Konec nadvlády Merkelové v Evropě

Evropskou politickou scénou otřáslo zemětřesení: Frakce konzervativců a reformistů (ECR) v Evropském Parlamentě přijala do svých řad německou Alternative für Deutschland (AfD). Německá kancléřka Merkelová se přitom do posledních chvíle snažila přijetí zmařit.

O Přijetí AfD se strhl ostrý zákulisní boj. Německá kancléřka Angela Merkelová se snažila přijetí všemi silami zabránit. Její snahou bylo nahnat AfD v Evropském parlamentu do blízkosti skupin jako Front National Marie Le Penové, UKIP Nigela Farage nebo PvV Geerta Wilderse, kteří jsou v Německu ocejchovaní jako extrémní pravičáci, opilci a antiislamisté.

Merkelová proto vyvinula značný tlak na britského premiéra Davida Camerona, předsedu konzervativních Tories, kteří mají spolu s polskou Prawo i Sprawiedliwość (PiS) ve frakci ECR nadpoloviční většinu. Přitom PiS byla od začátku odpůrcem přijetí německé AfD do frakce kvůli protichůdným názorům AfD a PiS na vztahy k Rusku.

Merkelová byla ochotna zaplatit Cameronovi vysokou cenu: Výměnou za nepřijetí AfD nabídla, že přestane podporovat Jeana-Clauda Junckerse na post předsedy Evropské komise, o což bojuje Cameron. Hlasování o přijetí bylo proto napínavé jako detektivka. Šéf frakce z řad britských Tories Syed Kamall ve svém proslovu vyzval poslance k tomu, aby AfD nepřijali i přes to, že se jedná o „respectable people“ a otevřeně poukázal na nátlak, kterému je vystaven ze strany svého stranického šéfa Camerona. Stejnětak šéf PiS Ryszard Legutko zaloboval proti přijetí.

K velkému překvapení všech zůčastněných podpořilo při následujícím hlasování deset poslanců z řad Tories a PiS přijetí AfD. Pro hlasovalo 28 z 55 poslanců - AfD tak byla přijata většinou jednoho jediného hlasu!

Tento těsný výsledek však má dalekosáhlé následky na Německou a evropskou politiku. Konzervativci a reformisté se tak stávají třetí nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu.  Euroskeptici tím předběhli nejen zelené a liberály, ale stali se nejsilnější opoziční skupinou. To bude mít podstatný vliv na vývoj Evropské Unie v příštích letech.

Ještě zásadnější zlom ovšem nastal v dominaci německé kancléřky Angely Merkelové na poli evropské politiky. Tato doposud nejmocnější žena Evropy utrpěla svou první velkou porážku. Euroskeptická AfD jí teď bude křížit plány nejen v Evropě, ale dá se počítat s tím, že se trvale etabluje i na německé politické scéně, jako relevantní hráč na pravo od CDU.

Další porážka Merkelové už se přitom rýsuje na obzoru. Pouhý den po hlasování zaútočil David Cameron  na Merkelovou na její domácí půdě: V denníku Süddeutsche Zeitung otevřeně vystoupil proti Jean-Calaudovi Junckersovi jako kandidátovi na šéfa Evropské komise. Cameron přitom hrozí referndem o vystoupení z EU, pokud by Junckers měl projít. Moc německé kancléřky eroduje. Události dnešních dní jsou začátkem konce éry dominance Angely Merkelové v Evropě.

 

Text byl zveřejněn v MF DNES, 16.06.2014

Autor: Petr Bystron | pondělí 16.6.2014 15:57 | karma článku: 24,76 | přečteno: 1237x