Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Povodňová dramata jak z amerických akčních filmů

Poslední týden opět nad krajinami  Česka řádily bouře, vichřice, tornáda a dopadají přívalové lijáky s dramatickými následky jako v amerických sci-fi. Tentokrát ne virtuálně  na obrazovce, ale v realitě - za humny.  Nepředvídatelné  prudké přívalové až 7 metrové vlny dávají malou šanci na přežití.  Opakují se dramata, kterých jsme byli svědky v letech povodní 1997, 2000, 2002, 2006. Tehdy se  představitelé státu bili v prsa, že nepřipustí, nedovolí,  zasadí se, přijmou opatření atd. Narozdíl od tehdy,  přívaly vod letos padají tak náhle a nevypočítatelně, že Aladin - systém předběžného varování - selhává.

    Náhlá sedmimetrová povodňová vlna je katastrofální stejně jako čtyř nebo jen dvou metrová. Avšak. Zákonem o vodách bylo v uloženo vypracování map záplavových území a vymezení  aktivních zón záplavových území (§ 66). V aktivní zóně záplavových území se nesmějí umísťovat, povolovat ani provádět stavby s výjimkou přesně specifikovaných infrastrukturních objektů za přesně specifikovaných podmínek (§ 67). Byly odsouhlaseny plány protipovodňových opatření, jejichž realizační projekty mají finanční podporu z fondů EU. Kolik z nich a s jakým efektem bylo Topolánkovou vládou realizováno? 


    Povodní poškozené objekty  jsou nezřídka umístěny  v aktivních záplavových zónách dokonce na samém břehu vodoteče.  Mnohé z objektů, které utrpěly povodněmi v minulých letech, byly prostě jenom obnoveny na stejném místě a stejným způsobem. Navíc v záplavových územích se staví, jakoby se nic nestalo. Počítá se s tím, že stoletá voda přijde za sto let, 500 letá za půl tisíciletí - a to už nás hlava bolet nebude. Ale to dnes v období klimatické změny neplatí. Frekvence, náhlost a prudkost  extrémních meteorologických jevů se zvyšuje.


    Realizace programu přírodě blízkých protipovodňových opatření, zejména revitalizací říčních toků a výstavby retenčních nádrží, suchých poldrů a rybníků  nepostoupily natolik, aby měly výrazný retardační účinek na povodňové vlny.   Není  státní půda na provedení nutných pozemkových úprav, protože státní pozemkový fond ji  velkoryse rozprodává. Nejsou státní  peníze, kterými se zejména v době hospodářské krize mrhá zalepováním dluhů privátních bank a zkrachovalých zprivatizovaných podniků (zatímco obrovské příjmy manažerů a zisky podnikatelů jsou jejich nedotknutelným soukromým vlastnictvím)  a jinými nevratnými ekonomicky pochybnými dotacemi. Zatím to letos stálo 13 mrtvých a odhady škod převyšují 5,6 miliard Kč z poslední velké povodně v roce 2006.   Neuvažoval někdo, že investice do ochrany před povodněmi potažmo do projektů zlepšování životního prostředí by mohly být vhodnými návratnými investicemi nejen v době hospodářské recese? Ne jen proto navrhujeme jak ve volebním programu, tak v oranžové knize výstavbu a obnovu tisíců rybníků a tlačíme na Podniky povodí, aby urychlily své plány na revitalizaci vodních toků.

    V troposféře se kumulují obrovská množství energie, která se vybíjejí v nárůstu extrémních jevů: vichřice, orkány, tornáda (už i u nás, nejen v Americe), bouře provázené intensivními elektrickými výboji (už ne jen blesky, ale vyslovenými"bleskostroji"), turbulencemi a náhlými a opakovanými přívaly srážek. Záplavy ničí úrodu. I kdyby to znamenalo v celostátním měřítku jen málo,  je to velká voda na mlýn spekulantům. Budou  zdražovat!


Stejně jako "zdivočelá" energie v troposféře se může hromadit energetický potenciál nespokojenosti v příjmově výrazně rozdělené lidské společnosti.


    Gore a další tvrdí, že vinen je člověk svojí chamtivostí a bezohledným rabováním fosilních energetických zdrojů s cílem maximalizace zisku a minimalizace nákladů, jejichž následky odpykají všichni obyvatelé Země. Jak jinak, vědci celého světa to potvrzují. Prezident ČR Klaus se tvrdošíjně proti tomu ohrazuje. Ve světě se proslavil suverénním popřením, že by neoliberalizmus  mohl mít vůbec nějaký vliv na klimatické podmínky.


    Všechno je to samozřejmě složitější, prostý člověk se v tom nevyzná a tak se jeho mysl zmítá mezi palcovými novinářskými titulky senzacechtivých desinformátorů a podléhá tu tomu pak zas onomu a nejsnáze ze všeho demagogii. Nastalého zmatku se dá výhodně zneužít zejména v předvolebním boji. Viz nedosažitelná  - zelená úsporám. V Praze je klid - kdyby se ale, nedejbůh, z nějakých důvodů zase přelily hráze vltavské kaskády, pak by už  bylo velice, velice  pozdě.

Autor: Petr Petržílek | středa 1.7.2009 9:12 | karma článku: 11,20 | přečteno: 1362x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  19:02

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Šli do stanu zjistit, zda nemají nádor. Krutou odpověď jich slyšelo 170

3. května 2024  18:30

Preventivní akce Stan proti melanomu se v Praze, Brně a Ostravě zúčastnilo přes 3800 lidí. Lékaři...

Maláčová o důchodech: Nad 60 let jsou lidé bez šance. Rekvalifikují se, věří Pertold

3. května 2024  18:15

Podcast Vláda v úterý schválila návrh důchodové reformy. Počítá se zvyšováním důchodového věku nad 65 let...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik