Proč nyní neinvestuji do akcií - doplnění

Některé další názory na současný vývoj akcií

Minulý týden jsem nastínil v článku proč nyní neinvestuji dlouhodobě do akcií. S odstupem jednoho týdne jsem se rozhodl, že článek doplním. Nezdůraznil jsem totiž to základní – že za dlouhodobou investici považuji skutečně  investici na několik let, aniž bych musel mít nějakou zásadní obavu, že třeba za dva roky bude hodnota mých investic ještě daleko menší, než na počátku. Tak totiž musí uvažovat většina normálních lidí, kteří chtějí investovat na kapitálových trzích. Málokdo má čas, vědomosti a schopnosti založit si vlastní investiční účet a pravidelně nakupovat a zase prodávat akcie nebo ETF certifikáty. Většina lidí nakoupí podílové listy fondů a ty drží řadu let.  Jiní lidé zase mají vysokou averzi vůči riziku a investice s dlouhodobým kapitálem na pár měsíců jim může připadat riziková. Do této kategorie se počítám i já. Stále  mám pro svůj dlouhodobý investiční kapitál lepší a méně rizikové umístění.

Jiná věc ovšem je spekulace na několik měsíců. Z tohoto hlediska je současný růst určitě obchodovatelný a může přinést investorům slušné zisky. Minulý článek nastínil ty nejčernější scénáře, které považuje mnoho významných světových investorů a poradenských firem za reálné. Nebylo by však objektivní, kdybych nenabídl i jiné optimističtější scénáře. Jsou  totiž slyšet i hlasy, že jsme u dlouhodobého dna trhu. O tomto však rozhodně přesvědčený nejsem a myslím, že i kdyby trhy rostly dejme tomu dva roky, nepřekonají maxima z října 2007.

 

V předminulém článku jsem srovnal současný vývoj s vývojem v roce 1938, při kterém po zhruba ročním silném poklesu trhů (DJIA mínus 49%)  nastal korekční růst trvající 32 týdnů do prvního vrcholu a 76 týdnů do druhého vrcholu (září 1939). Pak následoval další silný pokles trvající až do dubna 1942 (mínus 39%). Připomenu tento vývoj obrázkem. Do obrázku jsem zakreslil modrou tečkovanou svislici, která by mohla být analogickým okamžikem vývoje ke včerejšímu dni. Dne 1.7.1938 dosáhl oscilátor ADEMA svého maxima, a nejdlouhodobější oscilátor označený jako SumAD se sotva odlepil od svých minim. Podobná situace je dnes. Cena dosáhla maxima za dalších 19 týdnů a druhého maxima pak za 63 týdnů. Pak následoval téměř tříletý pokles. Nemohl jsem však sestrojit market breadth indikátory, protože nemám žádné ceny akcií z té doby k dispozici.

  

Obrázek. Vývoj DJIA v letech 1937-1941, týdenní ceny

Druhá možnost analogická s dneškem: Jednalo se o vývoj během dlouhodobého poklesového trhu, který probíhal v letech 1966-1982, kdy v prosinci 1974 po cca devíti letech od počátku BEAR marketu nastalo cenové dno trhu a od té doby se ceny akciových indexů  pohybovaly odnikud nikam dalších sedm let. Nikdy však již neskončily níže, jak v prosinci 1974. Opět je zakreslený okamžik analogický s dneškem (modrá tečkovaná svislice). Trvalo 85 týdnů, než cena dosáhla vrcholu a došlo k obnovení poklesů trvajících dalších 17 měsíců. Cenový vrchol  v září 1976 však nepřevýšil vrchol ze ledna 1973. V únoru 1975 dosáhl market breadth oscilátor MCF hodnoty 0.52, což je maximum, které vůbec kdy dosáhl. Dnešní hodnota 0.45 je druhá nejvyšší. Z tohoto hlediska je dnešní  vývoj určitě srovnatelný.

  

Obrázek. Vývoj DJIA v letech 1974-1977 , měsíční ceny

Každý si může utvořit vlastní názor na to, v jaké jsme situaci. Předpovědět do budoucna, jestli se vývoj bude blížit variantě první nebo té druhé eventuelně nějaké třetí, jako například vývoji indexu Nikkei 225 v roce 1992 je nemožné.

 

Obrázek. Vývoj Nikkei v r.. 1990-1995, týdenní ceny

 

Konečně dnešní situace:

Obrázek: Vývoj DJIA dnes

Druhá primární vlna je dále ve vývoji. Viděli jsme nejsilnější vývoj indexu S&P 500 za posledních 76 let – šest růstových týdnů po sobě. Během těchto týdnů proběhla silná akumulace akcií investory. Avšak zdá se mi že již vzhledem k výše uvedeným parametrům proběhla příliš rychle a indexy zašly příliš daleko v tak krátkém čase. Optimismus investorů dosahuje historických maxim. Daily sentiment index je na 64% BULLS (trade-futures.com), tedy nejvyšší úrovni od prosince 2007.

Akciové indexy se ocitly na významné křižovatce, těsně pod cenovými rezistencemi. Jsou dvě možnosti vývoje. Cenová formace velmi připomíná koncovou diagonálu nebo-li rising wedge. Pokud by se to v pondělí potvrdilo, trhy by mohly začít výrazněji, než doposud korigovat  tento mnohatýdenní růst.  Rozhodně se to nedá vyloučit s ohledem na momentální překoupenost trhu i na dosažené maximum optimismu investorů, které se často objevuje u cenových vrcholů. Cena by při takovém vývoji mohla zkorigovat  někam k úrovni 800-780 u indexu S&P 500.  Nutno však říci, že jsme teprve spíše na počátku růstu druhé primární vlny, po eventuelní korekci by měl následovat další růst.

Nyní ukáži jeden obrázek, který jsem publikoval již 4.4. na svém webu.

Obrázek. Vývoj bankovního indexu BKX, denní ceny

V článku ze 4.4. jsem vyjádřil názor, že hranice 32.70 by mohla být dočasnou stopkou pro BKX s tím, že by se mohl následovat ještě jeden pokles a tím vytvořením analogické formace tří výrazných ramen formace H&SH. Potvrdilo se to tak napůl. Cena sice poklesla a vytvořila analogické třetí rameno, avšak zdaleka ne k úrovním podpor  z ledna 2009. Ukazuje to na sílu současného růstu. Investoři nechtějí propásnout žádný malý pokles k tomu, aby nakoupili akcie. Úroveň 32,70 je dnes silnou cenovou podporou. Z hlediska vývoje BKX bych předpokládal, že nyní k žádné výraznější korekci nedojde Jiné akciové indexy se však stále nacházejí pod silnými rezistencemi (SPX, NDX, DJIA).

Pro příštích pár měsíců existuje velká šance zhodnotit svoje investice na akciových trzích. Každý si však musí zvážit, zda-li je ochoten jít do rizika. Zejména pro investory, kteří využívají různých podílových fondů se mi to moc smysluplné nejeví. Poplatky většiny u nás registrovaných fondů jsou totiž vysoké a navíc si nedokážu představit, jak načasovat u podílového fondu nákup. Ideálním řešením pro většinu proto zůstává postupné a pravidelné  investování.   

Další grafy zde neukáži. Kompletní rozbor je zveřejněn na mých stránkách www.akcie.de/newslettery po registraci.

    

Petr Fiala

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Fiala | sobota 18.4.2009 14:48 | karma článku: 20,23 | přečteno: 2955x
  • Další články autora

Petr Fiala

Krátký rozbor ze dne 25.9.2009

25.9.2009 v 8:07 | Karma: 15,21

Petr Fiala

Proč nyní neinvestuji do akcií

9.4.2009 v 10:03 | Karma: 31,97

Petr Fiala

Rozbor kapitálových trhů 4.4.2009

4.4.2009 v 19:20 | Karma: 17,00