Oligarchové zneužívají hlasování v Radě k vydírání celého kontinentu
Shodnout se mezi několika lidmi na něčem tak, aby byli všichni plně spokojeni, většinou trvá. To platí i v případě Evropy. Ale místo třeba toho, co bude k večeři, se snaží 27 členských států shodnout na společné zahraniční politice. Jednomyslně.
Evropa není známá pro své rychlé rozhodování a schvalování legislativy. V tom skvěle překvapila po vypuknutí Putinovy invazi na Ukrajinu, kdy dokázala Rada bleskurychle schválit několik sankčních balíčků a opatření. Netrvalo to ale ani 3 měsíce a všechno bylo znovu zpět ve starých kolejích.
Rozhodnutí Evropy o ukončení dovozu ruské ropy o celý měsíc protáhlo veto jedné členské země – Maďarska.
Pokud má ale Evropa především v době krize hrát v zahraničí silného aktéra, který bude prosazovat zájmy svých občanů, potřebujeme, aby dokázala rozhodovat rychle a precizně. A to znamená jedno – přechod od jednomyslného hlasování v Radě na hlasování kvalifikovanou většinou.
Nedělejme z komára velblouda
Výzvy k tomu, aby se ve společném evropském rozhodování o zahraniční politice přešlo na hlasování kvalifikovanou většinou, stále rostou. Nedávno k přechodu na jiný systém hlasování vyzvali ministři zahraničí Německa, Belgie, Lucemburska, Nizozemska, Rumunska, Slovinska a Španělska.
Mnozí, především konzervativní politici namítají, že bychom jako menší členský stát (počtem obyvatel jsme v celé EU 9. nejlidnatější stát!) mohli přijít o náš hlas v Radě, neboť by všechny převálcovala Francie s Německem. To je samozřejmě naprostý výmysl, což jen podtrhává fakt, že změnu podpořili ministři zahraničí řady podobně nebo méně lidnatých členských států, než je Česká republika.
Zatímco u jednomyslného hlasování musí se zněním návrhu souhlasit všechny členské státy, v případě kvalifikované většiny by stačil souhlas pouze 55 % všech členských států, které zároveň reprezentují alespoň 65 % celkového počtu obyvatel EU. Až na některé výjimky už takhle funguje rozhodování o více jak 80 % veškerých právních předpisech EU.
Samozřejmě existují i opatření, která řeší situaci, kdy některý z členských států s návrhem nesouhlasí. Pokud vznikne tzv blokační menšina, sestávající se z alespoň 4 členských států reprezentujících více jak 35 % celkového počtu obyvatel EU, návrh může být shozen ze stolu. Jde o pojistku ve prospěch ochrany malých členských zemí, které by jinak mohly být blokovány třemi velkými členskými státy EU, například Německem, Francií nebo Itálií.
Jednotná Evropa proti oligarchům
Skutečně je pravdou, že se Evropa bez jednomyslnosti hlasování v Radě ve většině případech může obejít. Pokud jde o společnou zahraniční politiku, není důvod, proč bychom měli možnost rychlé a jasné reakce ze strany Evropy nadále zbytečně sabotovat.
Záměrem přechodu z jednomyslného hlasování na kvalifikovanou většinu nikdy nebyla snaha omezit nezávislost menších členských států. Kvalifikovaná většina v zahraniční politice umožní Evropě rychle a jasně reagovat na světové hrozby, má šanci se stát důležitým geopolitickým hráčem, který má ve světové politice slovo.
Případy, kdy oligarchové, jako je Viktor Orbán, vydírají zbytek Evropy ve vlastní prospěch nebo kdy polská PiS vyhrožuje zablokováním důležité legislativy o zdanění nadnárodních korporací, staví Evropu do lehce vydíratelné pozice, ze které momentálně nedokážeme vycouvat. Tomu by mohl být zavedením nového systému konečně konec.
Jednomyslnost hlasování v Radě je zastaralý systém, který moderní Evropa už prakticky nepotřebuje. Snahy místních oligarchů takový systém zneužít – a že jim to prochází – jasně hovoří o tom, že pokud by se Evropa v takovém směru nereformovala, brzy by se z ní v zahraniční politice stala oběť oligarchů.
Mikuláš Peksa
Digitální prokazování totožnosti po celé Evropě? Už brzy realita
Prokazování totožnosti pomocí mobilní aplikace po celé Evropě? To zní jako něco, co by nám v dnešní digitální a zrychlené době mohlo přinést výrazné zjednodušení nejrůznějších situací.
Mikuláš Peksa
Maďarsku s Orbánem to nesmí projít. Nelze ničit demokracii za evropské peníze
V Maďarsku už dávno není plnohodnotná demokracie. Nepíšu nic převratného. Přes to všechno ale cítím potřebu to neustále dokola připomínat.
Mikuláš Peksa
Kyberobrana evropských institucí je žalostní. Teď to změníme
V posledních letech jsme svědky obrovského nárůstu kyberútoků, které směřují právě na evropské instituce.
Mikuláš Peksa
Osm let poté. Debakl Polska pod vládou ultrakonzervativců
Kaczynského strana Právo a spravedlnost potápí demokracii a právní stát v Polsku už skoro dekádu. Jaké má demokracie v Polsku výhledy do budoucna?
Mikuláš Peksa
Národní plán obnovy: Látá vláda rozpočtové díry půjčkami z EU?
Přestože ještě před půlrokem vláda tvrdila, že si peníze od EU v rámci Národního plánu obnovy půjčovat nebude, nyní žádá o 137 miliard korun.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Při rekonstrukci trati na Václaváku přibyly stožáry, kazí výhled na muzeum
Na Václavské náměstí v Praze se při revitalizaci vrátily tramvaje, jenže přibylo také několik...
Většinu Česka zasáhne v noci a v neděli silný vítr, varují meteorologové
V sobotu v noci a v neděli zasáhne většinu Česka silný vítr. Místy dosáhne až 65 km/h. Ve výstraze...
Na domnělý Žižkův meč se stojí fronta. Lidé si ho mohou prohlédnout jen do neděle
Slavnost k výročí 600 let od úmrtí vojevůdce Jana Žižky z Trocnova se těší velkému zájmu. Před...
TELEVIZIONÁŘ: Kajínek, Ovčáček, Jágr? Jak si sázkaři hrají se StarDance
Skoro až do Vánoc, přesně do finále 14. prosince, mají Kavčí hory o diváky postaráno, v sobotu...
Rodinný dům Horní Podluží
Horní Podluží, okres Děčín
4 000 000 Kč
- Počet článků 19
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 419x