Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lempl s maturitou bude pořád jenom lempl

Malá zahraniční inspirace k úvahám o českém učňovském školství. V Rakousku děti nechodí na učiliště, ale do učení. Na závěr neabsolvují maturitu, ale učňovskou a případně mistrovskou zkoušku. A byrokrati divte se - ono to funguje!

Všichni dnes brečí, kam až to s naším učňovským školstvím dospělo. Brečí lidé, co marně hledají skutečné machry na opravu čehokoli. Brečí zaměstnavatelé, kteří musejí šikovným manuálně pracujícím platit pořád víc a stejně je shánějí pořád hůře. A brečí dokonce už i vláda, která zjistila, že naše střední odborné školství v mezinárodním srovnání zcela propadlo.

Ministr školství vidí za problémy demografický vývoj, který na učňáky posílá každým rokem slabší a slabší žactvo (při klesajícím počtu dětí jich pořád vyšší podíl pokračuje na středních školách). To je sice fakt, ale základní chyba zřejmě bude už v samotném systému učňovského školství. A řešením určitě není rvát těmto dětem do hlavy ještě víc teorie a tlačit je do maturit, které z učebních oborů stejně nikdy nebudou mít tu váhu, co maturity ze středních škol. Nehledě k tomu, že budoucí zaměstnavatele těchto učňů stejně nebude zajímat, s jakým lejstrem kdo z učňáku vylezl, ale co umí dělat a jakou získal praxi.

Shodou okolností jsem nedávno vyslechla, jak probíhá příprava v manuálních profesích v Rakousku. Tamní systém učňovského školství je důsledně orientován na praxi. Učni tráví čtyři pětiny času praxí, ale nikoli ve školních dílnách, ale v konkrétních firmách nebo u drobných živnostníků. Vydělávají peníze, které je motivují ke kvalitnímu výkonu, a po absolvování učňovské zkoušky vstupují na trh práce jako plnohodnotná pracovní síla.

Jak to funguje? Jednoduše. Po ukončení osmileté povinné školní docházky rakouští učni okamžitě nastupují do výrobní praxe v konkrétní firmě a pouze jeden den v týdnu tráví ve škole. Teoretické znalosti, které ve škole získají, ihned uplatňují v práci. V některých oborech nejprve absolvují čtyři až šest týdnů teorie v kuse a zbytek roku tráví praxí. Po třech až čtyřech letech takové přípravy absolvují učňovskou zkoušku a ti nejlepší pokračují ve studiu k mistrovské zkoušce, která je na úrovni maturity. Na základě mistrovské zkoušky mohou vykonávat koncesovanou živnost nebo studovat na vysoké škole.

Systém se osvědčil zejména ve venkovských oblastech, ale ani tam by nefungoval bez podpory státu, který přispívá na učňovské mzdy. Tyto dotace motivují jak samotné učně, aby se věnovali manuálním profesím, tak především zaměstnavatele, kteří investují do přípravy mladé generace vlastní prostředky a zatím nemají z učňovské práce velký přínos. Ale do budoucna je to pro ně velké plus, protože si mohou s podporou státu vychovat zaměstnance přímo na míru. Není divu, že mnohé české podniky svým rakouským konkurentům tento osvědčený systém závidí.

Nejde samozřejmě o nic objevného ani nového, vždyť do učení k mistrovi se chodilo už před staletími. Před rokem 1989 si naše podniky své budoucí zaměstnance vychovávaly v podnikových učilištích. Tento systém se ovšem rozpadl a to, co ho nahradilo, se ukazuje jako velmi nedokonalé.

Taky je třeba říci, že propracovaný a motivující systém učňovského školství našim jižním sousedům přináší ovoce. Opírá se o něj velmi stabilní struktura malých a středních podniků, které jsou páteří rakouské ekonomiky. A ukazuje se, že menší podniky lépe ustojí hospodářské výkyvy a nezaplavují pracovní trh tolika nezaměstnanými. Schválně hádejte, která země měla v roce 2010 vůbec nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii, a to jak mezi mladými lidmi do 25 let (8,6 %), tak i celkově (4,4 %).

V českém učňovském školství se snahy o reformu bohužel ubírají úplně jiným než rakouským směrem. Jen se bojím, že tato cesta nevede ke vzdělané a tudíž prosperující společnosti, jak hlásají líbivá hesla byrokratů, ale spíš do míst, kde většinu vlastní výroby už zrušili a nezaměstnanost překračuje dvacet procent. Protože sebekrásnějším lejstrem poctivou práci rukama nenahradíš...

 

 

Autor: Petra Kišová | pondělí 10.10.2011 16:53 | karma článku: 26,60 | přečteno: 1462x
  • Další články autora

Petra Kišová

Pro malý kousek Osvětimi v sobě

Jsou místa divně zlověstná nebo naopak velkolepě majestátní, kde člověku není do smíchu ani do řeči. Kde pociťuje zvláštní tíhu, která mu stahuje hrdlo, a mimoděk zvedá pohled do výše, jako by tam hledal něco, co není

27.1.2019 v 9:58 | Karma: 14,70 | Přečteno: 191x | Diskuse| Společnost

Petra Kišová

Dědek kořenář a nová dimenze alternativní medicíny

“Zmačkejte to.” Diagnóza nejen bez vyšetření, ale i bez jakéhokoliv kontaktu s pacientem. Svět čar a kouzel se v Brně otevírá přímo na zdravotnickém středisku.

14.10.2018 v 17:31 | Karma: 18,55 | Přečteno: 1113x | Diskuse| Brno

Petra Kišová

Hodný pán s houbami. Blog o tom, o čem se nemluví

Líbí se ti? Pojď si sáhnout, neboj se. Pohlaď si ho, je to jako hračka. Poslouchám toho neznámého staršího pána, jak mě přemlouvá, a dívám se na tu divnou růžovou věc, co mu trčí z rozepnutých kalhot. Nelíbí se mi.

8.10.2018 v 15:51 | Karma: 43,85 | Přečteno: 16249x | Diskuse| Osobní

Petra Kišová

Jak díky srpnu 1968 vznikla na Moravě líheň šachových velmistrů

Srpnová invaze měla i podivně pozitivní dopady. Tehdejší velitel pluku a pozdější legendární šachový trenér Vratislav Hora prožil život ve znamení osudových osmiček. A byl to paradoxní příběh hodný paradoxní doby.

22.8.2018 v 20:39 | Karma: 25,22 | Přečteno: 1003x | Diskuse| Srpen 1968

Petra Kišová

Společnost pro uvádění Vieweghova skuhrání na pravou míru

Spisovatel Michal Viewegh se jako lektor zúčastnil 15. ročníku festivalu ProART, svůj kurz nedokončil a ujel. Ve svém pravidelném fňukacím okénku na Lidovkách vysvětluje proč. A teď jak to bylo doopravdy.

1.8.2018 v 12:23 | Karma: 45,38 | Přečteno: 10731x | Diskuse| Brno
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!