Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Potáhne světovou ekonomiku tentokrát dolů Peking?

Světové hospodářství po Armagedonu odstartovaném pádem Lehman Brothers začala na jaře 2009 projevovat změny, které dávaly naději, že z toho nebude Velká deprese. Za jednu z hlavních příčin krize, jež začala v létě 2007, se všeobecně uvádí to, že centrální banky v čele s FEDem chrlily do ekonomiky spoustu financí za existence mimořádně nízké úrokové míry. A Joe Stiglitz také proto tvrdí, že se připravuje nový malér, zřejmě ještě horší, a to vinou finanční, jak oligarchie, tak byrokracie v čele s centrálními bankéři. Někteří jsou z toho značně nervózní, např. šéfové Bank of England a Bank of Canada. Nicméně je pravda, že masivní rozpočtové injekce a mimořádná opatření centrálních bank začala zabírat a akciové trhy ožily, jenomže jak dlouho to vydrží?

Co bude motorem nového růstu ve chvíli, kdy odezní mimořádná opatření centrálních bank a vlád po celém světě? Uprostřed roku 2010 přestane ve většině světových ekonomik působit fiskální injekce a budou postupně odbourávány mimořádné programy, které zalévají finanční systém přebytečnou likviditou. Tou dobou také pravděpodobně většina firem doplní vyčerpané zásoby, takže budou pryč dva faktory, které oživí současné dění ovšem nezaměstnanost dále poroste, což bude důkazem toho, že z tohoto hlediska recese pokračuje, a to i v Číně. Svět bude muset hledat náhradu za velké nákupy amerických spotřebitelů, které stimulovaly globální růst před krizí. Americká spotřeba totiž stále převažuje nad zbytkem světa. Je stále více jak desetkrát větší než útraty Němců nebo Číňanů, kteří se jeví jako logická náhrada. Novináři píší od dubna o čerstvých výhoncích, ale většinu domácností tyto dobré zprávy minuly. Miliony pracovních míst zanikly, neschopnost splácet hypotéky rostly a toto pokračuje. Přinese nepatrné oživení patrné koncem roku 2009 širší úlevu v roce 2010?

 

Je jen malá šance, že prodeje porostou, dokud spotřebitelé nesníží své dluhy. Vlády nemohou financovat růst věčně. Zvyšování veřejných výdajů nemůže neustále růst. Návrat z krize bude dlouhý a bolestný, zvláště na Západě. Přeorientování výrobců na nové trhy, řekněme v Asii, může být velmi obtížné. Pokles prodeje automobilů v Americe sice mohou zalepit prodeje v rozvíjejícím se světě, avšak auta pro trh v těchto teritoriích jako je Čína a Indie, budou pravděpodobně vyrobena přímo na místě. To pocítí i produkce aut v SRN a v ČR. Předpokládejme tedy, že asi dojde k určitému růstu HDP (jakkoli je tento ukazatel pofiderní), ale pouze dočasně a na programu bude křivka růstu v podobě "W", nanejvýš "L". Otázka stojí: Kdo pojede vpředu, a kdo bude zaostávat. Zdá se, že čelo peletonu je už vidět. Jsou na něm některé rozvíjející se asijské ekonomiky, Brazílie a komoditní producenti včetně Austrálie. Oči nejen ekonomů na celém světě se stáčí hlavně směrem k Číně, ovšem narůstají i obavy, zda tamější národní hospodářství není "papírový tygr", pokud jde o delší perspektivu. Šéfredaktorka týdeníku EKONOM, a právě od ní jsem to nečekal, napsala: "Na Západě klíčí obava, že si Čína svou specifickou ekonomickou politikou postupně nafukuje vlastní bublinu, která by mohla brzy splasknout. A to by teprve byl pořádný průšvih". Eva Hanáková, na rozdíl od některých našich "expertů" a též ideologů KSČM, nemůže dovolit ze svého postu střílet od boku. The Economist má přímo v Pekingu velkého znalce tamějších poměrů. Je to James Miles - píše: "Světová výstava Expo 2010, která začíná v květnu v Šanghaji, pomůže předvést futurologickou tvář země, ovšem čínská ekonomika má dál potíže. Ukazuje se též, že nejhorší etnické nepokoje za mnoho let se jen obtížně zvládají. Masivní stimulační výdaje není možné udržovat donekonečna. President Hu bude mít obavy o svůj odkaz. Jsou oblasti Tibetu a Sintiangu plné nepokojů". Le Monde k tomu dodává: "Čína je jedinečná v tom, že zestárla dříve, než zbohatla. Vláda není schopna poskytovat důchody, dávky zdravotní péče a další sociální příspěvky. Zato roste počet milionářů a miliardářů, primitivní luxus v horních vrstvách, podobně jako v Indii i jinde a Asii". Die Welt: "Někteří analytici tvrdí, že Čína dnes vypadá zlověstně, jako Japonsko v 80. letech. Chronické přeinvestování vede k nadbytečným kapacitám a klesajícím výnosům. Hrozí, že přílivová vlna bankovních půjček vede k prudkému nárůstu špatných úvěrů. Nebezpečně nafouknuté jsou akciové a realitní trhy". Le Figaro: "Růst v Číně bude slábnout. Předtím než předstihne Ameriku, pokud jde o HDP, ukazatel, který zvláště pokud jde o Čínu, vyvolává velké pochyby, je pravděpodobné, že Čína zažije velmi nepříjemný propad – ale nebude to už v roce 2010". Je to tvrzení přehnané? Nepřející?

 

Kodaň ukázala, že Peking se propadu velice bojí a proto není ochoten přistoupit na radikální kroky, pokud jde o záchranu přírody, jakož i městského životního prostředí. Není tato psychologie vlastní i některým politikům v ČR? Lidé zakotvení v kapitalismu neradi slyší, že ani v Asii tento systém nemá vyhráno, nehledě na to, že je pochopitelně vzrušuje především situace na Západě. Rozdíly v oživení, měřeném pomocí HDP, nejsou mezi Evropou a Amerikou významné. V celém atlantickém prostoru pak roste nezaměstnanost a propast mezi vrstvami horními a zbytkem společnosti, což lidé také začnou jednou řešit, a může to být záležitost dost drastická. Ameriku bude výrazně brzdit předlužený spotřebitel a slabá domácí poptávka. Podniky však mohou těžit z flexibilnějšího trhu práce, kdy není problém zaměstnance rychle přijmout i propustit. Hospodářství Ameriky se může tedy rychleji přizpůsobit velkým strukturálním změnám ve světě. Evropa jako celek sice nemá zásadní problémy s předlužeností, avšak některé státy, jako je Španělsko, Irsko, Řecko aj. zažívají kruté procitnutí z realitní bubliny, financované pomocí úvěrů. Velmi bolavým místem je ovšem trh práce.

 

V Evropě posledních 15 let se nezaměstnanost dokonce snižovala v zemích, kde se zdála nezdolnou, jako je Francie, Španělsko či Německo. V roce 2010 se tento blahodárný trend dále obrátí k horšímu. Mnohé vlády budou zřejmě podporovat práci na nižší úvazky, zkracování pracovní doby a předčasné odchody do důchodů. Některé nezaměstnané je možno vyjmout ze systému podpor v nezaměstnanosti a nabídnou jim pomoc v jiné podobě. Vyzkoušeli to v Británii, Nizozemí, Švédsku apod., aby snížily statistiky o lidech bez práce.

 

Velká recese vyvolává explozi masového vzteku nejen na nezaměstnanost, ale též na hamižnost finančníků, na rostoucí majetkové propasti atd. Ruku v ruce s tím, jde i kritika na růstománii, usilování o hospodářský růst nebo hromadění bohatství za každou cenu. Neúspěch summitu v Kodani by neměl odpoutávat pozornost od toho, že degradace životního prostředí je pro lidstvo fatálnější věcí než případná Velká deprese.     

Autor: Petr Petržílek | úterý 16.2.2010 12:10 | karma článku: 12,28 | přečteno: 2177x
  • Další články autora

Petr Petržílek

Nezaměstnanost a dluhová krize přibarvuje hospodářskou recesi

Vzhledem k oslabování dolaru pro Ameriku narůstá navíc i krize měnová, kterou ovšem pocítí celý globální monetární systém. Angel Gurria, gen. sekretář OECD v této souvislosti varuje, že propad zaměstnanosti nahradí krizi úvěrovou. Je to celkem pravda, ovšem credit lunch není ještě zcela věcí minulosti (Le Monde 17. Září). Údaje o nezaměstnanosti za červenec tr. a předpověď hovoří o nevídaném růstu: Německo by mělo mít koncem roku 2010 11,8% osob bez práce, Francie 11,3%, Itálie 10,5% atd. Nemělo by být žádných pochyb o tom, že zhoršení u západních sousedů se projeví i v Česku. Také z tohoto hlediska se zdá být rozumné, že ČSSD vyvolala odložení parlamentních voleb na příští rok. OECD předpokládá, že i zmírňující se krize zničí 25 milionů pracovních míst na jejím teritoriu. Bude to nové poválečné maximum. Od konce roku 2007 zaniklo do července 2009 kolem 15 milionů pracovních příležitostí. Tento proces bude hýbat s politickou situací, ne údaje o pohybu HDP, tento ukazatel je navíc nyní vážně zpochybněn díky iniciativě J. Stiglitze a jeho týmu, čemuž dává velkou podporu Sarkozy. Není to náhoda, neboť ukazatel kvality života bude určitě podle znalců ve Francii určitě vyšší také díky přírodě, venkovu, architektuře apod., než např. v některých jiných západních státech.

29.10.2009 v 11:40 | Karma: 8,97 | Přečteno: 2144x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Rodí se globální vláda?

24. září začal summit G20, kterému předcházelo VS-OSN, kde Obama představil světu nové pozoruhodné pojetí role Ameriky ve světě; předsedal též RB-OSN, na které předložil návrh rezoluce, která vycházela z idejí, které přednesl ve svém projevu v Praze a jež byla schválena. Zúčastnil se rovněž konference o životním prostředí, kterou zorganizoval gen. sekretář OSN, na které nám dělal ostudu, jak se dalo předpokládat, Václav Klaus. Bílý dům nyní bere OSN daleko vážněji, než tomu bylo za nejen G. Bushe, ale konec konců i za mnoha jeho předchůdců. Ovšem průběh VS-OSN, kterému před lety předsedal 1 rok i Jan Kavan, jenž asi příliš kamarádí s Milošem Zemanem, znovu ukázal, že tato organizace nemůže sehrát roli, která bude zřejmě požadována po G20 a jeho administrativnímu zázemí, kterým se stane, jak to vypadá především MMF. RB-OSN má složení, které pokud jde o stálé členy s právem veta, nezahrnuje státy, které by tam měly mít zastoupení. VS-OSN je příležitost pro méně významné státníky, aby pronesli projev, který je z velké části koncipován tak, aby byl zajímavý hlavně pro občany jejich státu. A v sále bývá plno, jen když se očekává něco významného, jako bylo vystoupení amerického presidenta, nebo atraktivní divadlo, o které se postaral letos představitel Libye a už svojí účastí president Iránu. Svět potřebuje alespoň kvazivládu, dříve to obstarávala G7 a pak G8. Finanční i ostatní oligarchie si řekla svoje přes Světové ekonomické fórum v Davosu a podobné nestátní či nevládní instituce. Finanční a vůbec ekonomické krize jsou bolestivou záležitostí pro miliony prostých lidí, ale mají tu pozitivní vlastnost, že nutí politiky, aby realizovali řešení, do kterých se jim předtím nechtělo, např. pokud jde o správu celosvětových záležitostí, které nesnáší odklad.

6.10.2009 v 14:16 | Karma: 6,36 | Přečteno: 2753x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Buď vraťme peníze Bruselu, nebo stavme rybníky ve velkém!

Do konce roku 2010 vyprší první období uplatnění tzv. pravidla N+3 pro čerpání prostředků z evropských operačních programů. V důsledku toho se nevyčerpané peníze určené pro rok 2007 budou muset vrátit Bruselu. Přitom nestačí pouze ukončit schvalovací proces jednotlivých projektů, ale přímo v tomto termínu proplatit faktury. Operační program Životní prostředí disponuje alokací na rok 2007 ve výši 18,3 miliardy Kč. Přitom k 3.9. 2009 bylo proplaceno pouhých 2,6 miliardy Kč, tj. 14% alokace roku 2007. V případě tohoto operačního programu reálně hrozí vracení prostředků za rok 2007 v rámci pravidla N+3. Částka vyčerpaných prostředků je velice nízká. SFŽP jako implementační agentura nemá dobře nastavenou administraci projektů a velice dlouho trvá proces od schválení projektu k podepsání smlouvy (často více než jeden rok).

29.9.2009 v 9:37 | Karma: 6,24 | Přečteno: 2114x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Hrad ve sporu o globální klima zradil nejvlivnější „spojenec“

Václav Klaus vydal před pár dny sborník článků, rozhovorů a esejí "Modrá planeta v ohrožení", který navazuje na podobný pamflet, který vyšel před časem a byl přeložen do několika jazyků díky financím, poskytnutým některými oligarchy, kteří se obávají, že jim akce na záchranu přírody sníží zisky.

17.9.2009 v 12:41 | Karma: 10,14 | Přečteno: 2448x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Kalifornie - další západní oběť globálního oteplování

Kalifornie se už tři roky potýká s velkým suchem – proto hledá způsoby, jak rozšířit své zásoby vody (Wall Street Journal, 10.7.2009). Dodávky vody na zavlažování jižní Kalifornie jsou omezeny o 30%. Možnými řešeními je buď vybudování nového kanálu okolo delty, nebo vybudování dalších nádrží zadržujících zásoby vody. Obě varianty jsou poměrně drahé a navíc vzbuzují protesty ekologických uskupení, která tvrdí, že přehrad je v Kalifornii dostatek a stát se má spíše zaměřit na opravu a modernizaci již existující infrastruktury a lepší využití spodních vod.

11.9.2009 v 10:39 | Karma: 5,85 | Přečteno: 2280x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik