Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Za extrémního socialismu jsme se měli lépe?

Je smutné že po více než 30 lety nevědí lidé proč to za komunismu nefungovalo. A nebo dokonce neznají fakta a myslí si že se měli lépe. Tak pro připomenutí.

Je smutné že po více než 30 lety nevědí lidé proč to za komunismu nefungovalo. A nebo dokonce neznají fakta a myslí si že se měli lépe. Tak pro připomenutí.
Dost možná za to muže socialistické školství, co nás odnaučilo se sami učit. 
 

Pár argumentů s kterými jsem se setkal: 
Stát měl větší armádu a byli jsme v bezpečí. Vojsko pomáhalo při budování. Velká armada byla potřeba pro případy potlačení svobodného jednání. Vojáci pomáhali lidem co se může zdát jako super, ale taky to znamená, že jsme na tom byli tak špatně že lidé jiné profese museli pomáhat jiné profesi. Dnes nemusí tolik pomáhat protože pole a domy patří konečně zodpovědným lidem, který se o ně dobrovolně starají.

Všichni měli práci za stejný peníze.
Ano v tu dobu všichni dělali ale méně efektivně než dnes. Dříve se u nás dělalo déle aby člověk vyrobili chleba a za západními hranicemi kde byli lidé více svobodní dělali méně a vyrobili stejně. Upozornil na to v roce 1968 (pražské jaro) ministr pro budoucí rozvoj že centrální řízení státem na který nepůsobí tržní pravidla je méně efektivní => větší plýtvání lidskými zdroji a suroviny. Také demotivace vytvářet nové lepší věci nebo dělat něco navíc. Horší výběr využití omezených zdrojů, protože o zdrojích rozhodovali úředníci, kteří si je nevydělali vlastní prací a utráceli pro cizí lidi. Co vede k velké ceně a nízké kvalitě za pořizovanou službu nebo věc.https://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%A9_jarohttps://cs.wikipedia.org/wiki/Rud%C3%A9_pr%C3%A1voSocialisté nechrání ani tak pracující jako práci samotnou. Jejich snažení zapříčiňuje že práce neubývá a tak pracující lid (podobný otrokům) má stále co dělat. Ale práce není cílem života, je to jen prostředek k získání toho co chceme. Měli bychom tedy dělat pro ten cíl a práci mít jen jako prostředek, který je dobrý zmenšovat.
Stále platí že dnes za práci dostanete více než jak vás ocenil soudruh tehdy. (ale možná to už dlouho nebude trvat a dnešní socialismus to napraví.) Také je vidět že u státních služeb to neplatí. (protože fungují netržně)
http://www.zakomunistu.cz/

Všechno se budovalo společně a pro všechny. Důležité věci byli zdarma.
Ano, na úkor těch schopných. Neexistuje žádný oběd zdarma. (Ježíšek ne existuje) Tímto schopní ztrácejí motivaci a vývoj a zlepšování podmínek stagnoval. Co ověřili i na vysoké škole ekonomie v praxi, a to i když samotní žáci zastávali socialismu.
https://www.youtube.com/watch?v=_YH4bsqH_yc

Stát vše postavil a zajišťoval.
Opět žádná lež, ale to všechno na západě udělali lidé taky ve větším množství. Dobrovolně bez nátlaku vezení. 

Všeho bylo dost pro všechny. 
Ano. Centrálně řídili poptávku a nabídku, mysleli že to dokážou lépe než peníze. A stále ve velkých městech něco nebylo.
https://www.youtube.com/watch?v=OyvJ3CaY3Yc

Mnoho lidí dnes říká že se během komunismu neměli špatně. Neříkám, že každý neměl toaletní papír. Jen že často docházelo že základní potřeby chyběli. Že kvalita byla mizerná, výběr žádný. Za hranicemi kde nebyl řízený trh centrálně, tak se to nedělo.
Když jsme se zbavili státního monopolu v průmyslu a zemědělství. Tak nám na 2 roky poklesla ekonomika a stoupla nezaměstnanost. Až potom jsme začali rychle růst. Jeto takzvaný J průběh a my ho zvládli nejlépe na světě. Bylo to kvůli tomu že okolní svět nechtěl naše nekvalitní práci a zastaralé technologie a nám 2 roky trvalo se to naučit.

Dříve bylo kvalitnější zboží které nebylo plné eček.
Stejně jako u problému dvojí kvality potravin mezi Německem a Českem. Je to krásná ukázka toho že když drtivá většina lidí svým nákupem říká chceme laciné zboží více než kvalitní. Výrobce to začne poskytovat.. A bohužel i ti co chtějí kvalitnější zboží se tak nechovají, nejsou ochotní to ocenit (zaplatit). Dělali byste něco pro lidi který chtějí extra kvalitu ale neocení jí? Ne. Tak prosím nebuďte sobci. A pokud si myslíte že vás je hodně co chcete  kvalitnější zboží, tak je začněte vyrábět a pokud budete ziskový, tak pro zákazníka má větší hodnotu váš výrobek než vás to stalo to vyrobit, co znamená má to smysl dělat a neni to plýtvání omezenými zdroji naší planety. Bohužel ale hodně z vás nezačne protože narazíte na centrální regulace od našich současných socialistů.

Služby byli zdarma.
Ty služby nebyli zadarmo ty lidé dostávali za svojí práci zaplaceno. Takže vás považovali za nesvéprávné a platili to za vás z vašeho, ani vám neřekli cenu. To máme stále i dnes. Když služby státu mají skrytou cenu, ale jedno je jisté čím více přesčasu odpracujete tím více zaplatíte za státní služby i když je možná ani nevyužijete. Schopnostní diskriminace. Stejně jako piráti si vynucují platbu za proplutí a cena je podle toho kolik máte. 
Do důchodu se chodilo už v 60 letech.
To zní super když se dnes muži dožívají průměrně 76 let. Důležitý je délka čerpání důchodu. V roce 1985 se muži dožívali 67,5 let. Co je 7,5 let více než vstup do důchodu. V roce 2017 odchod do důchodu  65 let a průměrný dožití můžu je 76 let. co je 11 let více. Takže pro důchodce je lepší dnešní doba.

Bonus:
Tím že se v komunismu mají lidé hůře. Tak se to odráží na jejích kvalitě života a následně délce života. I dnes je vidět že lidé v Číně se dožívají kratšího věku než lidé ve svobodnější zemi. U nás délka života rostla ale jakmile se začalo projevovat komunismus tak přestala růst délka dožití a stagnovala. Rok 1955 =66,6, rok 1985 = 67,5. Od roku 1989 jen roste.
https://www.kurzy.cz/zpravy/445229-zijeme-dele-prumerna-delka-doziti-se-za-stoleti-zvysila-o-30-let/

Byli jsme na špici, vše jsme si dokázali udělat samy.
I dnes jsme v některých oblastech na špici. Jen toho neděláme všechno protože si můžeme svobodně mezi sebou pomáhat a když cizinec umí něco lépe nebo levněji tak mi nemusíme se s tím trápit a energii využít lepe. Co je další z faktoru proč volný trh je efektivnější než uzavřený trh.
 

Rusové nás chránili.
Zajistili aby se to tu silou ještě udrželo nějaký ten čas. A jím se to hodilo. Protože tam měli stejnou bídu a mi jsme mohli být levný zdroj. Taky po roce 1989 vypukla v Rusku hyperinflace a taky se tam zmírnil socialismus. Protože se nechtěli rozpadnout a udržet si moc i oni potichu uznali že uzavírání se před světem a mít 100% soběstačnost je neefektivní plýtvání lidskými zdroji a suroviny. Kdy to dojde i EU která nám nařizuje 65% soběstačnost? 

Kapitalisti chtějí slabí stát aby nás mohli využívat jiné státy a firmy.
Kapitalistická propaganda je svobodný trh, dodržování vlastnických práv, minimální stát, Co neznamená slabý stát, ale stát který se stará jen o bezpečnost a právo, aby svojí neefektivností zkazil co nejméně.

Tím pádem tu 30 let tu nemáme kapitalismus. Je to směs socialismu a kapitalismu nic 100%. Minimálně však z 50% socialismus, protože máme řízenou inflaci a když jsou řízený peníze, tak to už je polovina všech transakcí z poloviny řízená, protože směnujeme za řízené peníze. A často i zboží máme řízený jak má vypadat, nebo jak má být vyrobeno. Takový zdravotnictví je třeba 100% socialistické, se správně může nazvat komunistické.
 

Někdy mě přijde že socialisté spojují vše kolem peněz že je kapitalismus i když ty peníze ovládají socialisté. Kapitalisti jsou přeci pro volný trh oni nechtějí nic regulovat a řídit. Oni věří lidem protože jím fakta říkají že je to nejlepší.
Historie České Koruny:
https://www.youtube.com/watch?v=8y6s0nCLwuY&list=PLGJQS0h-wqLQqIZ6U6gn5jsaUsjUqi1Bt&index=9

Pro pobavení, jak soudruh ví vysvětluje soudruhům, že to dělali špatně.https://www.youtube.com/watch?v=kkVvPLXN2xoPřijde my že zvonili klíči, protože se měli špatně vůči sousedům a tak chtěli změnu.  Změnili to tak jak viděli, že to mají sousedé. Ale vypadá to, že stále nevědí, proč ta svoboda je efektivnější. 
Jak často slyšíte nadávat na špatné státní služby nebo zboží? A jak často na zboží z trhu? A když zrovna někdo nadává na trh není to náhodou tím že trh dělá to co mu EU a stát přikazuje?
Nejvíce zábavné je sledovat socialistu nadávat na dnešní „kapitalismus“,a když se ho zeptáte co se mu nelíbí tak za to může stát :D a nebo závist.
 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Borovec | pondělí 26.4.2021 8:00 | karma článku: 19,36 | přečteno: 1086x
  • Další články autora

Petr Borovec

Vysvětlení a kritika emisních povolenek.

Článek vysvětluje: Proč, proboha, jim vadí CO2 z uhlí a ne CO2 při pálení dřeva? Jaká je tržní reakce na problém? Jak stát a EU zpomaluje tržní řešení?

14.10.2023 v 18:10 | Karma: 10,57 | Přečteno: 418x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Svoboda ne vždy vede k největšímu bohatství národa.

Vždy píšu o tom, že svoboda vede k největšímu bohatství národa a jakákoli státní nesvoboda k chudobě. Bohužel to není tak jednoduché. Proč je to tak? Které státy jsou ziskové?

30.9.2023 v 21:35 | Karma: 10,50 | Přečteno: 266x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Jaká bude inflace?

Zjednodušený soupis toho, co potřebujeme znát, pro zjištění budoucí inflace a zjištění co způsobilo současnou, nebo minulou inflaci.

24.9.2023 v 12:08 | Karma: 11,27 | Přečteno: 307x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Mít či nemít děti a jak se nejlépe zajistit na stáří.

Jedno z nejdůležitějších ekonomických témat ovlivňující bohatnutí národa. Důvody proč mít i nemít. Také o tom, jak dětství dětí velmi výrazně určuje jejich následné schopnosti a tím i efektivitu trhu.

22.9.2023 v 23:08 | Karma: 8,66 | Přečteno: 334x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Dorovnávací daň 15 %

EU postupně zavede globální daň 15 % od roku 2025. Jaké to bude mít ekonomické dopady na lidi žijící v EU? Proč to národu v minulosti nepřineslo bohatství?

27.8.2023 v 15:39 | Karma: 19,47 | Přečteno: 609x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Rusko v noci udeřilo na západě Ukrajiny. Útok na hypermarket má 16 obětí

26. května 2024  7:20,  aktualizováno  16:20

Sledujeme online Počet obětí sobotního ruského vzdušného útoku na hypermarket v ukrajinském městě Charkov vzrostl na...

První státní návštěva po 24 letech. Macrona přivítali v Německu

26. května 2024  16:14

Francouzský prezident Emmanuel Macron v neděli odpoledne zahájil třídenní návštěvu Německa. Je to...

Damoklův meč jménem NIS2. Dopadne na ajťáky, vadí i mobilním operátorům

26. května 2024  15:38

Evropská směrnice o kyberbezpečnosti (NIS2), kterou má na starosti Národní úřad pro kybernetickou a...

VIDEA TÝDNE: Bitka po finále poháru, let hrůzy a supercela v Litomyšli

26. května 2024  15:12

Fanoušci po finále fotbalového poháru neudrželi nervy na uzdě a vtrhli na hrací plochu, kde došlo k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 113
  • Celková karma 8,67
  • Průměrná čtenost 423x
Elektrikář, investor začátečník (8 let porážím výkonost globálního trhu), studující ekonomiku.
Více informací na mém FB,