Toulky Francií - Normandie, La Treport.
Den pátý, středa 9.7.
Dnes definitivně opouštíme Burgundsko a přesouváme se 450 km na severo-západ, do Normandie.
Cesta vede převážně po dálnici a je téměř bez komplikací, jen průjezd Paříží je trochu adrenalinový, ale nic, co by se nedalo zvládnout. Do cílového města La Treport vyjíždíme před čtvrtou hodinou odpolední a míříme nad město, kde je velké záchytné parkoviště pro karavany. Zkouším najít nejlepší místo, abychom viděli na oceán a zároveň se trochu ukryli před silným větrem. První se mi daří, to druhé už méně. Sílu větru poznávám hned vzápětí, když se jdeme s Jendou podívat na okraj útesu. Hází to s námi opravdu pěkně. Ale výhled na město a oceán, za tu trochu nepohody stojí! Le Tréport máme pod námi, jako na dlani, do skal buší vlny kanálu La Manche, voda pění a točí se vzduchem. Před námi je úchvatné přírodní divadlo.
Právě zde je Alabastrové pobřeží nejvyšší a dosahuje místy až 110m výšky. Jeho název je odvozen od bílé barvy vysokých křídových skalních útesů, jenž tuto část pobřeží z velké části vytvářejí. Útesy se zformovaly z malých údolí, tak zvaných valleuses a mezi ta nejznámější místa patří okolí měst Étretat a Tréport, která pochopitelně nemohou utéci naší pozornosti.
Teple se oblékáme, jdeme do města a ocitáme se v úplně jiném světě než jsme byli před pár hodinami. Vysoké alabastrové útesy, oceán v odlivu a zcela jiná architektura. Nejprve míříme k majáku a do rybí tržnice. Tolik potvor jsem už dlouho neviděl. Jsou tu k vidění ryby, krevety, mušle a další živočichové, které bych za normálních okolností zahodil zpět do moře. Přemýšlíme, zda si koupit krevety, ale vzhledem k počasí bychom venku u grilu zmrzli, proto si tuhle laskominu necháváme na další dny a spokojíme se jen s uzenými rybami.
Od majáku se vracíme po nábřeží na druhou stranu zátoky, do Mers-les-Bains, což je krásné místo zcela nezaměnitelné díky barevné pestrosti fasád dřevěných domů. Jako by se zde zastavil čas, bohužel tato idyla nebude mít dlouhého trvání, protože bezprostředně vedle se staví nový betonový akvapark. Je odliv, děti hledají mušle a my s Lenkou pozorujeme surfaře a otužilou ženu, která se statečně vrhá do ledové vody. Mám husí kůži i za ní a pro jistotu si zapínám zimní bundu až ke krku.
Při zpáteční cestě si kupujeme cider, abychom si zkrátili čekání na naše kamarády, kteří by tu měli být co nevidět. Tedy doufáme.....A opravdu tomu tak je, tentokrát vše klaplo, nezabloudili a v půl deváté večer jsme kompletní. V noci se opět zvedá silný vítr a jeho poryvy si s karavanem pohrává jako s krabičkou od sirek, moc jsem se nevyspal.
1. Toulky Francií - úvod a první zastávka - Alsasko http://petrhavranek1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=553277
2. Toulky Francií - Burgundsko - Cluny http://petrhavranek1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=553529
3. Toulky Francií - Burgundsko Beaune, Dijon http://petrhavranek1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=554357
4. Toulky Francií - Burgundsko Chablis http://petrhavranek1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=555929
Petr Havránek
Norsko-Lyngen

Komu by se nelíbilo Norsko? Země s nespoutanou přírodou, horami i mořem. Místo, nad kterým zaplesá srdce každého cestovatele. A my máme sever Evropy jako náhradní destinaci?
Petr Havránek
Údolí Aurina.

Naše skialpové plány jsou jasné už rok dopředu. První letošní šlapání bude v okolí Cortina D’ampezzo. Ale plány nám kazí bídné sněhové podmínky.
Petr Havránek
Ledovce na skialpech

Poslední slunné dny babího léta jsou už dávno zapomenuty a šatník se plní zimním oblečením. Je tu zima, chvíle těšení se na svátky a naděje, že hory zasypou hromady sněhu. A když sníh, tak i skiaply. Vzhůru do hor!
Petr Havránek
Ultra trail Fiebergrunn

Termín okolo poloviny prázdnin máme už třetí rok spojený s vrcholem našeho běžeckého snažení, s horskými ultra traily v lůně rakouských Alp. Letos si dáme do těla na profi závodech UTMB v okolí městečka Fieberbrunn.
Petr Havránek
Pražský půlmaraton

Občas vyměním cestovatelské boty, za ty běžecké. Ale i výlet do Prahy, byť za sportem, by se mohl počítat mezi cestování, ne?
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Pokud se do pár dní nepohneme, USA ukončí mírové snahy, varoval Rubio
Sledujeme online Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud během několika dní...
Československá reklama na sklo, rtěnku i avantgardu. Fred Kramer se dočkal výstavy
Nejvýznamnější reklamní fotograf 50. až 80. let Fred Kramer má první retrospektivní výstavu. Fotil...
Hlavní sezona začíná. Šéfka památkářů radí, kam vyrazit na hrady a zámky
Hrady a zámky se otevřely před dvěma týdny, skutečný nápor návštěvníků ale začne až na Velikonoce,...
Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách
Sledujeme online Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o záměru uzavřít dohodu o ukrajinských vzácných...

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...
- Počet článků 226
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 733x