Premium

Mimořádná akce:
jen za 490 Kč/rok

Třicet let poté

Agentura Behavio provedla za pomocí sociologů a ve spolupráci s Českým rozhlasem průzkum na téma, zda se lidem žije 30 let po sametu lépe. Nepřekvapivě byly staré struktury proti, svobodomyslní pro a levičáci kam vítr, tam plášť.

Podle onoho průzkumu má vlhké vzpomínky na socialismus většina voličů KSČM, lidé starší a ti s nižším vzděláním. Naopak to, že se dnes žije rozhodně lépe, si myslí voliči pravice TOP09, KDU-ČSL a ODS, lidé mladší (Piráti) a ti s vyšším vzděláním. Už letmým pohledem je z tohoto zřejmé, že od středu směrem k spíše negativnímu názoru musí spektrum vyplňovat voliči ANO, ČSSD a SPD, tedy spolu s komunisty kompletní vládní Bratrstvo kočičí pracky.

A co že jim podle průzkumu na současné době mj. nejvíce vadí? A teď pozor, tohle vás rozbije:

- korupce v politice 70%

- nejistota z budoucnosti 64%

- morálka ve společnosti 61%

- dostupnost bydlení 57%

- sociální jistoty 56%

- podmínky pro rodiny s dětmi 46%

- politická kultura 39%

ANO, bude líp. Šest let tomu nazpět, co se voliči této strany rozhodli dát šanci Babišovi ke změně politické, podnikatelské a ekonomické kultury u nás. Pod slibem: odstavím od koryt staré zlodějské bafuňáře, šel prsama do koalice s nejstarší politickou stranou u nás, která stojí za takovými majsterštyky, jako privatizace MUS, OKD, IPB, exekučním zákonem, fotovoltaickým zákonem, řadou korupčních kauz a krajských rozkrádaček ve volném stylu. To následně jeho příznivci ocenili zvednutím volebních preferencí z 18% na 30%. Po další úspěšné koalici s ČSSD, která Andreje Babiše nařkla z krádeže dotací, zneužívání korunových dluhopisů, lží, papaláškých manýrů a autoritářského vedení země, stoupla hnutí ANO přízeň dokonce na 31% (září 2019). Jeho voliči si prostě myslí, a co myslí oni to dokonce v reálu vidí, že to Andrej Babiš dělá zkrátka dobře a ty výsledky tam jsou. Proto hned měsíc nato, v říjnu, uvedou do průzkumového dotazníku, že všude kolem sebe vidí jen korupci, úpadek morálky a politické úrovně, bídu, svrab, zlodějinu a nejistou budoucnost. Inu, mají to v hlavě dobře srovnané, všechna čest.

Ovšem nejsou jediní baviči na scéně. Neméně zdařilé kousky se ztrátou paměti a posunutým vnímáním reality předvádí na pódium i staří bolševičtí křemenáči ze socialistického skanzenu. Jen připomenu, že za vlády komunistů měla KSČ (ta česká část) na milion členů a ještě v roce 2013 se mohla pyšnit nejpočetnější členskou základnou přes 51 000 hlav při průměrném stáří 67 let "zkušeností" při formování a budování šťastných zítřků. A popravdě si těžko dovedu představit někoho, kdo upřímně veřejně přizná, že: šedesát let jsem byl blbej jak zpátečka u stíhačky a mým hlupáckým přispěním lidé trpěli a republika šla do kopru.  

A tak si začnou jasně vzpomínat na to, co nikdy neexistovalo a naopak zapomínat to, co se jim dělo přímo před očima. Potom se nelze divit jejich tvrzení, že za socialismu dostala každá mladá rodina byt zdarma, anebo nebyl problém si o něj požádat zaměstnavatele. Že se to tu hemžilo nevratnými půjčkami (? co je to za slovní paskvil?), a bezúročnými půjčkami. Že si exponát nevzpomíná, že by kdy stál za socíku v nějaké frontě, protože stačilo popojít o kus vedle do jiného obchodu. A že tam sehnal i nedostatkové zboží, kterého se zrovna nedostávalo v tom prvním krámu, protože lidi měli tolik peněz po kapsách, že už skupovali i to, co nepotřebovali. Že platy byly vyšší a ceny nižší. A všem se žilo lépe, protože lidé měli k sobě blíž, byli upřímnější a vesele se sdružovali kde se jen dalo a tam srdečně na sebe vyblili všechno místnímu konfidentovi StB, který je měl pod palcem. Prostě ideální doba plná duhy, sluníček a těhotných jednorožců.

Na dnešní době vidí kriticky hlavně to, že lidé nemají peníze, honí se za mamonem, hromadí peníze, že ovšem rozhodují peníze, a že jim se peněz nedostává i když by moc chtěli. Že jsou v ulicích volně k vidění somráci a lůzři, což za nich nebylo, páč takové režim rovnou zavíral do kriminálů. Že mladé rodiny dnes svírají hypotéky, které za komunistů nebyly k dispozici a mladé tak svíral jen pavlačák 2+1 se záchodem venku při osmičlenné rodině. Že je dnes hodně sebevražd ze zoufalství, a to dokonce o polovinu méně, než za socíku. Že si nenažraní kapitalisti vyvádí své peníze do daňových rájů a cizí společnosti dividendy do svých mateřských firem, daně platí doma a ne u nás, zřejmě aby to měly dražší, a že už nejsme soběstační, čemuž taky rozumí asi jako ing. Kašpar zánětu omladnic.

Pojďme se na ty nejpovedenější špíly podívat. Stačí rozkliknout libovolnou diskuzi pod článkem o financích, prosperitě, anebo úrovni žití v ČR a jsou na tuti tam i se svým zábavným vystoupením:

- Ano, prostě vycinkaný Absurdistán 30.let po plyšáku pod diktátem USA,EU a NATO na věčné časy a nikdy jinak.Jen dodám - zlatí komunisti.

- Myslím, že v těch 80.letech se tady již nežilo tak špatně.Komunisté udělali velikou chybu- měli lidi pustit z republiky, ono by se jich spousta vrátila zpátky./všude chleba o dvou kůrkách/No já tvrdím, v každém systému je něco dobré a něco špatné.

-  Mladí nevědí a neznají jak se tehdy žilo, co se lidem slibovalo z balkonů při sametové revoluci a co se z toho nesplnilo a ukázalo jako lži. Většinou je jim jedno, že vlastně již téměř nic nevlastníme a děláme pouze na zahraniční vlastníky za pár korun... ale nejvíce multimilionářů vzniklo v tomto státě ne po revoluci ale ve starém režimu. Lidem zůstalo stovky tisíc bytů a domů postavených které dostali zadarmo třeba jako stabilizační nebo za rozumnou cenu postavených v bytových družstvech a nyní jsou z nich multimilionáři. Bohužel někteří měli smůlu, že se jim novodobí kapitalisté je snažili prodat po revoluci formou privatizace a někteří politici, jako třeba Sobotka, to tisícům lidí zavařili, že je dokonce "darovali" podvodníkům jako byl třeba Bakala.

-  VS vzdelanym narostly mzdy mnohem vic, nez lidem s nizsim vzdelanim, kterym dokonce nekdy stagnuji, nebo i klesly oproti minulemu rezimu, tak je asi logicke, ze si novy system navzdory jeho minusum budou vic pochvalovat ti vzdelanejsi.

- Ano bolelo to kdyz lidem nakazali delat JZD , ale pak tu dobre fungovalo. Take vyroba v tovarnach byla dobra. Hlavne lide meli jistotu. 

-  Takže jsme pracovali 27 let abychom se dostali na úroveň z roku 1989. Opravdu nevím co chcete srovnávat, jak chcete srovnat život v roce 1989 pokud by pokračoval socialismus do teť s tím kde jsme se doplazili v této pseudodemokracii. Možná by nám i Němci záviděli možná ne kdo ví?

- V roce 1973 jsme si na vesnici postavili Barák na poschodí a stál nás 250.000 kč a jedno 2 a půl metrákové prase které jsme zabili !!! Bez úročné půjčky pro mladé kteří nemuseli mít strach z toho že přijdou o práci a nebudou moct splácet!!!Kámoš si zařídil z půjčky celí 3.pokojový byt úplně komplet a v klidu tu půjčku splatil aniž by se musel strachovat že přijde o práci a pak mu nezbude nic jen si hodit mašli!

- Nastoupil jsem do zaměstnání a vnucovali mi byt s prosbou, abych se upsal na 10 let. Dnes mladí, odhaduji tak 70-95% o vlastním bydlení může jenom zdát.

- Ve zkratce. Sto jí to za h.

A na závěr se podívejme na tu úžasnou soběstačnost, blahobyt a tralalá život v dostatku:

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/unikatni-pruzkum-30-let-od-revoluce-trapi-lidi-nejistota-korupce-a-upadek-moralky-40302549

https://www.novinky.cz/historie/17-listopad/clanek/unikatni-pruzkum-tricet-let-od-revoluce-se-mame-lip-hlavne-podle-mladych-40302297

http://www.cevro.cz/web_files/soubory/ctrnacni-deniky/2014/14denik_15_2014.pdf

https://www.czso.cz/documents/10180/33199359/Clanek2_Artlova.pdf/76accfce-2683-40a6-b9a5-72345dccfed4?version=1.2

 

Autor: Petr Burian | pátek 8.11.2019 16:30 | karma článku: 21,83 | přečteno: 582x

Další články autora

Petr Burian

Země opaků

Vše, za co bojovali, trpěli a umírali naši předkové, se nám splnilo. Máme blahobyt, rovnoprávnost a bezpečí. Mnozí lidé zadušení tak snadným životem, absencí nepřítele a překážek, se však rozhodli to zničit a vydat se cestou zpět.

15.7.2020 v 12:36 | Karma: 40,12 | Přečteno: 1988x | Diskuse | Politika

Petr Burian

Zlepšení situace Romů

Pan Zdechovský napsal blog, v němž popisuje cestu ke zlepšení životních podmínek Romů, kteří se sami chtějí přičinit. A jako spousta podobných projektů i tento má stejnou charakteristiku: je přehršlí slov o tom proč, ale ne jak.

8.7.2020 v 17:00 | Karma: 40,00 | Přečteno: 2015x | Diskuse | Politika

Petr Burian

Neberte nám černou, nepatří vám

Barvy a jejich názvy jsou společným vlastnictvím lidstva. Můžeme je sdílet, ovšem nikdo nemá právo si nárokovat výhradní rozhodování o používání té či oné barvy. Nikdo na ni nemá copyright. Ale přesně tohle se dnes děje. Bohužel.

6.7.2020 v 20:35 | Karma: 38,45 | Přečteno: 1343x | Diskuse | Politika

Petr Burian

Babiš přiznal, že všechno dělá správně

Na Idnes dostal pan premiér prostor ke svému vyjádření. Jeho komentář s názvem Proč se dnes můžeme zadlužit, je prakticky souhrn toho, jak to všechny vlády před ním dělaly blbě a jak on to dělá všechno dobře.

2.7.2020 v 21:00 | Karma: 36,34 | Přečteno: 1379x | Diskuse | Politika

Petr Burian

Příběh o rasismu

Kdybych byl Rom, mohl bych vám tady vystřihnout svůj příběh o rasismu na pokračovaní jako z partesu. A kdybych byl ještě k tomu matka samoživitelka, protkal bych ho takovou nebetyčnou diskriminací, že by jedno oko nezůstalo suché.

28.6.2020 v 12:58 | Karma: 42,72 | Přečteno: 2162x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Aloha, namaste, salud! Znáte význam celosvětově známých frází?

Slavnostní zahájení hlavní letní sezony s havajskou tématikou Aquapalace Praha....
vydáno 3. srpna 2026

Na dovolené, ve filmech i na sociálních sítích. Některé cizojazyčné výrazy používáme téměř každý...

Praha promlouvá ze zdí i chodníků. Vzkazy kolemjdoucích pobaví, překvapí i zamrazí

Je ti to jasný?!
3. srpna 2026  14:07

Stojíš na mým fleku! Nemusíte číst knihu, abyste se dozvěděli o městě víc, než je někdy zdrávo....

V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody

Prodejna Tesco v obchodním komplexu Centro Zlín ve Zlíně-Malenovicích.
6. srpna 2026  14:31

Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...

Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí

Barrandov v postranních uličkách.
7. srpna 2026  13:47

Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...

Obluda mezi nádražími. Tam, kde řezali sovětské vagony, zastaví metro D nad rybníkem

Rozlehlá nástupiště připomínají dobu, kdy Krčí projížděly delší vlaky než dnes....
5. srpna 2026  19:15,  aktualizováno  6. 8. 10:34

Pokud by se vyhlašovala anketa o nejošklivější nádraží v Praze, to v Krči by mělo určitě medaili....

Obec Bílá Lhota

10. srpna 2026

Komerční sdělení Obec Bílá Lhota jako správní celek vznikla postupným sloučením sedmi menších obcí v sedmdesátých...

Na Chrudimsku se srazil motocykl s autem,zasahoval vrtulník,cesta opět průjezdná

ilustrační snímek
9. srpna 2026  21:37,  aktualizováno  21:37

Nehoda motocyklu s nákladním autem u obce Perálec na Chrudimsku na několik hodin uzavřela silnici...

Ve Frýdku-Místku srazil motorkář na přechodu chodce, ten je těžce zraněný

ilustrační snímek
9. srpna 2026  21:15,  aktualizováno  21:15

Dva lidé se zranili dnes večer při nehodě ve Frýdku-Místku. Motorkář tam na přechodu pro chodce...

V Liberci hořel dům, evakuovalo se 15 lidí. Záchranáři ošetřili vyčerpané hasiče

V centru Liberce hořel dům
9. srpna 2026  19:12,  aktualizováno  22:23

Na libereckém Nerudově náměstí zachvátily plameny dvoupatrový dům. Podle zasahujících hasičů se...

7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát
7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát

Chcete mít jistotu, že je vaše děťátko v autě opravdu v bezpečí? I drobné chyby při poutání do autosedačky mohou mít vážné následky, často si je...

  • Počet článků 294
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1799x
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.