Rodí se globální vláda?
Orientace směrem k ustavení G20 se zrodila v roce 1999 pod vlivem finanční krize v Asii, jež začala v roce 1997, a která měla obdobu v roce 1998 i v Rusku a v Brazílii. Idea celkem zapadla, šlágrem byla informační a komunikační revoluce, která ovšem vyústila na jaře 2000 ke krachům na burzách. Avšak ideje neoliberalismu a neokonzervatismu byly tak vlivné, že postačovala existence ne příliš vlivné G7 a G8. V roce 2001 byla mírná recese v Americe a pozornost se soustředila na terorismus. Krach firmy Enron apod. sice vyvolal jisté nové státní zásahy do hospodářství, ale stále se doporučoval laissez-faire. V srpnu 2007 začala v USA finanční krize, kterou koncem roku doplnila i recese. Propukla také v Británii a postupně ovlivnila celý svět. G. Bush byl natolik otřesen krachem Lehman Brothers i jinými bankroty v září 2008, že v listopadu svolal do Washingtonu summit, který měl již podobu G20. Obama byl v té době už zvolen, ale nebyl ve funkci a čekalo se na jeho příchod do Bílého domu, což se stalo koncem ledna 2009. Jeho hlavní starostí však byla vnitřní situace ve Spojených státech a pokud jde o nový summit G20, iniciativy se ujal Gordon Brown, který už dříve nadhazoval myšlenku, že by něco jako G20 mělo vzniknout. A tak se 2. dubna v Londýně sešel nový summit G20. ČSSD by mohla mít radost, že je to současně člen socialistické internacionály.
Brown je velmi aktivní i v Pittsburghu a spolu s Obamou a se Sarkozym tam udává dění hlavní tón. Merkelová má na krku německou předvolební kampaň. Britský premiér předložil osobní dokument "Můj plán zachránit svět", vydal ho Newsweek s datumem 28. září. Uvádí tam své priority. S Obamovými 4 pilíři, které president USA přednesl na VS-ON, se Brown shoduje, pokud jde o ekonomiku, klima a N-odzbrojení, dal mezi ně navíc likvidaci chudoby a terorismus, maje zřejmě na mysli Afganistan. Obama tam má navíc mír na Středním Východě. Brown mimořádně naléhavě podtrhuje, že summit G20 musí věnovat pozornost životnímu prostředí, přípravě na summit v Kodani. Podle něj velkorysý přístup Západu k ekologické problematice bude současně velmi významným činitelem při zvládnutí recese, zvláště když např. Joe Stiglitz tvrdí, že hrozí nová, ještě větší finanční krize. Současně tento přístup podle Browna, umožní řešit energetické, potravino, surovinové apod. problémy lidstva. Podle Browna přehlížení boje za záchranu přírody s argumentem, že nyní se musí řešit ekonomika, je tragický omyl, který se vymstí propadem globálního HDP o 10%, ne-li ještě více. K summitu G20 se ještě vrátím, až bude znám výsledek. Jeho reálný vliv je omezený.
Petr Petržílek
A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...
Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.
Petr Petržílek
Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?
P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“
Petr Petržílek
Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR
V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.
Petr Petržílek
Štěstí a HDP
Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.
Petr Petržílek
Povodně - takhle se nic nezmění
Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.
Další články autora |
Trump se vrátí do Bílého domu. Urval klíčové státy, prohlásil se vítězem
Sledujeme online Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách. Získal klíčovou Pensylvánii, jeho...
Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství
Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství...
Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči
Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých...
Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády
Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...
Jeden jim všem vládne. Úder na Írán potvrdil technologickou nadvládu F-35
Izraelský letecký úder na vojenské cíle v Íránu před týdnem jasně potvrdil fakt, který bude brzy...
Nesnáze pracujících matek? Chybí hlídání, zkrácené úvazky a školky
Seriál Rodičovská dovolená má na svědomí jeden zajímavý fenomén - je „inkubátorem“ žen podnikatelek....
Konec plýtvání. Chorvatští obchodníci zpoplatní mikrotenové sáčky v obchodech
Pokud si budou chtít zákazníci v Chorvatsku sbalit ovoce, zeleninu nebo pečivo do plastového sáčku...
Slučování obcí by přineslo miliardy. Je to žába na prameni, říká ekonom Marek
Premium EU si dává opakovaně nerealistické cíle a jejich neplněním pak podrývá důvěru lidí v samotný...
Ježíše naložil do vlastní moči. Skandální fotku řešili i ve Washingtonu
Seriál Ač se sám považuje za křesťana, jeho nejslavnější dílo už téměř čtyřicet let vzbouzí bouře nevole...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 205
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1248x