Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hrad ve sporu o globální klima zradil nejvlivnější „spojenec“

Václav Klaus vydal před pár dny sborník článků, rozhovorů a esejí "Modrá planeta v ohrožení", který navazuje na podobný pamflet, který vyšel před časem a byl přeložen do několika jazyků díky financím, poskytnutým některými oligarchy, kteří se obávají, že jim akce na záchranu přírody sníží zisky.

Publikaci začali propagovat někteří intelektuální prostituti jako je nakladatel a politolog bývalý emigrant Saša Tomský, jenž v MFDnes 1. září píše: "Klaus není v boji proti nihilistům (nový název pro ekology) osamocen." Tomský zatajil, že nejznámějším vědcem, na kterého se Klaus nejvíce odvolával, byl Hrad letos opuštěn. Je to Bjorn Lomborg, autor světoznámé publikace Cool It: The Skeptical Environmentalist´s Guide to Global Warning, jež vyšla i česky. Nyní přichází s dalšími důkazy, že k oteplování dochází, způsobuje ho především činnost lidí a je to jedna z nejvážnějších hrozeb pro lidstvo spolu s živelnou chemizací s ubýváním biologických druhů a u některých z nich i jejich počet, např. ryb v mořích, jakož i pitné vody aj. Dánský vědec Lomborg se však domnívá, že je třeba hledat účinnější způsoby, jak zmíněné i další hrozby zvládnout a také některé propaguje. Jeho články dál tiskne dokonce pravicový Wall St. Journal a Daily Telegraph a to přesto, že nyní změnil svůj světový názor a stal se "zeleným" pod tíhou nových faktů. Předkládám výtah z jeho jiných článků opublikovaných ve světovém tisku a to nejen anglosaském:

 „Globální oteplování vyvolá situaci, že na následky horka zemře více lidí, hladina moří se zvýší, rozšíří se malárie, zvýší se počet lidí chudých a hladových. Znepokojení je obrovské, avšak lidstvo zatím učinilo velmi málo, aby se tomuto neblahému vývoji zabránilo. Situace se zhoršuje. Emise uhlíku se nadále zvyšují. V prosinci bude summit v Kodani. Budou politici znovu slibovat něco, o čem vědí, že to nemohou splnit, anebo odsunout řešení na pozdější dobu vzhledem ke globální recesi? Pomůže vysazování stromů, odbourávání metanu, nebo snižování emisí černých sazí? Anebo je rozumnější soustředit se na řešení pomocí nové techniky? Nebylo by lépe si na tyto neblahé změny zvyknout, přizpůsobit se? Optimální cestou je spíš kombinace nejúčinnějších kroků za co nejméně peněz.“  

Jde o tzv. klimatické inženýrství. Prosazují ho např. Eric Bickel a Lee Lane. Jde o úmyslnou manipulaci s klimatem, jež se zatím jeví, jako science fiction. John Holdren, poradce Bílého domu pro sféru vědy, prohlásil: "Je třeba se na to podívat".

Bjorn Lomborg k tomu dodává: „Výhodou je rychlost a malá nákladnost. Kolem tzv. zelené energie je celá řada otazníků. Sluneční elektrárny např. na Sahaře budou velmi drahé, ale bude to trvat dlouho, i když svoji roli mohou sehrát. Jako nejoptimálnější se zatím jeví řízení či usměrňování slunečního záření. Nelze prostě sázet na to, že se zastaví růst HDP, nebo že dokonce začne klesat, a sním zahraniční obchod, obrazně řečeno že Číňané přestanou exportovat. Římský klub to myslel dobře, ale v praxi to zatím selhává. Hlavní odpovědnost za Čínskou produkci a vývoz nesou firmy, které v Číně investují, tj. – OECD, hlavně USA.“

„Nejsnadnější je tedy ovlivňování slunečního záření. Skleníkové plyny v atmosféře umožňují průchod slunečních paprsků, ale pohlcují teplo a část vyzařují na povrch zeměkoule. Budou-li všechny ostatní podmínky stejné, pak vyšší koncentrace oteplí planetu. Metoda řízení slunečního záření odrazí část slunečního světla zpátky do vesmíru. Odraz pouhých 1-2% celkového množství slunečního světla, které dnes dopadá na planetu Země, by mohl v plné míře vyvážit oteplení, vyvolané zdvojnásobením objemu skleníkových plynů oproti úrovni před průmyslovou revolucí. Když v roce 1991 vybuchla sopka Pinatubo, vyvrhla do atmosféry cca 1 milion tun oxidu siřičitého. Ten se navázal na vodu a vytvořil vrstvu oparu, která se rozšířila po celé zeměkouli a 2 roky ochlazovala její povrch, neboť rozptylovala a pohlcovala dopadající sluneční světlo. Tento účinek by se dal napodobit využitím stratosférického aerosolu. Do stratosféry se v podstatě vypustily látky jako oxid siřičitý, nebo saze. Jinou možností je bělení mořských mraků, kdy se do mraků nad mořem stříkají kapičky mořské vody, aby odrážely sluneční světlo. Jde o rozšíření přirozeného procesu, při němž mořská sůl z oceánů vytváří vodní páru s jádry kondenzace mraků. Stačilo by na to kolem 2000 lodí bez posádky, které by stříkaly do vzduchu mlhu z mořské vody, aby zhustily mraky. Celkové náklady by byly kolem $9 mld. Celkový přínos by mohl být kolem $20 bilionů. Kolem klimatického inženýrství nepochybně existuje řada rizik, ale ty se často zveličují. Bělení mořských mraků by nevedlo k trvalým změnám v atmosféře a mohl by se používat pouze v případě potřeby. Je to napodobení přirozeného procesu. Největší překážkou je vnímání veřejností těchto operací. Někteří ekologové se staví dokonce proti výzkumu klimatického inženýrství. Ve skutečnosti bychom měli být spíše nadšeni, že se tento jednoduchý a úsporný přístup jeví tak slibně. Klimatické inženýrství by mohlo zůstat záložní možností pro případ nouze, která je zatím naprosto zřejmá přes všechno povídaní různých pseudooptimistů, kteří tvrdí, že se s klimatem nic nebezpečného neděje a že není třeba spěchat. Zatím jsme na nejlepší cestě stát se generací, která dobře ví, že se něco hrozného blíží, ale současně si to buď nepřipouští, nebo se hašteří o otázkách, která vedou do slepých uliček. Byl by to hanebný odkaz potomkům.“      

Autor: Petr Petržílek | čtvrtek 17.9.2009 12:41 | karma článku: 10,14 | přečteno: 2448x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13,  aktualizováno  19:46

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

OBRAZEM: Prahou prošel majálesový průvod. Masky kritizovaly Beka a bydlení

1. května 2024  19:05

Součástí oslav 1. máje byl ve středu studentský majálesový průvod, který vyrazil z pražské Kampy a...

„Mami, ve zdech je příšera,“ tvrdila holčička. Dům ovládlo 60 tisíc včel

1. května 2024  18:21

V domě rodiny Classových v Severní Karolíně číhalo po několik měsíců opravdu nečekané překvapení....

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik