Světu třeba drastická řešení. Jsou zatím politicky neprůchodná
Erazim Kohák a také bývalý ministr Ivan Dejmal ²soukromě² připouští, že to bohužel chce náhlou katastrofu, tak jako Hirošima způsobila, že od té doby nikdy nikdo tuto bombu nepoužil. Že musel být Hitler, aby lidé věděli, co dokáže fašismus. Musel vládnout Stalin, Mao, Polpot, aby bylo jasné, kam může vést zneužití idejí Marxe a Lenina. Supervlivný T. Friedman má pravdu: ²It¢s too late for later.²-²Je pozdě na později.² V New York Times napsal: „Na Bali všechny poháněl k dohodě jediný pocit. Pro naši generaci musí nastat konec slova ²Později.² To byl luxus předchozích generací.“ Existuje-li nějaká změna v globálním vědomí, je to dojem, že s ²uděláme to později² je konec. Dnes ²Později² znamená příliš pozdě, pokud nedojde k radikální kolektivní akci.
Nenasytná povaha světové ekonomiky vede k tomu, že svět není jen přehříván, je znásilňován. Lidé s nadhledem víceméně vědí, co by se mělo dělat: drasticky změnit mechanismy, které určují běh dění. Nevědí to miliardy lidí, oni to mnozí tuší, ale skutečné řešení by zatím odmítli, neboť by to odnesli státníci, pokud netrpí z politického hlediska sebevražednou mánií. Politici to vědí a až na výjimky nebudou tím prvním tankem, který ve válce vjíždí na most, který může být podminován. A tak zatím nezbývá, než dělat dílčí kroky. Tak jako v ekonomice je klíčové to, co se bude dít v USA. V americké společnosti to vře, jak kvůli ²tvořivé hospodářské destrukci² a migraci z Jihu, tak pokud jde o životní prostředí. Zrodily se tam velké osobnosti, které přijely na Bali: nejen Al Gore, ale i bývalý soupeř Bushe ve volbách senátor John Kerry. Situaci pochopil big business. Na boji o záchranu životního prostředí se dá vydělat. To je obrovský krok vpřed, ale k důslednému řešení to nestačí.
A jednou bude muset právě velký business, zvláště finanční oligarchie, být pod celosvětovou demokraticko-socialistickou kontrolou. Politika laissez-faire je sebevražedná, chce to nadstátní moc a G-8 to není. Jiří Grygar říká, že v tom procesu ²zařve² miliarda lidí. Může, ale nemusí. Předsedovi ČSSD neumím poradit, co má říkat, než to, co je zde uvedeno. V politice se vyzná a teď potřebuje vyhnat z Hradu V. Klause. To prospěje i klimatu.
Petr Petržílek
A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.
Petr Petržílek
Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“
Petr Petržílek
Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.
Petr Petržílek
Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.
Petr Petržílek
Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Šli jsme s nimi pro rozstřílené notebooky. Interventka o pomoci rodičům obětí z FF
Premium Od tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy uběhl rok a čtvrt. Střelec tehdy...
Ropovod TAL posílil, Česko už ruské dodávky nepotřebuje. Družba však zůstává
Premium Česká republika je od třetího dubnového týdne výhradně zásobována neruskou ropou, a to západní...
Slintavka škodí, i když tu není. Decimuje český agroturismus
Strach ze slintavky a kulhavky nezkomplikoval jenom chod zemědělských podniků, ale zkazil mnoha...
Smrt, nebo očištění? Odsouzený ruský generál jde na frontu v trestní jednotce
Premium Z červených lampasů do maskáčů trestní jednotky se musel převléknout ruský generál Ivan Popov,...

Odborný posuzovatel/Odborná posuzovatelka v Oddělení odborných posudků
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 205
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1248x