Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Protievropské české předsednictví EU a klimatický balíček

Příští rok 2009 bude významným především z hlediska završení postkjótských jednání. Na kongresu v Kodani by měla být přijata nová mezinárodní úmluva o ochraně klimatu, která by měla přinést závazek snížení úrovně emisí skleníkových plynů (varianty řešení jsou různé: nejméně však o 50%  do roku 2050). Ač chcete nebo ne, uzavření této smlouvy je podmínkou pro odstranění příčin změn klimatu, resp. jeho udržení v podobě, jak jej dnes známe. Jakékoliv změny, které nastanou přibližně po roce 2050 už budou nevratné a s nedozírnými ekologickými, ekonomickými a sociálními následky. Dnešní dopady hospodářské krize jsou jen odvárkem věcí příštích. Přesto klimatické změny nevnímáme jako prioritu. Dokonce hospodářskou krizi, kterou můžeme překonat v řádu jednotek let, nadřazujeme tak výrazně, že by měly být pozastaveny práce, resp. „zmírněny požadavky“ tzv. klimaticko-energetického balíčku.

Naše předsednictví EU by mělo této destrukci ekologické politiky EU zabránit. Je nutné, aby byla zachována důvěryhodnost EU jako lídra postkjótských jednání a aby byl klimaticko –energetický balíček v původní podobě přijmut. Vedle toho by mohlo české předsednictví přispět k řešení souvisejících otázek:

1.       vypracovat návrh soudržné politiky v oblasti vědy, výzkumu a vývoje

2.       vypracovat udržitelnou průmyslovou a energetickou politiku

3.       navrhnout systém podpory udržitelného dopravního systému

4.       navrhnout systém podpory zvyšování energetické účinnosti ve všech odvětvích

5.       iniciovat přezkum směrnice o zdanění energie za účelem zvýšení některých sazeb

6.       iniciovat změnu směrnice o DPH, kde sazby mohou hrát významnou roli při zvýšení využívání energeticky účinného zboží a energeticky úsporných materiálů

7.       vytvořit systém podpory adaptačních opatření.

ČR by jako předsedající země měla jít příkladem při snižování spotřeby energie ve veřejných budovách a u státního vozového parku a iniciovat podobný postup na úrovni Evropské komise a EP. ČR by mohla též vytvořit a navrhnout podmínky, aby nedocházelo k přesunu emisí CO2 v energeticky náročných odvětvích do nečlenských zemí a tím na celoevropské úrovni zabránit eko-dumpingu při dovozu zboží. Tím by totiž naše vláda našemu průmyslu pomohla nejvíce.

 

Topolánkova vláda však činí pravý opak. Snaží se prodej povolenek na emise skleníkových plynů v aukcích odložit z následujícího obchodovacího období až na rok 2020.  Tím vlastně připravuje ČR (a každý jiný členský stát) o mimořádné příjmy, které mají být využity právě na podporu vědy a dále na tzv. adaptační opatření, kterými se má předcházet důsledkům klimatických změn, kterým zabránit již nedovedeme (nedostatek vody, sucho, zvýšení teploty o 2 stupně). ČR se též snaží relativizovat závazek snížení emisí skleníkových plynů tím, že požaduje, aby výchozí základnu pro snížení činil rok 1990, kdy ČR měla extrémně vysoké emise, když v porovnání s tímto rokem splňujeme závazek již dnes. Logický referenční rok je 2005, tedy rok od kterého existují první ověřené emise skleníkových plynů. V oblasti výkonnostních emisních norem pro automobily ČR spolu s Polskem a SR navrhuje dosažení 120g CO2/km nikoliv od r. 2012, ale o tři roky později. Údajně pod tlakem automobilového průmyslu. Dle informací, které mám k dispozici, evropské automobilky masivně vyvíjejí vozy na alternativní pohony. Zvláště elektromobily již na trh uvádějí, nebo uvádět brzy budou. Dokážu si představit jednání se ŠkodouAuto a dalšími tuzemskými automobilkami o podpoře vývoje či zavádění alternativních pohonů z veřejných zdrojů, což by jim právě pomohlo překonat dopady hospodářské krize. Předmětem jednání je i návrh směrnice o geologickém ukládání CO2. Ministr Bursík však tyto projekty nepodporuje a tak se reálně připravujeme o pomoc od EIB, která hodlá po r. 2012 financovat tzv. Carbon fund, a zároveň o výtěžek z prodeje přebytečných povolenek na emise CO2.      

 

Jestliže již dnes je pozice vlády k těmto problémům protievropská, nedá se ani očekávat změna v okamžiku, kdy povedeme jednání o klimaticko-energetickém balíčku. Pochybuji, že nastartujeme proces společné energetické politiky, když doma ji nejsme schopni přijmout. Ani při nákupu nových policejních aut jsme se nezmohli na nic jiného než na jejich přemalování – tendr žádné ekologické požadavky ani neobsahoval. Jak můžeme chtít změnu sazeb ve směrnici o zdanění energie, když 2. etapa ekologické daňové reformy v ČR je v nedohlednu?

 Myslím, že není v silách ČSSD při jednání o podpoře českého předsednictví něco na postoji dnešního kabinetu změnit. Jsem ale přesvědčen, že se ČSSD musí od této neudržitelné politiky distancovat. Odpovědnost za destrukci klimaticko-energetického balíčku, potažmo potenciálně za neúspěch konference v Kodani je příliš velká a je třeba z historického hlediska jasně označit Topolánkovu ODS a Bursíkovu SZ za viníky. Jakékoliv ústupky a přehlížení problému ze strany sociální demokracie by nás dlouhodobě jako stranu poškodily.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Petržílek | pondělí 24.11.2008 15:02 | karma článku: 8,92 | přečteno: 833x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Policejní zásah na Benešovsku. Muž zabarikádovaný v domě hrozil, že si ublíží

21. května 2024  10:31,  aktualizováno  10:56

Policisté v úterý ráno zasahovali v obci Nespeky na Benešovsku, kde se v domě zabarikádoval muž....

Na jihozápad Čech udeří odpoledne silné bouřky. Hrozí i přívalové deště

21. května 2024  10:49,  aktualizováno  11:21

Meteorologové varují, že v souvislosti s tlakovou níží postupující z Alp k severu se mohou během...

Policie navrhla obžalovat 14 lidí za převedení 2000 migrantů, hrozí jim 16 let

21. května 2024  10:39

Kriminalisté navrhli obžalovat 14 lidí, které viní z organizování nelegální migrace z Turecka do...

Muže vinili, že si po hádce s družkou vzal syna jako rukojmí. Soud ho osvobodil

21. května 2024  10:38

Krajský soud v Plzni osvobodil jednatřicetiletého muže obžalovaného z braní rukojmí. Podle státního...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik