Společnost pro uvádění Vieweghova skuhrání na pravou míru

Spisovatel Michal Viewegh se jako lektor zúčastnil 15. ročníku festivalu ProART, svůj kurz nedokončil a ujel. Ve svém pravidelném fňukacím okénku na Lidovkách vysvětluje proč. A teď jak to bylo doopravdy.

Festival ProART se koná už 15 let v několika městech včetně Brna a je unikátní ve dvou směrech. Cíleně propojuje umělce různých žánrů, kteří se mohou navzájem inspirovat, a kreativním způsobem se tady potkávají špičky oboru s laickými milovníky umění. Každý se může zapojit do tvůrčího procesu pod vedením renomovaných umělců, a když říkám každý, myslím tím i handicapované, seniory nebo romské děti, pro které festival pořádá taneční workshopy. Někteří lektoři-nadšenci přijíždějí na ProART každý rok a hodnotí tyto zkušenosti jako osobně přínosné a obohacující. Jiní to zkusí jenom jednou. Michal Viewegh to zkusí jenom jednou, svůj workshop ani nedokončí a pak o tom napíše ublížený fejeton.

Tedy fejeton přišel až v druhém sledu, nejdřív dal průchod svému rozhořčení na FB: Jak jsem si v uplynulých dnech osobně ověřil v Brně na festivalu Pro Art, z lekce tvůrčího psaní se pro spisovatele v roli lektora může snadno stát lekce životní... Třeba když musí několik dlouhých hodin přednášet pro pouhých pět studentů - a potom ho ještě pořadatel (údajně omylem) ubytuje v ošklivém a zcela vybydleném apartmánu přímo nad tramvajovými kolejemi a hospodou... Ale aspoň má spisovatel námět na fejeton (který si pořadatel Pro Artu za klobouček věru nedá)! 

Následně se podrobněji rozepsal na Lidovkách, viz https://www.lidovky.cz/viewegh-prezit-brno-premyslim-kdy-a-kde-jsem-bydlel-hur-a-nemyslim-to-jako-vtip-1yv-/lide.aspx?c=A180726_155213_lide_gib

Když Vieweghovo líčení osekáme o obligátní připomínku složitosti porozvodových dohod s exmanželkou a dramatické formulace jako “běsnící vulkán chrlí gejzíry záporných emocí”, zbudou dva základní problémy: pouhých pět studentů a špatné ubytování. Za oběma příčinami mistrova rozladění vidím spíš nedorozumění než chybu pořadatelů.

První stížnost: do třídenní dílny kreativního psaní se přihlásilo pouhých pět zájemců, což Michal Viewegh přičítá špatné propagaci a celá akce tím podle něj ztrácí smysl. Možná nevěděl, do čeho jde, ale ProART není žádný megafestival. Je to akce spíš pro desítky než stovky nadšenců, zájemců o různá umění od divadla přes tanec, hudbu nebo fotografování až po kreativní psaní. Což dává smysl, protože festival v každém městě trvá jenom několik dnů. Pokud se během takto krátké doby mají lektor s workshopanty společně dobrat k nějakému výsledku, ideálně prezentovatelnému veřejnosti, a každý z účastníků se přitom má něco naučit, je komorní atmosféra nutná. Jak uvedla média, na brněnském ProARTu se letos vystřídalo 19 lektorů, kteří vedli 22 workshopů s celkovým počtem přes 110 účastníků. Čili pět lidí na workshop byl naprostý průměr. Třeba druhý kurz tvůrčího psaní Aleny Mornštajnové měl čtyři účastníky a všichni včetně lektorky to zhodnotili jako optimální stav.

Druhé nedorozumění spočívá v definici pojmu “slušné ubytování”. To pořadatelé Michalu Vieweghovi přislíbili, protože jinak by ani nepřijel, ale každá strana si pod tím asi představila něco jiného. Michal Viewegh očekával přívětivý apartmán nejen pro sebe, ale i pro dvě dcery. Jiní lektoři sice neměli hrazené ubytování ani pro sebe, natož pro rodinné příslušníky, ale panu Vieweghovi pořadatelé opravdu zajistili apartmán v klidné čtvrti Černá Pole. Jenže co čert nechtěl, pod okny byla hospoda a nějaká dvojice se na chodníku hádala i po zavírací době. Ostatní výhrady jsou spíš subjektivní a zveličené. Apartmán se Vieweghovým zjevně nelíbil, ale když je to jednou apartmán, nemůže to být zároveň dusný vybydlený pokojík. Navíc, jak píše jeho majitel v diskuzi pod fejetonem, celý apartmán prošel loni kompletní rekonstrukcí. A dodává, že on zase nikdy neměl horšího hosta (a taky to není vtip). Tramvaje v Brně jezdí do 11 hodin večer a konkrétně po Merhautově, o kterou šlo, jede v létě poslední zhruba o půl jedenácté. A jak Brňáci potvrdí, Merhautova ulice není rušná a v červenci už vůbec ne.

Sečteno a podtrženo: zklamání, že se na jeho kurz přihlásilo jenom pět lidí, plus opilci pořvávající pod okny ubytování nedůstojného mistrova věhlasu (podle jeho vlastního mínění). Takhle chce vysvětlit útěk od rozdělané práce?

Vlastně v tom fejetonu byla ještě třetí výhrada: honorář, který Michal Viewegh nedostal za odpracovanou část kurzu. Tak bodejť, když pořadatelé zřejmě museli vracet kurzovné těm pěti účastníkům a ještě se jim omlouvat. Protože pan spisovatel nezrušil kurz jenom sobě, ale i pěti lidem, co si ho zaplatili a na tři dny si vzali dovolenou nebo posunuli jiné prázdninové akce. Snad aspoň byli z Brna a nemuseli si platit ubytování.

 

PS: S pořadateli festivalu ProART nemám nic společného, jen jsem se na něm letos poprvé zúčastnila dílny kreativního psaní. Naštěstí s lektorkou Alenou Mornštajnovou, která byla úžasná. Děkuji!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petra Kišová | středa 1.8.2018 12:23 | karma článku: 45,38 | přečteno: 10731x