Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

FEP 2: Jak je to s výhledem na přežití naší civilizace?

 Prostředí (prostor) hraje určující roli i při vzniku a rozvoji řádu společnosti (sociogeneze). Vymezuje povahu a směr strategie přežití populace, co lze získat, čeho dosáhnout či vytěžit z potenciality životních podmínek. Životní prostředí je výchozí determinantou způsobu života a obživy, tj. modus vivendi (strategie přežití) populace. Strategie přežití ale nebyla geneticky založena na individuálních svobodách, ale na fungování společenství.  Individuální identita se objevuje až v souvislosti s jeho vyvazováním se z přírodního prostředí. Jakákoli sociální, morální nebo politická doktrína musí vycházet z prostého faktu sociogeneze, že jedinec není schopen sám o sobě přežití, že nemůže existovat v osamocené izolaci, tedy že může žít pouze jako součást společnosti, na níž je závislý. Aristotelova teze o člověku jako zoon politikon (a Ciceronova jako animal sociale, „zvířeti společenském“) není tezí spekulativní, ale empirickou.

Předpokladem důvěry v určitý systém je důvěra v jeho instituce. Právo a svobody existují reálně jen do té míry, pokud existuje systém založený na důvěře. Parlament a justice, státní správa a policie atd. musí mít autoritu nejen formální, ale především autoritu neformální, a nikoliv předvádět obraz hnijícího organizmu. Svoboda je zajištěna tehdy, je-li sociálně organizována řádem společnosti. Svoboda platí pouze jako sociální sebeuplatnění a v tomto smyslu je svoboda otázkou sociální. Člověk je tvorem biologickým a určujícím způsobem je ovládán biologickým vzorcem chování: každý živý organizmus je puzen dvojí tendencí, jednak tendencí exorcizmu (tj. vytěsňovat, vymítat cizí segmenty a konkurenční prvky ze svého životního prostoru), tedy tendencí destruktivní, a jednak je veden tendencí agresivní (expandovat za hranice svého životního prostoru a rozšiřovat svou zájmovou působnost a sféru vlivu do cizího teritoria). Zároveň se však živý organizmus (v zájmu svého biologického přežití) chová oportunně, je schopen se přizpůsobit: mezi živými systémy existuje vzájemná podmíněnost a vázanost, symbióza, interakce, dělba funkcí, kooperace, synergie. Všechny živé systémy ovládá polarita a zároveň spojení egoizmu (pud izolacionistické soběstačnosti) a sociability (pud sdružovací). Mluvíme o součinnosti protiv, o souladu protikladů, o vzájemně se doplňujících  složkách obecné rovnováhy vesmíru (jin a jang).

Každý tvor je ovládán přáním, aby jeho vůle nebyla omezována vůlí cizí a zároveň má snahu prosazovat svou vůli vůči ostatním. Přitom však ze zkušenosti ví, že jen pospolitá existence (jako oportunní strategie přežití) zmnožuje síly a energii. Člověk není jen bytostí egoistickou, ale i bytostí symbiotickou. Již ve skupinách loveckých a sběračských existovala dělba práce, dělba činností a interakcí, tedy spolupráce, synergické aktivity; kooperace uvnitř komunity skýtala například lepší výsledky lovu, účinnější ochranu před zvířaty a podobně. Už v pospolitostech závislých na nahodilostech přírodního prostředí a na nejistém získávání potravy organizovaná kooperace násobila sily jednotlivce a skupiny. Pouze větší celky mohly být úspěšné a dosahovat know how. Rozpad archaického rodového systému vede k řešením územním, prostorovým. Z původního biotopu vzniká životní prostor pro člověka, z přírodních ekosystémů se vytváří prostor (systém) sociálně organizovaný. Stále naléhavěji vzrůstá poptávka po pevnější součinnosti, koordinaci a kooperaci, dochází k vytváření celých soustav spolupráce, které jsou institucionalizovány pevným řádem (nomos). Takto začínají dějiny státu a práva. Životní existence přechází z nepředvídatelného a nejistého anomického stavu (a-nomie, chaos, anarchie) v nomokracii. Dosavadní biologické vzorce chování (tj. selektivní přežívání s mnoha neznámými) jsou nahrazeny sociálními vzorci chování a vztahů: vše se podřizuje organizovanému soužití populace v sociálním prostoru, strategie přežití nyní spočívá na sociabilitě.

        Stát se stává nejširším, nejpevnějším a nejúčinnějším typem sociální organizace, tj. prostorové organizace soužití: zmnožuje lidské síly tím, že koordinuje sociální energii synchronně a jednotně. Z jednoho ústředního místa reguluje a spravuje množinu spolupráce (synergie), vytváří systémy simultánních vztahů kooperací a integrací, koncentruje úsilí ve směru obecného zájmu, je průsečíkem společenské intencionality [co se chce a jak toho dosáhnout] a konceptualizace a ve svých důsledcích je tak nejspolehlivější strukturou zajišťující stabilitu, reprodukci a kontinuitu celku.K tomu obecnou poznámku: Je empirickou evidencí (nikoli spekulací), že fungování každého systému spočívá na rovnováze všech složek. Známá je monumentální představa kosmické rovnováhy, jak ji formuloval Newton ve své „mechanice pohybu těles nebeských“, známy jsou představy rovnováhy přírodních sil, rovnováhy ekologických a biologických systémů, a také představy o rovnováze systémů sociálních. Nejen předhistorické, tzv. přírodní společnosti, ale také kultury doby historické (starý Egypt nebo Čína či předkolumbovské civilizace) byly vždy vitálně závislé na očekávání pravidelného chodu věcí, na opakování plodivých a vegetativních sil přírody, na zachování kosmického koloběhu. Ideu rovnováhy personifikovali staří Egypťané v bohyni Maat, bohyni světového pořádku. Tuto intelektuální radiaci učinil Aristoteles ústřední myšlenkou nejen své filozofie (logos jako schopnost reflexe a sebereflexe přirozeně směřující k „megen agan“ [všeho s mírou]). Myšlenka uměřenosti ovládala také jeho státovědu: ve společenském i státním životě (podobně jako ve světě vegetativní přírody v případech kataklyzmat) se věci při rozkyvu z vlastních sil a vnitřních zdrojů vracejí opět do rovnovážné podoby.

