Úřad veřejného evropského žalobce odhalil další skandál v Evropském parlamentu

Loni, těsně před Vánoci, belgická policie odhalila pravděpodobně ten největší korupční skandál v Evropském parlamentu za poslední dvě dekády. Teď je tu další.

Pro Evropu to byl před koncem roku jasný signál, že nakládání europoslanců s veřejnými financemi je potřeba důkladně sledovat a prověřovat.

 

Od té doby ale uplynuly teprve dva měsíce a už se dostavil další skandál. Tentokrát se ale nejedná o součást vyšetřování korupční kauzy „Qatargate“, kdy bývalá místopředsedkyně spolu s dalšími europoslanci ze skupiny evropských socialistů přijímali úplatky z třetích zemí. Centrem pozornosti je tentokrát italská europoslankyně Stefania Zambelli z krajně pravicové skupiny ID (jejíž členy jsou i europoslanci za SPD Tomia Okamury).

 

Co se vlastně stalo? Italská policie nedávno zabavila Stefanii bankovní účty a luxusní auta o hodnotě přes 170 tisíc eur v rámci vyšetřování zneužití evropských finančních prostředků určených pro její parlamentní asistenty. Její zaměstnanci totiž nevykonávali činnost související s funkcí a nepravdivě dokumentovali své činnosti v Evropském parlamentu. Zambelli navíc podle všeho z tohoto podvodu přímo profitovala.

 

Vyšetřování provedl Úřad veřejného evropského žalobce (EPPO), o jehož vznik jsem se dlouho zasazoval, protože ho Evropa skutečně potřebovala jak sůl. A jak je vidět, jeho zřízení byl skutečně krok správným směrem.Jen za rok 2022 zachránil neuvěřitelných 14.1 miliard eur z evropského rozpočtu. Teď k tomu můžeme přičíst i zpronevěřené peníze europoslankyně Zambelli.

 

Takhle to ale dál nejde. Přestože EPPO odvádí skvělou práci, Evropa musí v boji proti podvodům a korupci ve vlastních institucích přitvrdit a zároveň zajistit, že bude vůči veřejnosti plně transparentní.

To jsou důvody, proč s Piráty prosazujeme v Evropském parlamentu nová pravidla o transparentnosti, která by podobným situacím dokázala předejít.

Potřebujeme nezávislý etický orgán, který zajistí, že budeme důsledně dbát na základní pravidla hry napříč evropskými institucemi. Je to tak jednoduché. Etická pravidla máme a známe. Teď je načase, abychom je taky dokázali vymáhat.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Mikuláš Peksa | pondělí 6.3.2023 10:58 | karma článku: 12,23 | přečteno: 803x