Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko je Švýcarsko východu

Česká republika je Švýcarskem východu. Díky tomu, že jsme úplně obklopeni spojenci, využíváme tento luxus k tomu, abychom de facto neměli vlastní armádu schopnou plné obrany našeho území.

Nejprve pár pozoruhodných faktů o současné střední a východní Evropě.

Každá země východní Evropy (pokud tam projednou započítáme i Gruzii), která není v NATO a EU, je udržována v systematickém rozkladu. Válka stále probíhá na východní Ukrajině, okupovano je území Krymu či Jižní Osetie v Gruzii. Moldavsko je rozpůleno ruským Transněstřím. V Bělorusku neohroženě vládne diktátor Lukašenko, jehož ochota držet zemi v chudobě a spolupracovat s vládou z Kremlu namísto s ostatními evropskými národy je vlastně jediným důvodem, proč tam ruské jednotky být nemusí.

Zbytek regionu, který je ale úplně čirou náhodou (čtěte zde ironii) členem EU a NATO, je prost vnitřních konfliktů a zásahů z Ruska, kterými trpí všechny čtyři výše zmíněné země. Vystupovat z těchto dvou spolků by se za současné situace rovnalo politické sebevraždě. Země jako Estonsko, Litva, Lotyšsko, nebo Polsko to dobře vědí, a tak staví obranné valy, zvou si jednotky svých spojenců na své území jako garanci bezpečnosti, nebo jako Polsko nabírají lidi do jakési záložní domobrany.

Česká republika se však nachází v geopoliticky luxusní situaci. Nemáme ani hranici s Ruskem, ale ani nebráníme vnější hranici spolků jako EU a NATO, takže o nějakém zvyšování obranných výdajů nepadne ani slovo. A když už se probírá základna v Brdech, můžeme jí ve vší lehkovážností odmítnout a nic nám z venčí nehrozí, protože nejsme tzv. na ráně, a to ani kdybychom tuto základnu odmítli v současnosti.

Mimochodem, jen krátce k oné fascinující paralele odpůrců přítomnosti spojenců na našem území s "okupací cizími vojsky": Už jste někdy viděli okupanty, kterým bez jakéhokoli odporu suše sdělíte, že ve vaší zemi nebudou a oni to plně respektují?

Ale zpět k hlavní myšlence článku, protože Česká republika skutečně je Švýcarskem východu. Díky tomu, že jsme úplně obklopeni spojenci, využíváme tento luxus k tomu, abychom de facto neměli vlastní armádu schopnou plné obrany našeho území ani území našich spojenců.

Přitom bychom úplně klidně mohli ve spolupráci v rámci Visegrádské skupiny, případně i s pobaltskými státy, investovat do společné obrany, bojeschopných armád, které by si navzájem vypomáhaly v případě nouze. Nemuseli bychom tak neustále spoléhat na pomoc USA a jiných západních mocností, která je velké části našich občanů tak protivná.

Avšak Česko se chová přesně naopak. Udržujeme a čile rozvíjíme obchodní a politické styky s Ruskem a dalšími diktaturami východu. Nebereme si příklad z našich východních sousedů, u nichž platí, že obchodovat s Ruskem znamená zaplést se s mocností, která vám může utnout tipec, kdy se jí zachce. Zneužíváme svého výsadního postavení, kdy obklopeni svými spojenci naši čelní představitelé kritizují sankce, kritizují Brusel. Někteří by nejlépe z Evropské unie úplně vystoupili.

Důvody uváděné pro vystoupení z EU jsou povětšinou ekonomické či regulační. Stačí se však přesunou o pár set kilometrů na severovýchod, kde pobaltské státy nepokrytě využívají členství v EU a eurozóně jako geopolitcké ukotvení v západních strukturách, jako jakousi "obranu navíc" proti ruským vlivům, a náš lehkovážný postoj se vyjeví jako slepému slunce.

My bychom si skutečně mohli dovolit vystoupit z EU, protože stejně jako Švýcarsko máme obrovské štěstí v tom, že se nacházíme uprostřed Evropy, za bezpečnou hrází spojenců a demokratických zemí, které sdílejí naše hodnoty a cíle. Ale jak dnes připomíná mnoho lidí - dosavadní bezprecedentní bezpečí a prosperita nemusí trvat věčně. Neměli bychom tedy použít toto bezpečí spíše než k jakési pseudoautonomii od neškodných regulací ke skutečné autonomi podepřené vlastní armádou, skutečně schopnou ochránit náš stát?

Autor: Jan Petrus | čtvrtek 22.10.2015 14:39 | karma článku: 16,11 | přečteno: 794x
  • Další články autora

Jan Petrus

Velká hokejová liga a 4 kola play-off

První liga se v příštích letech rozroste. Je čas ji spojit s extraligou v jednu velkou, kvalitní soutěž. Zvýšil by se tím počet návštěvníků hokejových utkání i atraktivita hokeje.

12.4.2017 v 15:42 | Karma: 14,44 | Přečteno: 673x | Diskuse| Sport

Jan Petrus

O podstatě našeho uspořádání

Pro mnohá hodnocení stavu dnešní společnosti je typický nářek nad úpadkem veřejné debaty, ústupu demokracie a vzrůstajícím podílu lidí, kteří otevřeně podporují politiku okázalé síly a pohrdání zavedenými pořádky.

18.11.2016 v 14:45 | Karma: 13,27 | Přečteno: 253x | Diskuse| Politika

Jan Petrus

Média nemusí být nestranná

Máte pocit, že vám média podsouvají svůj názor? Neměl by si přeci každý udělat obrázek sám? Ano, záleží totiž hlavně na konzumentovi zpráv.

26.4.2016 v 13:25 | Karma: 21,07 | Přečteno: 1776x | Diskuse| Společnost

Jan Petrus

Česká demokracie začala Bílou horou

Mnichov, interpretován jako velká zrada, je zároveň mementem, kdy zmizelo Československo jakožto unikátní evropský ostrov demokracie a svobody v moři autoritativního nacionalismu.

14.2.2016 v 21:30 | Karma: 15,20 | Přečteno: 607x | Diskuse| Ostatní

Jan Petrus

Jak skutečně dosáhnout západní životní úrovně

Ani po 25 letech po pádu železné opony jsme objektivně nedosáhli západní životní úrovně. Otázka je, co s tím hodláme dělat, aby za další čtvrt století nebyla situace stejně bídná.

1.2.2016 v 6:00 | Karma: 18,80 | Přečteno: 748x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Ministr Hladík představí změny v podpoře výměny nevyhovujících uhelných kotlů

24. června 2024  9:35

Přímý přenos Ministr životního prostředí Petr Hladík představí na tiskové konferenci změny v podpoře výměny...

Prezident jmenuje místopředsedkyní Ústavního soudu Křesťanovou, nahradí Šimíčka

24. června 2024  9:17

Místopředsedkyní Ústavního soudu se po Vojtěchu Šimíčkovi stane Veronika Křesťanová (55). Prezident...

Opilec střelbou z plynové pistole vyděsil okolí, na místo vyrazila zásahovka

24. června 2024  9:06

Několika ranami z pistole vyděsil devětačtyřicetiletý muž okolí v sobotu po půl jedenácté večer v...

Útoky v Dagestánu mají 17 obětí, otce podezřelých vyhodili z Putinovy strany

24. června 2024  8:56

V Dagestánu začal v pondělí třídenní smutek v souvislosti s nedělními útoky na dva kostely a dvě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 118
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 805x
Společenské dění v Česku i ve světe.

Kde domov na Twitteru