Novohradské hory - pramen Lužnice
V týdnu si pečlivě plánuji trasy výletů, studuji mapy, ale než vše doladím do konce, rozpadá se mi dokonale mančaft. Děti mají povinnosti do školy a žena bez dětí nepojede. Co s tím? Trasy mám nastudované, duši natěšenou a tělo v pozoru. Zkrátka vyrazím sám. Ale shodou okolností je ve stejné situaci i kamarád Míra a ve dvou se to přeci jenom lépe táhne. Sláva, mám parťáka a navíc zdatného cyklistu. Narychlo měníme plány a místo pohorek bereme kola. Spolu s tím řešíme, kde rozbijeme základnu a jako ideální místo se nám jeví kemp Veveří, asi 4km na jih od Nových Hradů. Na mapě vidím, že k němu vede zpevněná cesta lesem, tak snad ji s našimi karavany projedeme. Skutečnost ovšem předčila očekávání.
Cesta je plná výmolů, popadaných větví a šíře taková, že po bocích karavanu se sotva vejde člověk, natož protijedoucí auto. Těsně před kempem nás čeká ještě poslední manévr, když se příjezdová cesta lomí vzhůru a téměř o 180°. Ale jsme na místě a stojí to za ty nervy, Veveří je na nádherném místě, uprostřed lesů, nedaleko od rakouských hranic, na místě dnes zaniklé vesnice, kterou srovnali se zemí komunisté a ponechali pouze budovu školy. Po příjezdu na místo a obhlídce okolí, si dáváme uvítací pivo s panem domácím a plánujeme sobotní trasu. Každý výlet musí mít svůj cíl, my volíme Pohoří na Šumavě a pramen Lužnice. Sobota, devět hodin ráno a slunce se s námi už teď po ránu moc nemazlí, čeká nás parný den.
Tras, jak se k pramenu Lužnice dostat, bylo na výběr hodně, lehčích i těžších, my jedeme těmi méně známými, lesem a po opuštěných hláskách. Nutnou podmínkou této varianty ovšem je, mít dobrou mapu. Tu sice máme, ale v měřítku 1:100, což v tomto terénu není žádná výhra. I přes malé bloudění se okolo poledne vynořujeme kdesi v lesích okolo Hnojné Vody. Náš instinkt nás nezklamal a za to si můžeme dát teplé jídlo a zakoupit lepší mapu. Ale jak se později ukázalo, ani dobrá mapa není zárukou pohodlné cesty. Prakticky celý zbytek cesty trávíme v kopcích, kde platí ono okřídlené: "Po sjezdu seš vždy po právu potrestám krutým výjezdem". Nicméně cesta vede nádhernou krajinou až do Pohoří. Nyní stačí najít onen pramen Lužnice a máme splněno.
Těsně u hranic s Rakouskem nacházíme tzv. český pramen řeky, situovaný do malé studánky na prameni malého potůčku, vlévajícího se do Lužnice. Pochopitelně že Lužnice nemá dva prameny, ten správný se nachází za hranicemi, nedaleko samoty Stadlberg. Česká varianta vznikla z kraje devadesátých let, jako "bolestné" za to, že překročení hranice bylo nemožné. My se dnes spokojíme s tou českou variantou a na originál si počkáme do příští návštěvy těchto míst.
Zpět do kempu se vracíme, jak říkají cyklisté, pěkně "na šrot", tedy dost unaveni. V nohách 80km s převýšením 1.800m je poctivá porce. Únavu zaháníme večerním grilováním a lahví výborného vína. V neděli chceme odlehčit unaveným nohám a proto nabíráme opačný směr než včera, míříme do rovinek směrem na CHKO Třeboň. Klidná, pohodová trasa, proložená zastávkami na pivo a obědem v Nových Hradech, bylo přesně to, co jsme si od výšlapu slibovali.
I těch ujetých 40 km je tak akorát. Víkend je za námi, loučíme se s úžasným koutem naší země a víme, že tu rozhodně nejsme naposledy.
Petr Havránek
Norsko-Lyngen

Komu by se nelíbilo Norsko? Země s nespoutanou přírodou, horami i mořem. Místo, nad kterým zaplesá srdce každého cestovatele. A my máme sever Evropy jako náhradní destinaci?
Petr Havránek
Údolí Aurina.

Naše skialpové plány jsou jasné už rok dopředu. První letošní šlapání bude v okolí Cortina D’ampezzo. Ale plány nám kazí bídné sněhové podmínky.
Petr Havránek
Ledovce na skialpech

Poslední slunné dny babího léta jsou už dávno zapomenuty a šatník se plní zimním oblečením. Je tu zima, chvíle těšení se na svátky a naděje, že hory zasypou hromady sněhu. A když sníh, tak i skiaply. Vzhůru do hor!
Petr Havránek
Ultra trail Fiebergrunn

Termín okolo poloviny prázdnin máme už třetí rok spojený s vrcholem našeho běžeckého snažení, s horskými ultra traily v lůně rakouských Alp. Letos si dáme do těla na profi závodech UTMB v okolí městečka Fieberbrunn.
Petr Havránek
Pražský půlmaraton

Občas vyměním cestovatelské boty, za ty běžecké. Ale i výlet do Prahy, byť za sportem, by se mohl počítat mezi cestování, ne?
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Videohra v kině. Filmovou verzi Kingdom Come: Deliverance II uvedou ve Varech
Karlovarský filmový festival představí v rámci sekce Zvláštní uvedení ve světové premiéře filmový...
Verzi o náhodném výstřelu soud neuvěřil, za ránu do obličeje potvrdil roky ve vězení
Za postřelení svého známého u Dolní Rovně na Pardubicku v úterý odvolací Vrchní soud v Praze...
Stačila mu minuta. Vandal rozkopal zastávku v Ostravě, strážníci rychle zasáhli
Jako smyslů zbavený si počínal třicetiletý muž v Ostravě, kdy během asi minuty rozbil sedm...
ANALÝZA: Babišův problém jménem Brno. Vazby ANO a ODS se mu nedaří přetrhat
Brněnská buňka ANO opět dělá starosti šéfovi hnutí Andreji Babišovi. Blíží se sněmovní volby, v...

Prodej rodinného domu 4+1 153 m2, pozemek 696 m2
Velké Opatovice - Velká Roudka, okres Blansko
4 900 000 Kč
- Počet článků 226
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 735x