Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Biopaliva: dobrý nápad anebo zločin vůči chudým a přírodě?

Zhruba 70 % českého dovozu paliv ze zahraničí vyjádřeného v korunách tvoří ropa. Ta se v našich podmínkách používá prakticky výhradně v dopravě. Světové zásoby ropy jsou odhadovány na cca 40 až 50 let. Jenže hlavním dodavatelem ropy do ČR je Rusko (má podíl asi 70 %), dalším významným dodavatelem je Ázerbajdžán (cca 25 %), malá množství pocházejí z Alžírska a arabských států. Většina ropy (cca 2/3) proudí do ČR z východu ropovodem Družba, zbytek ropovody z jihu a západu. V případě ropovodu Družba je však otázka jeho životnosti, takže není vyloučeno, že kolem roku 2020 bude nutné hledat nové dopravní cesty. Rusko vlastní cca 8 % světových zásob, není tedy v oblasti ropy rozhodujícím světovým hráčem. My jsme ale na něm závislí. Současné ruské zásoby jsou na cca 20 let, ale byla objevena nová ložiska na Východní Sibiři a šelfu Sachalinu. Ropa z těchto nových ložisek je ale pro Evropu hůře dostupná (pravděpodobně bude Rusko tuto ropu spíše vyvážet do Činy a na dálný východ). Je tedy  nutné hledat alternativní řešení v dopravě (alternativní pohony, důraz na veřejnou přepravu osob a kombinovanou nákladní dopravu).

V důsledku úbytku zásob ropy dojde k poklesu její nabídky na trhu a skokově vzroste cena ropných pohonných hmot. Aby tato skutečnost neznamenala růst cen všeho a inflační past vedoucí až ke zhroucení ekonomiky, má stát v rukávu prakticky dvě možnosti řešení. Buď určí cenový strop na ještě přijatelné úrovni a poptávku po chybějícím množství ropy  sníží uměle pomocí přídělového systému, nebo bude včas pomocí legislativy vytvářet podmínky k tomu, aby se chybějící prostor zaplnil alternativními pohony.

ČR by proto měla volit druhou alternativu. Důraz by měl být kladen na železniční dopravu, což vyžaduje zavedení celoplošného mýtného v parametrech nákladů na údržbu a výstavbu silnic (u kolejové přepravy jsou tyto náklady již v ceně promítnuty) a investice do logistiky kombinované nákladní dopravy. Vedle toho by měl být kladen důraz na veřejnou dopravu, což vyžaduje především přijetí zákona o veřejné dopravě. Včas by se měly podporovat alternativní pohony, jako je zemní plyn (podpora již probíhá formou dočasného osvobození od spotřební daně, podporou výstavby infrastruktury na základě dohody s RWE), elektropohony a hybridy umožňující externí nabíjení (podpora doposud chybí), vodíkové pohony (jsou nutné investice do výzkumu a vývoje, např. ČAS Znojmo nebo Řež) a též podpora biopaliv. Podpora biopaliv je tedy jen částečka ve skládačce, kterou se musíme dát.

 

Budeme-li se věnovat problematice biopaliv, musíme začít u závazků ČR, které máme vůči EU, tedy zajistit, aby 5,75% podíl kapalných biopaliv z celkového objemu PHM v roce 2010 a 10% podíl kapalných biopaliv z celkového objemu PHM v roce 2020. Předně nemá smysl s těmito závazky polemizovat a je třeba je považovat za axiom, tedy naplnit je. Na druhé straně ale nemá smysl vymýšlet nástroje, které by vedly k výraznému překračování těchto závazků, dokud nevyčerpáme možnosti ostatních alternativ (viz výše). K naplnění těchto závazků vede především zákon o ochraně ovzduší, který ukládá povinnost přimíchávání biopaliv do nafty v náběhu až do 4,5% podílu a do benzínu v náběhu až do 3,5% podílu od 1. 1. 2009. Do budoucna těnto administrativní nástroj bude doplněn nástrojem ekonomickým prostřednictvím spotřebních daní. Návrh novely zákona o spotřební dani navrhuje osvobodit čisté rostlinné oleje, čisté metylestery mastných kyselin a bioplyn od spotřební daně, snížit sazbu spotřební daně  pro směsi motorové nafty s metylestery mastných kyselin (FAME), kde FAME představují nejméně 31 % hmotnostních všech látek obsažených ve směsi (tzv. směsná nafta) na 6 866 Kč/1000 l,  a dále je  u pohonné hmoty E 85 je navržena možnost uplatnění nároku na vrácení spotřební daně z podílu lihu kvasného bezvodého obecně nebo zvláštně denaturovaného obsaženého ve směsi (pohonná hmota E 95 je v návrhu osvobozena od spotřební daně v rámci pilotních projektů technologického vývoje ekologicky příznivější palivové směsi).

Diskuze se tedy vedou nad tím, zda podporovat přimíchávání nebo vysokoobjemová biopaliva, kterými jsou E85 (85% biolihu + 15% benzínu), E95 (95% biolihu + 5% benzinu), čisté MEŘO, SMN 30 (min. 31% MEŘO a max. 69% nafta) a čistý bioplyn. Dle mého názoru je třeba postupně přecházet k vysokoobjemovým biopalivům, neboť nahrazují využití cukrovky v důsledku evropských cukerných kvót, AUTO Škoda má takové motory ve svém portfoliu a nedostatečně v ČR využíváme vlastní  výrobní kapacity MEŘO - z pouhých 24%. Podpora by (stejně jako u zemního plynu) měla být jen dočasná - do splnění  povinnosti pro r. 2010, tj. na 5,75% podílu biopaliv na PHM. Nad tento limit doporučuji ponechat podporu pouze pro tzv. biopaliva 2. generace.

Biopalivům 2. generace fandím především proto, že se dají vyrábět nejen z obilovin, okopanin a olejnin jako biolíh a MEŘO, ale i z cíleně pěstované nepotravinářské biomasy (šťovík, křídlatka, konopí, hořčice, laskavec ..), trvalých travních porostů (včetně energetických trav – ozdobnice, rákos, chrastice, psineček), rychlerostoucích dřevin (vrba, topol, akát), rostlinných zbytků, lesní biomasy (zejm. zbytků hospodaření v lesích za předpokladu ponechání 20% lesní biomasy na těžené ploše) a tzv. zbytkové biomasy, tj. průmyslového a komunálního odpadu. Druhým důvodem jsou poznatky z tzv. LCA (Life-Cycle Assessment) analýzy biopaliv I. generace v porovnání s fosilními palivy.  Z této analýzy odvozená bilance skleníkových plynů ukazuje, že v CO2ekv g/1 km ujeté vzdálenosti v jednotkách emisí, že je zaznamenána u MEŘa úspora v emisích  42%, u biolihu  vyrobeného z obilí úspora v emisích jen 20% a biolihu z cukrovky 43%. Tato kalkulace počítá i s aplikacemi syntetických hnojiv, i nárůst spotřeby vozidel na čistá biopaliva, která je o 12% u MEŘa a 30% u biolihu větší vůči fosilním palivům. Pokud bychom měli brát v potaz  EU doporučované kritérium udržitelnosti 35%, vypadává z předmětu podpory biolíh ze pšenice. Obdobně vychází i energetická bilance. Pokud by bylo kritérium udržitelnosti vázáno na čistý energetický obsah nebo ekvivalentní úsporu ropy, pak by znovu neuspěl biolíh z obilí.

Naproti tomu biopaliva II. generace, tj. ethanol vyráběný z lignoceluózy nebo dřevitých surovin, BTL (biomas to liquid) a bioplyn vyráběný gazifikací biomasy podle analýz LCA i energetické bilance jsou ze všech hledisek výhodnější než biopaliva I. generace (netýká se to jen plazmových technologií, které jsou energeticky náročné). Na druhé straně je třeba biopalivům II.generace přiznat i nevýhody. V řadě v úvahu přicházejících technologií  jde o fázi vývoje nebo zkušebních provozů. Jinde, kde jsou technologie ověřeny, např.  Fischer-Tropschova syntéza, je jejich efektivnost vázána na velký objem vstupní biomasy, což je z hlediska logistiky pro ČR nevhodné řešení. Jakým směrem se vývoj bude skutečně ubírat je obtížné předjímat (budeme to ale vědět v relativně krátké budoucnosti).

Na závěr mi dovolte konstatovat, že biopaliva  jsou cestou ke snížení množství skleníkových plynů, k zajištění alespoň minimální energetické nezávislosti a bezpečnosti, k posílení regionálních ekonomik na úkor plateb za dovoz energetických surovin, k lokalizaci energetických zdrojů, optimálně s akčním rádiem cca 50 km (rozhodující je lokální, nikoliv globální trh s biomasou), k podpoře venkova jako hlavního dodavatele energie z biomasy, k podpoře  projektů obcí generující dlouhodobé příjmy do veřejných rozpočtů, ke zvýšení přímé i sekundární zaměstnanosti na venkově a prostředkem k údržbě krajiny a zadržení vody v krajině.  To vše ovšem platí za splnění následujících předpokladů, tj.  že biopaliva nebudou podporována na úkor ostatních alternativ v dopravě, podpora biopaliv I. generace bude omezena buď s ohledem na zábor orné půdy do 10%, nebo do jejich 5,75 % podílu na celkovém objemu pohonných hmot, z podpory biopaliv I. generace bude vyloučen biolíh z obilí (např. prostřednictvím tzv. 35% kritéria udržitelnosti), z podpory biopaliv II. generace budou vyloučeny technologie s náročnou logistikou (např. přesahující akční rádius 50 km), z podpory biopaliv obecně budou vyloučena  ta, která byla produkována „špatnou zemědělskou praxí“ (nestřídání plodin, nadměrná spotřeba vodních zdrojů, nadměrné využívání syntetických hnojiv) a především bude zakázán dovoz zejm. palmového a sojového oleje ze třetích zemí (Brazílie, Pakistán s dopady na trh potravin a ubývání tropických pralesů).

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Petržílek | úterý 24.2.2009 15:08 | karma článku: 10,85 | přečteno: 1311x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Ukrajina odhalila skupinu ruských agentů, plánovali zabít Zelenského

7. května 2024  15:06

Ukrajinská civilní kontrarozvědka (SBU) v úterý oznámila, že odhalila skupinu agentů ruské tajné...

Vláda jednala o pomoci ovocnářům, jimž způsobily mrazy milionové škody

7. května 2024  5:34,  aktualizováno  14:58

Přímý přenos Vláda jednala o pomoci ovocnářům, kterým zničily úrodu jarní mrazy. Program na řešení rizik a krizí...

Na Pražském okruhu se převrátil náklaďák přes svodidla, omezoval oba směry

7. května 2024  11:14,  aktualizováno  14:58

Na druhém kilometru Pražského okruhu u Jesenice havarovalo nákladní auto, které se převrátilo na...

Putin se na inauguraci ujal dalšího mandátu, předloží jméno příštího premiéra

7. května 2024  10:11,  aktualizováno  14:54

Ruský prezident Vladimir Putin při úterní okázalé inauguraci v Kremlu zahájil svůj pátý mandát v...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik