Financovali arabské jaro jihoevropští hoteliéři?

Jestli ne, tak si můžou mnout ruce dvojnásob: konkurence se jim likviduje úplně sama! Zakázat turistům alhohol můžou jen ekonomičtí sebevrazi ... nebo muslimští fundamentalisté (což je vlastně totéž).

Mezi zprávami o nejisté budoucnosti eura a celé Evropy, propadající se ekonomice a šetřících turistech vysvitla jihoevropským hoteliérům slabá naděje. Zatímco v posledních desetiletích mohli jen trpně přihlížet, jak jim na druhém břehu Středozemního moře vyrůstá nekalá nízkonákladová konkurence a odsává jejich klientelu, teď se karta obrací.

Evropští turisté, kteří se nebáli cestovat do severoafrických islámských zemí s přísným vojenským a policejním režimem, dnes váhají vypravit se do stejných zemí s nestabilní demokracií. Ani vidina relativně levného luxusu je nesvede k dovolené, kde by riskovali setkání s náboženským fanatikem (které by pro obě strany mohlo být tím posledním). Přestože oblíbené přímořské resorty prakticky nepřerušily provoz, turisté se do zemí arabského jara nijak nehrnou a majitelé hotelů nestačí sčítat ztráty. Konkrétně v Egyptě, kde je cestovní ruch jedním z pilířů ekonomiky, i oficiální vládní statistiky přiznávají 35% pokles turistické návštěvnosti ve třetím čtvrtletí.

Jenže ani to nestačí islamistům, kterým revoluce nadula vítr do plachet. Pod heslem náboženských ideálů chtějí skoncovat s nemravností turistů a přinutit je respektovat místní zvyklosti. Podrobnosti najdete v tomto článku, ze kterého si dovolím citovat:

"Turisté nemusejí pít alkohol, když přijedou do Egypta, mají ho dost doma," prohlásila Azzá Džarfová, jedna z kandidátek Strany svobody a spravedlnosti, politické větve Muslimského bratrstva, na nedělním setkání s jeho stoupenci. "Přijeli obdivovat starou civilizaci, nikoliv pít alkohol," dodala.

Při vzpomínce na bandy Rusů a Poláků, kteří celou dovolenou v Hurghadě prožili v alkoholovém oparu a o starých civilizacích neměli ani páru, k tomu dodávám, že paní Azzá Džarf zjevně spadla z višně.

Fundamentalističtí salafisté ze strany Núr, která rovněž uspěla v listopadovém prvním kole  egyptských parlamentních voleb, brojí také proti bikinám a pobytu nesezdaných párů v jednom hotelovém pokoji. Nelíbí se jim ani koupání na smíšených plážích.

 

Tak s tímhle má být jednou provždy konec:

 

 

 

A takhle to má správně vypadat:

 

 

 

 

 

Opět se nořím do vzpomínek a vidím mlsná očka egyptských zaměstnanců hotelu, kterým bikiny ani smíšené pláže evidentně nevadily. Pokud fundamentalisté nakonec prosadí svou, o pohled na odhalené turistky zaměstnanci hotelů asi přijdou, ale co je horší, zřejmě přijdou i o obživu. Cestovní ruch dnes zaměstnává asi tři milióny Egypťanů z celkových 85 miliónů obyvatel...

Nečekaným vítězem severoafrických nepokojů by tak mohli být hoteliéři z Řecka, Itálie nebo Španělska, kterým vlna vzedmutého islámského fundamentalistu může připlavit zpět ztracené klienty. Jenže by tu nesmělo být jedno velké ALE v podobě krize eurozóny. Hrozba stávek, nejistota společné měny a nechuť přispívat rozmařilým jihoevropanům může odrazovat stejně spolehlivě jako náboženští fanatici.

Ráda bych se mýlila, ale obávám se, že příští léto nakonec budou sčítat ztráty úplně všichni. Německému turistovi se asi nebude chtít ani do Afriky, ani do Řecka. A Češi? Těm možná (na) nic jiného než zůstat doma stejně nezbude.

Však v Jeseníkách nebo na Šumavě je taky hezky :-)

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petra Kišová | úterý 13.12.2011 13:06 | karma článku: 25,63 | přečteno: 1531x