        Člověk jako bytost sociální má schopnost předcházet ztrátě lidské energie a času, tím, že stanoví řád, nomos, aby předešel anomii, chaosu, jenž je plýtváním. Následný evropský myšlenkový vývoj tuto aristotelskou nazírací a hodnotící kategorii doplnil o ideu evolucionizmu, procesů probíhajících v podloží společnosti, implicitně obnášející vždy vlastní zápor jako hnací impuls vývoje. Zde má svůj původ i myšlenka anticipace sociální dynamiky (kde účelem je předcházet sociálním frustracím a anomii, a obnovení rovnováhy řešením a zvládáním změn). Člověk je chápán homo faber nejen v proměnách přírodního prostředí, ale i sociálního prostoru. Pokud se máme dostat k nějakému závěru tohoto povídání, bude důležité se zamyslet nad otázkou role společnosti a státu v dnešní globalizované společnosti, tj. nad tím, jak zajistit soužití lidských množin v době, kdy globální problémy přesahují pravomoce jednotlivých zemí a kdy ekonomika států je v rukou anonymních nadnárodních společností zpravidla orientovaných na zisk.

      Stát dnes není schopen pomocí žádné elity zajistit funkce státu, není schopen konkurovat nadnárodním společnostem, které neviditelná ruka trhu orientuje na strategii vytěsnění konkurence i autority, ba naopak přizpůsobuje se jim. Hovoříme o úpadku nebo krizi státu. Z hlediska sociogeneze se dostáváme k bodu zvratu, kdy se s globálními, zvláště ekologickými problémy buď vyrovnáme a budeme moci budovat řád (nomos) na kvalitativně vyšší úrovni, nebo kdy se nám nepodaří čelit globálním hrozbám, což nevyhnutelně povede k chaosu (anomii). Jsme před další obrovskou zkouškou naší civilizace, která musí vést k uvědomění si nezbytnosti přehodnocení stávající strategie přežití jak z hlediska celé euroatlantické společnosti tak z hlediska skupin a jedinců.

      Prvá celosvětově nezbytná cesta musí postavit tržní strategii vytěsnění účinnou strategii soužití, musí vycházet ze symbiózy, mezinárodní dělby moci a celosvětové koordinace na úrovni OSN. Vyústěním této strategie musí být především mezinárodní dohoda (viz nomos) o dostatečně rychlé, účinné a závazné eliminaci příčin a dopadů klimatických změn a pokud možno dohoda o posílení pravomocí mezinárodní instituce (nejlépe OSN), která bude oprávněna plnění těchto závazků kontrolovat a vymáhat (viz nomokracie).    

      Na druhé straně je třeba formulovat nový modus vivendi, který bude reálnou a účinnou strategií vzdorující faktu, že trh sám díky nadnárodní akumulaci a koncentraci kapitálu přestává být svobodný a funkční stejně jako přestává být funkční stát, který není schopen nadnárodnímu kapitálu čelit. Mám namysli jakousi Strategii nezávislosti lokalit, která bude založena na tendenci k maximální samostatnosti mikroregiónů a maximální aktivitě a kooperaci lidí uvnitř těchto regionů. Tuto strategii musí doprovázet decentralizace politická, ekonomická i sídelní. Již dnes se prvky této strategie projevují v programech jako je Agenda 21, Zdravá a udržitelná města, Endogenní regionální politika, Energeticky soběstačné obce. Zkrátka  modus vivendi pro další tisíciletí spočívá v mikro-sociabilitě.

            V těchto poznámkách jsme se dotkli problematiky svobody a dalších lidských hodnot. Rád bych tyto otázky, bude-li o můj názor zájem, rozebral podrobněji příští čtvrtek.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Petržílek | čtvrtek 6.9.2007 14:54 | karma článku: 9,88 | přečteno: 671x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Soudní dvůr EU potvrdil povinnost Polska zaplatit pokutu za těžbu v dole Turów

29. května 2024  11:46

Soudní dvůr Evropské unie potvrdil povinnost Polska zaplatit pokutu za nelegální těžbu ve...

Koho volit do Evropského parlamentu? Poradí volební kalkulačka iDNES.cz

29. května 2024  11:44

Už za pár dní odstartují napříč celou Evropskou unií volby do Evropského parlamentu. V Česku máte...

Pacienti uvidí dostupnost omezených léků v lékárnách, slibuje novela

29. května 2024  10:37,  aktualizováno  11:37

Lékaři a pacienti si budou nově moci zkontrolovat, zda má jejich lékárna omezeně dostupné léky....

Opilý vandal demoloval auta, do jednoho z nich zapíchl dopravní značku

29. května 2024  11:27

Čtyři poničená auta zůstala uprostřed minulého týdne po řádění opilého mladíka v jedné z okrajových...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik