Druhá mini-epizodka politického cirkusu...

Premiér vrší jednu botu za druhou a dnešním rozhovorem pro konkurenční server učinil další - a možná osudovou.  

1.) Domnívám se, že současná krize je do značné míry prohloubena vnitrostranickou krizí uvnitř ČSSD, která vedla premiéra k onomu nesmyslnému úternímu ohlášení demise s následným divadélkem kolem. Je možné, že se premiér pouze unáhlil, nebo nepromyslel všechny možnosti - ale pak je tu také možnost, že premiér a předseda ČSSD si je vědom rozdrolenosti vlastní strany a důsledkem toho byl onen úterní nesmysl. Sobotka opakovaně tvrdí, že zásadním problémem je Andrej Babiš na ministerstvu financí (on jím byl popravdě již mnohem dřív, k odvolání mělo dojít už v souvislosti s kauzou Čapího hnízda, když AB přiznával v parlamentu obejití pravidel dotací, kdy onu farmu dočasně vlastnily jeho děti a blízcí příbuzní, proti tomu je totiž kauza dnešních dluhopisů vlastně relativní malichernost) a díky těmto problémům byl ochoten položit celou vládu s odůvodněním, že by si nepřál z Babiše dělat veřejně mučedníka. Nabízí se následující otázka - proč do toho nejít mnohem "elegantnějším" způsobem? Pokud už tedy byl ochoten a chtěl položit vládu, bylo by tu naprosto nezpochybnitelné řešení - totiž podat žádost o vyslovení důvěry ve Sněmovně a zavázat vlastní poslance k hlasování proti vlastní vládě - v ten moment vláda padá a z prezidenta je jenom "úředník", který demisi takové vlády musí přijmout i kdyby nechtěl. Při šikovném marketingu by se ČSSD mohla prezentovat jako strana, která má určité "morální hranice" a jejíž lidé se nedrží funkcí za každou cenu - a ještě by mohla vystupovat jednotně pokud by takové řešení dopadlo relativně jednomyslně! Jenže místo toho přišel krok, který sice nikdo neočekával, ale umožnil všem účastníkům na scéně (včetně prezidenta) hrát politickými kartami... - ze strany BS a jeho poradenského týmu byly kroky učiněné v mezidobí úterý až pátek fatální chybou.

2.) Teď ta problémová část rozhovoru s premiérem na nejmenovaném serveru - kde vytučním části, o kterých by se mělo velmi silně diskutovat:
Novinky.cz: premiér Sobotka: "Návrhem demise vlády jsem otevřel cestu k tomu, aby se mohlo jednat o tom, že v nové vládě nebude Andrej Babiš. Já jsem dal k dispozici i svou funkci a řekl jsem jasně, že netrvám na tom, abych v obnovené vládě byl jako předseda. Byl jsem na to místo připraven nominovat jiného soc. demokrata. Toto řešení, které mohlo být vítězstvím pro všechny, Andrej Babiš odmítl a odmítl ho i prezident."
Problémů je tu ve skutečnosti tedy hned několik. V okamžiku, kdy premiér předá demisi prezidentovi, ztrácí veškerý vliv na podobu budoucí vlády. Jednání o podobě podpory vlády (tzn. půdorysu stran, které pro ní hlasují) a hlavně o samotné podobě vlády (tedy obsazení ministerstev) už NENÍ věcí odstupujícího premiéra, ale je to svrchovaná pravomoc a odpovědnost nového předsedy vlády, kterého jmenuje prezident republiky.... Tzn. zjednodušeně řečeno Sobotkovi v okamžiku pověření nového premiéra, již fakticky není vůbec nic do jednání o tom, jestli v nové vládě bude / nebude Andrej Babiš, nebo kdokoliv jiný! A ten bod číslo dvě - chtít nominovat místo sebe Sobotka může koho chce, ale premiéra vybírá prezident republiky, nikoliv odstupující premiér! Z toho všeho vyplývá, že pokud premiér požadoval po prezidentovi jakékoliv "záruky", "stanoviska" (či cokoliv podobného), že Babiš ve vládě končí, tak je mohl žádat klidně i na lampárně na Hlavním nádraží, mělo by to stejný význam - prezident je dát nemůže a nesmí, protože podoba vlády je otázkou jednání pověřeného premiéra! Z toho tedy vyplývá naopak i fakt, že prezident MUSÍ připouštět i možnost, že bude existovat i nadále do voleb vláda, jejíž členem bude Babiš....

3.) Prezidentův deklarovaný postoj k odvolání Babiše samotného... ano, zavání to záludným a škodolibým "šprajcem" - na první pohled, pokud prezidenta nevidíte jinak, než jako mstivého, záludného zlosyna.... jenže ona je situace zase trochu složitější, než se vejde do 140 znaků na twitteru. Zaprvé - není odvolání, jako odvolání. V případě, kdy Sobotka žádal o odvolání lidí jako Němeček, Mládek, Chládek, Dienstbier apod., tak neexistoval žádný problém a těmto návrhům mohlo být a také bylo vyhověno okamžitě. Stejně tak vůbec nebyl problém s odvoláváním ministrů jako byli Prachař, či Válková - a proč? K odvolání ve VŠECH těchto případech docházelo v souladu s koaliční smlouvou - tedy Sobotka buď odvolával své "vlastní" ministry za ČSSD, nebo odvolával ministry za ANO - se souhlasem a dokonce i na podnět hnutí ANO. V tomto případě jde poprvé o návrh na odvolání, který je v přímém rozporu s koaliční smlouvou. Sledoval jsem "Rozstřel" s profesorem Gerlochem, který popisoval mantinely, které jsou prezidentovi při návrhu na odvolání dány - a nejvýstižnější z Gerlochova popisu bylo stanovisko, že prezident návrhu sice nakonec vyhovět MUSÍ, ale ještě předtím má plné právo zapojit se do politických jednání, která v konečném důsledku mohou vést až k tomu, že premiér návrh stáhne! A jaké má tedy (dle prof. Gerlocha) prezident manévrovací možnosti? Například se může prezident předsedy vlády dotazovat, jaký bude premiérův postup v případě, že dojde k vypovězení koaliční smlouvy (protože odvolání ministra bez souhlasu předsedy je nepochybně jejím porušením) - a jestli v důsledku toho dojde / nedojde k ohrožení stability vlády - a v případě, že ano, jaký má premiér připravený postup pro takový scénář. Oprávněnost takového jednání ze strany prezidenta posílilo vyjádření ministra Zaorálka pro ČT24, který vlastně v podstatě přiznal, že žádný plán, co se bude odehrávat až dojde k Babišově odvolání neexistuje a v podstatě hodil odpovědnost na ANO, že to je jejich problém - není to jejich problém, je to premiérův problém! Stejně tak si prezident může pozvat "kandidáta na odvolání" k politickému jednání na Hrad. Co se času týče - tak ona proslavená formulace bez zbytečného odkladu (kdy má prezident premiérově návrhu vyhovět) je klíčová svým slovem zbytečný - a například plánovaná zahraniční cesta (Čína), či chystané politické jednání s účastníky dané krize rozhodně za "zbytečný odklad" považovat nejdou. Mimochodem, je krizovější situace nechtěného ministra pár dní ve vládě ponechat.... nebo ho odvolat a nepředvídatelně tím destabilizovat tak celou vládu a tedy i situaci v zemi? Mojí odpověď asi tušíte.

Autor: Petr Čejka | sobota 6.5.2017 22:49 | karma článku: 36,55 | přečteno: 1625x