Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ústup globalizace?

Současná krize spočívá ve finančním propadu bank a domácností v důsledku zhroucení úvěrového a realitního trhu. V minulosti většina recesí následovala po rostoucích inflačních tlacích a po takto vyvolané politice drahých peněz. Domácnosti v Americe ztratily přes 20% čisté hodnoty za pouhých 20 měsíců od poloviny 2007 po začátek roku 2009. 1/3 tohoto poklesu se týkala hodnoty obydlí, cca 2/3 finančních aktiv. Dluhy domácností dosáhly 150% jejich příjmů. Pokud jde o finanční sektor, MMF odhadl, že globální finanční instituce budou mít ztráty přibližující se $3 bilionů. Tyto ztráty redukují základní kapitál bank a jejich úvěrovou kapacitu. Úvěrové objemy USA do září tr. klesaly a úrovně půjček, nezbytných k podpoře oživení se teprve musí dosáhnout.

Zdá se, že oživení v Evropě bude ještě obtížnější. Recese zasáhla Evropu později, a proto se z ní EU dostane později. Evropské banky dosud přiznávají – říkají-li pravdu – menší snížení hodnoty aktiv než banky v USA. Evropský plán oživení na to věnuje 1,5% HDP, americký 5%. Rozdíl je i v měnové politice. FED snížil cílovou úrokovou sazbu federálních fondů na nula %. Finanční systém obdržel podporu cca $13 bil. Jde o záruky za obchodní cenné papíry, investice do fondů peněžního trhu apod. ECB je nyní se sazbami na 1%. Existuje proto řada důvodů, mj. silnější síť sociálního zabezpečení. Je v tom také obava z inflace větší než v Americe. EU by potřebovala více federalizovat. Zvláštní obětí se staly státy, jako je Maďarsko, Lotyšsko apod. Mají vysoké deficity platební bilance a jsou příliš závislé na jejich financování ze zahraničních půjček. Evropané mají mezi sebou příliš mnohé rozpory.

Japonské oživení bude ještě slabší, i když pozitivním jevem je příchod nové levicovanější vlády. HDP bude asi klesat i v roce 2010, což by neměl být případ USA a EU, pokud nedojde k "L" či "W", ne-li "WW....." Stát v Japonsku má omezenou kapacitu pro fiskální nebo měnové stimuly, protože jeho státní dluh činí téměř 200% HDP. Měnová politika pak po léta umožňovala snadný přístup k úvěrům. Otazník stojí podobně jako v Číně, Německu i Americe nad tím, zda budou trhy pro jejich obrovský export. Snad se zmátoří. Nejtvrději byl zatím zasažen rozvojový svět. Poklesly zahraniční investice a financování, export je velmi slabý a ceny komodit značně nízké. Cena ropy však začala růst, je kolem $80 za barel, projeví se to i u plynu. Toto tam, i ve světě, jako celku probíhá za velkého ničení přírody, není a nebude voda.

Anglosaský model podle všeobecného názoru selhal (jeho bojoví obránci jsou však např. v Česku). Éra laissez-faire je evidentně passé. Dochází sice k určité další globalizaci, tj. k celosvětovému propojování nejen ekonomik, ale současně je patrná silná deglobalizace, a týká se i financializace. Rozšiřuje se role státu i nadstátních institucí, jako je MMF, který by se rád stal Světovou centrální bankou. Rostou snahy regulovat, a to i příjmy oligarchie. Šíří se protekcionismus. Budou v důsledku nezaměstnanosti sociální nepokoje.

MMF by měl být schopen zvládnout velmi propagované srovnávací hodnocení skupiny G20, zaměřené na měnovou, fiskální a finanční politiku zemí. Pod povrchem se však zauzlují problémy. Patří k nim roztrpčení nově vznikajících ekonomik. Domnívají se oprávněně, že MMF ovládá Západ, všech 186 členských států, a také, že ukládá dlužníkům neúnosná úsporná opatření. Mnohé z těchto zemí si od MMF nepůjčují. Raději vyvážejí více, než importují, pracují tedy s přebytky na běžných účtech a mimořádné výnosy si drží na horší časy, jako devizové rezervy. Tyto reprezentují u všech států na naší planetě dnes 15% světového HDP. V roce 1993 to bylo jen 5%. Tato politika "rozvojářů" či polorozvojových zemí oslabuje globální obchod a znesnadňuje překonávání finanční krize a recese, vytváří možnost vývoje "W" či "WW..", v lepším případě "L". Řešení vidí někteří experti ve vytvoření EMF (Emerging Monetary Fund), který by instalovali právě tito emerging countries. EMF by neměl u stolu Západ a v jistém smyslu by ho nepotřeboval. Rezervy v tvrdých měnách má stále Rusko, i když klesají kvůli recesi v této zemi, má je pochopitelně Čína, také Brazílie má přes $200 mld. Půjčky by měly mírnější podmínky, než je praxe MMF. Zájem projevilo zatím Mexiko, kde klesají příjmy z ropy, Kolumbie a dokonce Polsko! Počet členů EMF by mohl dosáhnout přes 100 zemí. S. Johnson byl hlavním ekonomem MMF do srpna 2008. Nyní je ve vědecké instituci. Je to osvícený Američan, ví o čem mluví, ne jako někteří žvanilové.

Autor: Petr Petržílek | středa 18.11.2009 15:12 | karma článku: 6,59 | přečteno: 2004x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Trump se vrátí do Bílého domu. Urval klíčové státy, prohlásil se vítězem

5. listopadu 2024,  aktualizováno  6.11 11:49

Sledujeme online Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách. Získal klíčovou Pensylvánii, jeho...

Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství

6. listopadu 2024  14:46

Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství...

Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči

6. listopadu 2024  7:55,  aktualizováno  8:55

Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých...

Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády

3. listopadu 2024

Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...

Jeden jim všem vládne. Úder na Írán potvrdil technologickou nadvládu F-35

3. listopadu 2024  17:34

Izraelský letecký úder na vojenské cíle v Íránu před týdnem jasně potvrdil fakt, který bude brzy...

Nesnáze pracujících matek? Chybí hlídání, zkrácené úvazky a školky

10. listopadu 2024

Seriál Rodičovská dovolená má na svědomí jeden zajímavý fenomén - je „inkubátorem“ žen podnikatelek....

Konec plýtvání. Chorvatští obchodníci zpoplatní mikrotenové sáčky v obchodech

10. listopadu 2024

Pokud si budou chtít zákazníci v Chorvatsku sbalit ovoce, zeleninu nebo pečivo do plastového sáčku...

Slučování obcí by přineslo miliardy. Je to žába na prameni, říká ekonom Marek

10. listopadu 2024

Premium EU si dává opakovaně nerealistické cíle a jejich neplněním pak podrývá důvěru lidí v samotný...

Ježíše naložil do vlastní moči. Skandální fotku řešili i ve Washingtonu

10. listopadu 2024

Seriál Ač se sám považuje za křesťana, jeho nejslavnější dílo už téměř čtyřicet let vzbouzí bouře nevole...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1248x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik