Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nezaměstnanost a dluhová krize přibarvuje hospodářskou recesi

Vzhledem k oslabování dolaru pro Ameriku narůstá navíc i krize měnová, kterou ovšem pocítí celý globální monetární systém. Angel Gurria, gen. sekretář OECD v této souvislosti varuje, že propad zaměstnanosti nahradí krizi úvěrovou. Je to celkem pravda, ovšem credit lunch není ještě zcela věcí minulosti (Le Monde 17. Září). Údaje o nezaměstnanosti za červenec tr. a předpověď hovoří o nevídaném růstu: Německo by mělo mít koncem roku 2010 11,8% osob bez práce, Francie 11,3%, Itálie 10,5% atd. Nemělo by být žádných pochyb o tom, že zhoršení u západních sousedů se projeví i v Česku. Také z tohoto hlediska se zdá být rozumné, že ČSSD vyvolala odložení parlamentních voleb na příští rok. OECD předpokládá, že i zmírňující se krize zničí 25 milionů pracovních míst na jejím teritoriu. Bude to nové poválečné maximum. Od konce roku 2007 zaniklo do července 2009 kolem 15 milionů pracovních příležitostí. Tento proces bude hýbat s politickou situací, ne údaje o pohybu HDP, tento ukazatel je navíc nyní vážně zpochybněn díky iniciativě J. Stiglitze a jeho týmu, čemuž dává velkou podporu Sarkozy. Není to náhoda, neboť ukazatel kvality života bude určitě podle znalců ve Francii určitě vyšší také díky přírodě, venkovu, architektuře apod., než např. v některých jiných západních státech.

  Největším rizikem u vysokého nárůstu počtu lidí bez práce je to, že bude spojen se změnou struktury. Nejhorší situace je ve Španělsku, Irsku a v Americe. Výhled trhu práce by byl ještě horší, kdyby vlády neprosadily expanzivní měnovou a fiskální politiku. Jenomže v tom je zakopaný pes. Současná monetární politika států připravuje půdu pro Velkou inflaci, a fiskální strategie klestí cestu Velké dluhové krizi. S tím se bude muset něco radikálního dříve, nebo později dělat a jsme u začarovaného kruhu. Tyto protiúdery proti dluhovému maléru a inflace vytvoří možná podmínky pro novou recesi, s případným mezičasem v podobě stagflace. A tak jsme u toho, co zdůrazňuje nejen N. Roubini, ale i bezejmenní redaktoři v The Economist. Podívejme se nyní podrobněji na dluhovou spirálu. Ken Rogoff varuje, že zřejmě směřuje k vážné dluhové krizi. Vlády celého světa rozprostřely pod velkou částí finanční soustavy gigantickou záchrannou síť. Současně velmi schodkovými rozpočty, hospodářství podpořily, přispěchaly centrální banky, včetně ČNB se snížením úrokové míry téměř k nule. Pavel Řežábek se už nechal slyšet, že ta naše je příliš dole. Uvidíme. Může být konečnou odpovědí všeobecná trvalá vládní štědrost? Žádná kapsa není bezedná. Současná politika není trvale udržitelná. Neexistuje ovšem teorie, jež by dokázala stanovit správně přijatelnou míru veřejného dluhu. ECB 30. září znovu nabídla bankám neomezené úvěry s jednoletou splatností za svou hlavní úrokovou sazbu na úrovni 1%. Jak dlouho to může dělat? 

Historické zkušenosti ukazují, že i předlužené hospodářství může přežívat a dokonce být druhou největší světovou ekonomikou, tj. být Japonskem. Občas je slyšet ujišťování i u nás, že vlády nevyhlašují platební neschopnost. Ve skutečnosti se to děje, a to i nepřímo, tj. prostřednictvím inflace. Spojené státy v 70. letech rozpustily velkou část svého dluhu v inflaci. I tak lze stahovat dolary, které nyní cpou do domácí i světové ekonomiky. Největší bolení hlavy nyní vyvolává velká závislost Ameriky na zahraničních půjčkách, zejména z Číny, Japonska, ze zemí, exportérů komodit, jako je nafta. Asiaté už z toho mají bacha, aby se jejich hromadění amerických dluhů nerozplynulo v inflaci. Jsou státy, které mají stabilní veřejné finance, patří k nim Norsko, kde právě levice vyhrála volby, ovšem díky ropě a plynu. Británie se bude řadu let potýkat s  rozpočtovým schodkem a s rostoucím dluhovým břemenem. Brown právě naznačil, že začne snižovat výdaje, což nepochybně postihne i sociální oblast. Podíl veřejného dluhu na HDP v USA se má do roku 2018 zdvojnásobit. IHTribune 16. září: "Brussels fears budget deficits will be worse than forecast". Předpověď pro eurozonu v roce 2010: 84% HDP v roce 2015 by mělo jít už o 105%, "if no action is taken". Je to varování Komise EU, která předpovídá ve 3. čtvrtletí růst HDP 0,2%, tedy stagnaci. V dalším čtvrtletí ještě méně: 0,1%. Je jasné, že v případě velkých a dlouhodobých deficitů hrozí ztráta důvěry ve schopnost vlády zastavit růst zadlužení. Pokud trh s dluhopisy pojme podezření, že by ta, či ona vláda, nebyla schopna dostát svých závazků, nebo že by vsadila na inflaci, úrokové míry vyletí nahoru a zastaví zotavování ekonomiky.  

V tisku se objevují rady, jak má vypadat dobrá a stabilní fiskální politika. NERV se pokusil ji načrtnout pro Česko a členové nezapřeli, že se chtějí vetřít do přízně oligarchii. Prý všichni musíme nést na svých bedrech bolestivá řešení. Takže prodavačka, nebo důchodce, který žije "z ruky do huby" se má podílet stejně jako milionáři. Pokud by šlo o zvýšení DPH, pak ti chudí platili více, protože kromě jídla a bydlení na víc nemají. Britští konzervativci chtějí zřídit Úřad pro rozpočtovou odpovědnost, který by na vládu dohlížel a v případě nedodržování pravidel ji praštil přes prsty. Podobné úvahy se vedou i v Americe. Chtějí tím posílit mezinárodní postavení dolaru a udržet zájem asijských centrálních bank o americké vládní dluhopisy. Zvýšení ceny zlata, ke kterému došlo nedávno, a to nad $1.000 za unci, odráží jak strach o dolar, tak obavy z možných dopadů rostoucího veřejného dluhu na inflaci. Veřejný dluh u nás není neudržitelný, může ještě růst.    

Autor: Petr Petržílek | čtvrtek 29.10.2009 11:40 | karma článku: 8,97 | přečteno: 2144x
  • Další články autora

Petr Petržílek

Ústup globalizace?

Současná krize spočívá ve finančním propadu bank a domácností v důsledku zhroucení úvěrového a realitního trhu. V minulosti většina recesí následovala po rostoucích inflačních tlacích a po takto vyvolané politice drahých peněz. Domácnosti v Americe ztratily přes 20% čisté hodnoty za pouhých 20 měsíců od poloviny 2007 po začátek roku 2009. 1/3 tohoto poklesu se týkala hodnoty obydlí, cca 2/3 finančních aktiv. Dluhy domácností dosáhly 150% jejich příjmů. Pokud jde o finanční sektor, MMF odhadl, že globální finanční instituce budou mít ztráty přibližující se $3 bilionů. Tyto ztráty redukují základní kapitál bank a jejich úvěrovou kapacitu. Úvěrové objemy USA do září tr. klesaly a úrovně půjček, nezbytných k podpoře oživení se teprve musí dosáhnout.

18.11.2009 v 15:12 | Karma: 6,59 | Přečteno: 2004x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Rodí se globální vláda?

24. září začal summit G20, kterému předcházelo VS-OSN, kde Obama představil světu nové pozoruhodné pojetí role Ameriky ve světě; předsedal též RB-OSN, na které předložil návrh rezoluce, která vycházela z idejí, které přednesl ve svém projevu v Praze a jež byla schválena. Zúčastnil se rovněž konference o životním prostředí, kterou zorganizoval gen. sekretář OSN, na které nám dělal ostudu, jak se dalo předpokládat, Václav Klaus. Bílý dům nyní bere OSN daleko vážněji, než tomu bylo za nejen G. Bushe, ale konec konců i za mnoha jeho předchůdců. Ovšem průběh VS-OSN, kterému před lety předsedal 1 rok i Jan Kavan, jenž asi příliš kamarádí s Milošem Zemanem, znovu ukázal, že tato organizace nemůže sehrát roli, která bude zřejmě požadována po G20 a jeho administrativnímu zázemí, kterým se stane, jak to vypadá především MMF. RB-OSN má složení, které pokud jde o stálé členy s právem veta, nezahrnuje státy, které by tam měly mít zastoupení. VS-OSN je příležitost pro méně významné státníky, aby pronesli projev, který je z velké části koncipován tak, aby byl zajímavý hlavně pro občany jejich státu. A v sále bývá plno, jen když se očekává něco významného, jako bylo vystoupení amerického presidenta, nebo atraktivní divadlo, o které se postaral letos představitel Libye a už svojí účastí president Iránu. Svět potřebuje alespoň kvazivládu, dříve to obstarávala G7 a pak G8. Finanční i ostatní oligarchie si řekla svoje přes Světové ekonomické fórum v Davosu a podobné nestátní či nevládní instituce. Finanční a vůbec ekonomické krize jsou bolestivou záležitostí pro miliony prostých lidí, ale mají tu pozitivní vlastnost, že nutí politiky, aby realizovali řešení, do kterých se jim předtím nechtělo, např. pokud jde o správu celosvětových záležitostí, které nesnáší odklad.

6.10.2009 v 14:16 | Karma: 6,36 | Přečteno: 2753x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Buď vraťme peníze Bruselu, nebo stavme rybníky ve velkém!

Do konce roku 2010 vyprší první období uplatnění tzv. pravidla N+3 pro čerpání prostředků z evropských operačních programů. V důsledku toho se nevyčerpané peníze určené pro rok 2007 budou muset vrátit Bruselu. Přitom nestačí pouze ukončit schvalovací proces jednotlivých projektů, ale přímo v tomto termínu proplatit faktury. Operační program Životní prostředí disponuje alokací na rok 2007 ve výši 18,3 miliardy Kč. Přitom k 3.9. 2009 bylo proplaceno pouhých 2,6 miliardy Kč, tj. 14% alokace roku 2007. V případě tohoto operačního programu reálně hrozí vracení prostředků za rok 2007 v rámci pravidla N+3. Částka vyčerpaných prostředků je velice nízká. SFŽP jako implementační agentura nemá dobře nastavenou administraci projektů a velice dlouho trvá proces od schválení projektu k podepsání smlouvy (často více než jeden rok).

29.9.2009 v 9:37 | Karma: 6,24 | Přečteno: 2114x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Hrad ve sporu o globální klima zradil nejvlivnější „spojenec“

Václav Klaus vydal před pár dny sborník článků, rozhovorů a esejí "Modrá planeta v ohrožení", který navazuje na podobný pamflet, který vyšel před časem a byl přeložen do několika jazyků díky financím, poskytnutým některými oligarchy, kteří se obávají, že jim akce na záchranu přírody sníží zisky.

17.9.2009 v 12:41 | Karma: 10,14 | Přečteno: 2448x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Kalifornie - další západní oběť globálního oteplování

Kalifornie se už tři roky potýká s velkým suchem – proto hledá způsoby, jak rozšířit své zásoby vody (Wall Street Journal, 10.7.2009). Dodávky vody na zavlažování jižní Kalifornie jsou omezeny o 30%. Možnými řešeními je buď vybudování nového kanálu okolo delty, nebo vybudování dalších nádrží zadržujících zásoby vody. Obě varianty jsou poměrně drahé a navíc vzbuzují protesty ekologických uskupení, která tvrdí, že přehrad je v Kalifornii dostatek a stát se má spíše zaměřit na opravu a modernizaci již existující infrastruktury a lepší využití spodních vod.

11.9.2009 v 10:39 | Karma: 5,85 | Přečteno: 2280x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Fiala rozhodnutí vítá

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  15:15

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Tramvaj srazila chlapce, který přebíhal přes ulici. Skončil v nemocnici

3. května 2024  15:03

Záchranáři převezli v pátek ráno do nemocnice šestiletého chlapce, kterého srazila v Plzni tramvaj....

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

„Mimořádně trapné“. Akademici a ekonomové kritizují úroveň Tulejových publikací

3. května 2024  14:09

Kandidát na ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Tuleja publikoval své práce v potenciálně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik