ve smyslu rámcové směrnice 96/62/ES. To v praxi znamená, že všichni znečišťovatelé sice  budou plnit povolenou produkci škodlivých látek, ale  ovzduší v naší zemi se bude nadále zhoršovat. Přitom by právě stanovení maximálních limitů pro uvolňování škodlivých látek do ovzduší mělo  zabránit překračování imisních limitů, což se dnes zcela běžně děje na většině našeho území.

 

Lze tedy bohužel konstatovat, že hlavním posláním úřadů integrované prevence, včetně Ministerstva životního prostředí  je příliš neobtěžovat znečišťovatele a nenutit je investovat více do ekologických technologií omezujících produkci nebezpečných látek do ovzduší. V důsledku této politiky se tak bude zvyšovat v kritických aglomeracích nemocnost a úmrtnost a pokud budeme sankcionovaní EU za nedostatečná opatření, zaplatí to daňový poplatník, nikoli však ti, kteří do vzduchu vypouštějí  životu nebezpečné látky.

  

Nerad bych se mýlil, ale obávám se že za zhoršování životního prostředí   si úředníky krajských úřadů a ministerstva životního prostředí neplatíme a že je nutné je vyzvat k zodpovědnosti, pokud možno dříve, než následkem  nedůsledné politiky integrované prevence zemřou, či závažně onemocní další lidé.

 

Pro úplnost dodávám, že podstatným zdrojem emisí znečišťujících látek do ovzduší jsou na rovněž mobilní zdroje a zčásti též lokální topeniště s nedokonalým spalováním méně hodnotných paliv. Lokální topeniště se podílejí významně právě v zimních měsících při inverzním počasí a jsou významným producentem tuhých znečišťujících látek a široké škály organických látek (velice nebezpečné právě pro své škodlivé účinky). Tyto malé zdroje produkují největší množství těkavých organických látek VOC. K vysoké prašnosti v našich obcích, zejména v Praze, přispívá též stavební činnost. Opatření k omezení těchto zdrojů jsou zpravidla v rukou komunálních politiků. Jaká je ale jejich moc, nebo spíše bezmoc, když nákladná opatření na snížení emisí z malých zdrojů placená z komunálních rozpočtů ve srovnání s nástroji, kterými disponují provozovatelé velkých zdrojů znečišťování, zpravidla přinášejí zanedbatelný efekt? Též ekonomické nástroje (dotace) rezortu Ministerstva životního prostředí směřují k podpoře ekologizace lokálních topenišť. Rád bych věděl, jaký efekt pro občany Radvanic a Bartovic, nejvíce postižených městských to obvodů Ostravy emisemi ArcelorMittal Ostrava, budou mít nové bioplynové domácí kotle. A jsme zpět u integrované prevence, která v českých podmínkách znamená spíše prevenci před zásadou „znečišťovatel - ať platí“. Mimochodem tuto morálně převrácenou prevenci Martin Bursík již zapracoval do zákona o ekologické újmě (viz předcházející články k tomuto tématu).

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Petržílek | středa 1.10.2008 12:19 | karma článku: 7,38 | přečteno: 790x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fiala mluvil s Netanjahuem, členové vlády mluví o zatykači z Haagu opatrně

21. května 2024  18:53,  aktualizováno  19:17

Premiér Petr Fiala si telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu. O zatykač na něj,...

Černomořská flotila dále slábne. Zasáhli jsme korvetu Ciklon, hlásí Kyjev

21. května 2024  18:21

Ukrajinská armáda oznámila zásah ruské korvety Ciklon v Sevastopolu na Moskvou okupovaném...

Na Rychnovsku se střetl vlak s autem, tragickou nehodu nepřežili dva lidé

21. května 2024  18:15

Při dopravní nehodě auta s vlakem v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku zemřeli dva lidé. Na místě...

Poslanci kývli na možnost odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění

21. května 2024  5:45,  aktualizováno  17:55

Přímý přenos Poslanci schválili možnost odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění. Pomoci to má těm,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik