Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O lesích a jejich privatizaci

Různé skupiny se dohadují o tom, jak naše lesy spásají jeleni a kůrovci a přehlížejí, jak se státní lesy stávají atraktivním žírem pro masivní nálet dravých privatizátorů.  Ti jsou však největším nebezpečím pro lesy České republiky, větším než zvěř a všichni přírodní škůdci dohromady.

Ministr zemědělství veřejně prezentoval záměr Topolánkovy vlády rozprodat lesy České republiky.  Kdyby někdo „zprivatizoval“ svatováclavskou korunu, média by to rozmázla jako plivanec do tváře českého národa. Zlatá královská koruna je národní symbol. I lesy jsou symbol. Jsou zelenou korunou českého národa, svědectvím jeho tisíciletého boje o národní existenci. Jsou jeho národním dědictvím, jsou symbolem národní svobody.  Rozchvácení lesů zemí Koruny české, lesů českých měst a obcí a českých protestantů pobělohorskými dobyvateli je těsně spojeno se znevolněním, ponížením a zbídačením českého národa na čtvrt tisíciletí.

 Masarykova demokratická republika začala s nápravou národních a sociálních křivd. Teprve poválečné znárodnění lesů z majetků zrádců národa a nacistů, jejichž cílem bylo konečné řešení středoevropského prostoru vyhlazením českého národa, vrátilo zelenou korunu tomu, komu historicky patří: českému národu jako nezcizitelné národní vlastnictví.  Státní lesy jsou a musejí zůstat nedílnou součástí historického a kulturního dědictví národa českého v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Jsou jeho největším národním odkazem a nenahraditelným celospolečenským kulturním a ekologickým bohatstvím.  

 Lesy na území České republiky zaujímají celkem rozlohu 2 648 826 ha. Výměra lesů ve vlastnictví státu za uplynulých 17 let byla zmenšena na dnešních 1 578 700 ha, tj. na 59,6%  celkové rozlohy. Ve vlastnictví obcí a krajů je nyní 15,8 %, tj. výměra 418 515 ha. Ve veřejném vlastnictví je tedy celkem 75,4 % rozlohy lesa. Lesním družstvům patří nyní 1% a vysokým školám 0,3% z celkové rozlohy lesů v ČR. Soukromí podnikatelé vlastní nyní 23,3% z celkové výměry.  

Privatizace minulých let probíhala mimo jiné i pod demagogickým heslem, že stát je nejhorší podnikatel. Tak se podívejme, jak hodnotí hospodářské výsledky Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky 2006. Píše se tam: „nejvyšší zvýšení zisku zaznamenaly subjekty, které vykonávají právo hospodařit ve státních lesích (o 973 Kč/ha)  a dosáhly tak výše zisku 1 723 Kč /ha lesa (tj. celkem 2,7201 miliardy Kč).  Následují správci soukromých lesů se ziskem 1 522 Kč/ha lesa. Výrazně nižší zisk 707 Kč /ha mají obce, které však v nich většinou samy nehospodaří, ale pronajímají je soukromým společnostem. Na některé státem požadované investice a mandatorní výdaje přispívá stát nebo prostředky EU.

 Pokud se dotace odečtou, zisk státních podniků (LČR a VLS) 1 626 Kč/ha (tj. celkový redukovaný zisk činí 2,57 miliardy Kč) dosahovaný ve státních lesích je desetkrát vyšší než u obcí (165 Kč /ha) a dvakrát vyšší než u soukromníků (838 Kč/ha). 

Zdůrazňuji, že zisk státních lesních podniků, které stále více ve vlastní režii zajišťují i nadstandardní společenské a ekologické funkce a rekultivují obrovské plochy lesů poškozených imisemi z energetiky, dopravy, průmyslu a vojenské činnosti, dosahují i bez dotací dvojnásobku zisku soukromých vlastníků a desetinásobku zisku obcí, které lesy pronajímají.

Při tom je nutné připomenout, že pod nevybíravým tlakem zprivatizovaných lesních společností, které jsou najímány na práce v lese, byl státní podnik Lesy České republiky donucen vzdát se obchodování se dřevem, tj. obchodu s cenově mnohem výhodnějším sortimentem dřeva. Z tohoto lukrativního obchodu na úkor státu, na úkor občanů této země, bohatli a dosud bohatnou soukromí vlastníci lesních společnosti. Jakmile se v minulosti některý ministr nebo ředitel LČR jejich diktátu vzepřel, byl nevybíravým způsobem zlikvidován. Těmto soukromým vlastníkům a společnostem i se zahraniční účastí jde o trvalé zajištění si zdrojů obrovských zisků až v první řadě. Až tak jako Američanům o zdroje nafty na Středním východě.

Soukromí vlastníci a potencionální vlastníci již dnes žádají od státu platby za ekologické, vodohospodářské a společenské funkce lesa. Návštěvníky lesa považují za „konzumenty“ čistého vzduchu a relaxace a dožadují se, buď zaplacení vstupného a nebo zákazu vstupu do lesa. Jdete k doktorovi? Zaplatíte. Chcete si zaplavat? Zaplatíte. Jdete do lesa? Zaplatíte. Pokud si lidé včas neuvědomí, že pod zástěrkou svobody jsou soustavně svobody zbavováni, stanou se prostí, obyčejní lidé nevolníky kapitálu.  Pokud si to celý národ neuvědomí a demonstrativně se nevzepře a jeho političtí představitelé se nechají zkorumpovat, národ ztratí nejen svoji zelenou korunu, ale bude pod falešným billboardem s klamavou reklamou svobody bez hranic de facto znevolněn.. Nejde tu jen o nějaké „rodinné stříbro“, které již bylo nebo v nejbližších chvílích bude dotunelováno, ale o skutečné dějinné zlato národa.

 Státní podniky, Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky, které spravují národní bohatství lesa, se dlouhodobě prokázaly jako nejlepší hospodáři s majetkem státu. Tyto státní podniky nejen trvale zajišťují státu nezanedbatelný příjem, ale při tom bez jinak velikých dotací zajišťují celospolečenské požadavky na kvalitu lesa, stále se zvyšující požadavky ekologické, půdo a vodoochranné, zdravotní a rekreační. Celospolečenský a ekologický význam lesů poroste s prognózou postupujících změn klimatu a jejich ekologických důsledků a narůstající krize energetických zdrojů. S tím poroste i cena dřeva a cena pozemků určených k plnění funkcí lesa. Také ovšem tlak na změnu truhévé skladby lesa zvláště v suchých oblastech. Budou toho schopni soukromníci ve veřejném zájmu? Ano, ale jen s tučnou státní dotací.

Hodnoty lesa jsou těžko vyčíslitelné, jsou to nepředstavitelné vysoké hodnoty ve všech souvislostech a důsledcích.   Jsou řádově (10n krát)  vyšší než cena rekordní celkové  těžby 17, 68 milionů m3 (plm) dříví v roce 2006, kterou lze vyčíslit na cca 17 miliard Kč/ rok, nebo porostních zásob v hroubí b.k. (bez kůry), jejíž kvalifikovaný odhad dle NIL činí 667,8 milionů plm (někde se uvádí v celkové hodnotě až 913 milionů plm), což může představovat hodnotu kolem 680 miliard Kč, ale v dlouhodobém horizontu dokonce  překročit i závratnou výši jednoho bilionu  tj. 1012 Kč.     

Nikdo se nesmí divit, že tento poslední národní poklad se stal terčem ziskuchtivých privatizátorů. Je to poslední dosud nevypleněný národní majetek nedozírné ceny. Privatizátoři se již netají s tím, že jakmile se zmocní lesa, budou vydělávat jak na dřevě tak budou vyžadovat platby „za funkce lesa“ – vodohospodářské, ekologické, rekreační, za obecně prospěšné funkce lesa i za služby ve veřejném zájmu. Jedni podnikatelé ničí životní prostředí v sídelních aglomeracích, ti druzí „zprivatizují“ zůstatek toho zachovalého. Za to, že les už sám o sobě, svojí prostou existencí, zabezpečuje funkce vodohospodářské, environmentální, zdravotní a estetické, již nyní privatizátoři vyhlašují nároky na nemalé poplatky od státu a lidí. Lidé jsou pro ně konzumenti stejně jako zvířata.  Od „konzumentů“, kterými rozumějí návštěvníky lesa, žádají poplatky za pouhý pobyt ve zdravém povětří lesa. To tu nebylo ani za nevolnictví! S takovými projektovými záměry se privatizátoři netají ani v oficiální Zprávě o stavu lesa… 2006 na str. 8.

  Věc odborná se stala věcí na výsost politickou. Jestli si to občané a jejich političtí vůdci včas neuvědomí, energicky se nepostaví proti privatizační změně lesního zákona a následujícímu rozchvácení lesů, národ ztratí svoji zelenou korunu, cennější než kterákoliv ze zlata. Lidé se stanou ve zprivatizovaných  panských lesích poníženými psanci, pod úrovní lovné zvěře. Privatizátoři se netají, že všechno v lese včetně vstupu zpoplatní. Vytvoří podmínky horší než před zrušením nevolnictví. V obraně lesů v majetku státu jde o historické právo národa, o demokracii, národní soudržnost, solidaritu i sociální spravedlnost.  

Naprosto klíčovým předpokladem udržitelnosti a rozvoje lesních ekosystémů zůstává nedotknutelnost státního vlastnictví lesů ze zákona spravovaných státními podniky LČR a VLS a  správami Národních parků.  

V nastávajícím období zesílených privatizačních  útoků proti státnímu vlastnictví lesů  je třeba prosadit, aby do § 4 - Nakládání s lesy ve vlastnictví státu - v  lesním zákoně č. 289/1995 Sb., byl výslovně uveden  odstavec totožného obsahu  s § 23 zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb., který zní:

  Právo vlastnictví ke státnímu majetku lesů. 

1)      Lesy, lesní půdní fond, vodní toky a vodní plochy na území lesů ve státním vlastnictví, které jsou ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona ve státním vlastnictví, nelze zcizit. Tím nejsou dotčena práva fyzických a právnických osob podle předpisů o majetkové restituci.

2)      Za zcizení pozemků se nepovažují směny pozemků odůvodněné zájmy ochrany přírody a arondacemi.  

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Petržílek | úterý 8.1.2008 11:01 | karma článku: 17,23 | přečteno: 1151x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Fica stále operují. Pojď sem, řekl mu útočník. Syn netuší, proč to otec udělal

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  20:11

Přímý přenos Útočník na slovenského premiéra Roberta Fica si k sobě politika nejdřív zavolal, než pětkrát...

Do mostu v Texasu narazilo plavidlo a poškodilo ho. Do vody uniká palivo

15. května 2024  20:07

Do mostu v Galvestonu v americkém státě Texas ve středu narazilo plavidlo a do okolních vod uniká...

Na Slovensku není mír a smír, polarizace pokračuje, říká novinářka

15. května 2024  20:03

Premium Slovenské vládní strany po atentátu na premiéra Roberta Fica slovně útočí na novináře. Přidávají se...

ANALÝZA: Rusko natahuje frontu do šířky. Putinova letní ofenziva začíná

15. května 2024

Premium Vytváření nárazníkové zóny u hranic, nebo pokus o útok na druhé největší ukrajinské město? Nenadálý...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik