Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hladem trpí 1 mld. lidí -volá to po globálním plánování zemědělství

Červencový summit G-8 se zabýval větší potravinovou bezpečností. Nejde zas jen o liché gesto? Západ se sice konečně "dokopal" k názoru, že zasílání potravinových darů chudým zemím vede k podrývání produkce tamějších zemědělců. Nyní by výroba měla být stimulována přímo v těchto státech. Tomu ale má napomáhat pomoc při jejím zvýšení o pouhé $20 mld.  

Peníze budou vynakládány během 3 let. Slíbená suma je příliš malá, takto západ nenapraví křivdy, které svou celní politikou vyvolal. Větší část lidstva trpí podspotřebou, menší část nadspotřebou. Vypadá to, že politici znovu nesou dary, ne investice know how, technologii. Lula není v G-8, ale neustále dávali s Obamou najevo, že jde o přátelství víc než jen politické. Zřejmě ho nadchl kritický postoj Bílého domu k ultrapravicovému puči v Hondurasu. Podpořil přijatý dokument o potravinové pomoci spolu s dalšími 18 státy, který je novou strategií, jak zajišťovat potravinovou bezpečnost, dostatek potravin pro celé lidstvo. Bude jich dostatek, půjde však o to, zda si je bude moci každý koupit. Vysoké ceny vedly v uplynulém období k nepokojům v řadě zemí, např. v Egyptě, Senegalu a na Haiti.

Podle FAO hladem trpí 1 miliarda lidí. Le Monde a některá další média upozorňují, že jednou z hlavních příčin je inflační monetární politika FEDu a dalších centrálních bank, i když zatím jde spíš o náběh k deflaci. Lula se nyní snaží brzdit kácení pralesa, které "čistí" půdu pro zemědělství. Medvěděv se zde na toto o zemědělství v povznesené náladě intenzivně zajímá. Minulý měsíc pozval do Petrohradu konferenci na téma obilnářství. Před tímto Světovým obilnářským fórem uveřejnil velký článek "O rozvoji trhu s obilím", kterého se náš tisk zalekl a raději o něm mlčel. Rusko, Ukrajina a Bělorusko, z části i Kazachstán by se mohly stát velkými vývozci obilí, potřebují však investice ze Západu. Jejich produkci bude potřebovat zvláště Čína a Indie, které začaly nakupovat ve velkém půdu např. v Africe, kde na ploše Sahary by měly být postaveny obrovské sluneční elektrárny, což vzrušuje zvláště německý průmysl, na který je napojeno i Česko. Volá to po globálním plánování, dát novou roli OSN a G-20. Chce to prosadit nějaký globální demokratický tržní sociálně a ekologicky supercitlivý systém, jenž zatím nikde neexistuje a nikdy neexistoval. ČSSD tvoří takové velké vize a není jen zařízením pro dosažení úspěchu ve volbách v Česku, výtahem lukrativním postům pro politiky.

Lidstvo potřebuje debatovat nejen komplexní, ale též dílčí vize k různým otázkám, Zde je výtah z výše zmíněného článku Medvěděva k OBILNÁŘSTVÍ:„Rusko je vážně zneklidněno potravinovou krizí, která propukla loni na jaře. Ceny potravin stouply na světových trzích o 55%, ceny rýže se v Asii ztrojnásobily. V chudých zemích podíl nákladů na potraviny v domácnostech dosahuje někdy až 90%. Pozornost se nyní přesunula na finanční krizi a recesi, ale problémy na potravinovém trhu nezmizely. Odhaduje se, že spotřeba obilí se do roku 2030 zvýší o 30-40%. Považujeme za perspektivní vytvoření celosvětového systému správy potravinových zásob. Zaznělo to na setkání ministrů zemědělství G-8. Pro Rusko je obilnářství tradičním odvětvím. Loni jsme sklidili rekordní úrodu téměř 110 mil. tun. Možnosti rozšiřování osevních ploch jsou v mnoha zemích malé nebo žádné. U nás jsou, máme 40% světových ploch černozemě. Můžeme využívat dalších 20 mil. ha. Zatím podíl RF na světové výrobě obilí činí 5%, mohl by být 14%! Můžeme se stát velkým exportérem obilovin. Už jsme se vrátili do klubu předních vývozců pšenice. Během sezony 2008/09 jsme exportovali do cca 50 států kolem 21 mil. tun. Ruské obilí se již stalo důležitým faktorem dostupnosti potravin v mnoha zemích, a to je náš vklad do globální potravinové bezpečnosti. Díváme se pochopitelně především směrem do Asie. Zatím vyrábíme 2,1 tuny z ha, lze to podstatně zvýšit a pomocí dodatečných osevních ploch vyrábět navíc přes 130 mil. tun. Znamená to pochopitelně zvýšit investice do infrastruktury. Jsme pro dialog, spolupráci, nejen v WTO.“

Veliký potenciál má produkce potravin v Evropě ovšem za předpokladu, že by moc v EU převzali skuteční demokratičtí socialisté, ne ty atrapy, které tam nyní kmitají. Rudy Rabbinge je nizozemský expert, do roku 2007 byl senátorem, nyní je profesorem v Americe. Jeho názor z Project Syndicate 2009/www.project-syndicate.org/ o možné obrodě zemědělství v EU:„Společná zemědělská politika /SZP/ vznikla už v roce 1957. Měla by se přerodit. Už v roce 1991 vznikla studie, která doložila, že potravní nabídku EU by bylo možné zajistit a ušetřit přitom 50% obdělávané půdy, 80% pesticidů a 50% nákladů. Znečišťování by kleslo o 70%, díky úbytku dusičnanů v povrchových vodách a vznikalo by méně skleníkových plynů.“ To platilo pro EU 15, s 27 státy by to šlo realizovat ještě lépe. Je nutno zarazit perverzní dotace. Umožnilo by to znovu rozjet jednání ve WTO. Obrodu nelze přenechat trhu, ten by mohl přivádět zemědělce na mizinu, vyvolat zanedbanost celých oblastí Evropy. Vzorem by se mohlo stát Nizozemí, kde 10 z 21 odvětví zemědělského podnikání je na špičkové úrovni, jsme zemí s vysokou konkurenceschopností i v této sféře. Chce to politiku orientovanou na znalosti a inovace. Je třeba změnit politiku využívání půdy, zatím se to v EU neděje, chce to ekologickou konstrukci, precizní hospodaření, ozdravování přirozených ekosystémů. Spotřební vzorce a preference musí být nedílnou součástí nového systému, který by počítal s velkým zalesňováním. Rabbinge připravuje studii "Pohled vpřed na evropské potravinové systémy", jež nutně narazí na konzervativní, pohodlné postoje různých podplacených titulním, na politiky, které zajímají pouze průzkumy veřejného mínění, které si často nevidí ani na špičku nosu. Metropolitní zemědělství v urbanizujícím se světě může zajistit velmi kvalitní produkci na malých plochách půdy, zvyšovat poptávku po zdravých potravinách s minimálními škodlivými dopady na životní prostředí. Od veřejných rozpočtů by to vyžadovalo méně peněz. Byl by to ovšem jiný, nový systém či řád.

Je zcela pravděpodobné, že se rodí silná vazba mezi Obamou a Lulou nejen politická, ale i ideologická!!! Lula bude možná šéfem Socialistické internacionály. Je podobný vztah s Medvěděvem a EU možný?

Autor: Petr Petržílek | pondělí 3.8.2009 10:40 | karma článku: 7,58 | přečteno: 1272x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů. Vyvolalo kritiku

4. května 2024  7:05

Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom...

Do konce roku by se mohlo konat další jednání české a ukrajinské vlády, řekl Fiala

4. května 2024  6:48

Do konce letošního roku by se podle premiéra Petra Fialy mohlo konat další společné jednání české a...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik