Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Národní plán obnovy: Látá vláda rozpočtové díry půjčkami z EU?

Přestože ještě před půlrokem vláda tvrdila, že si peníze od EU v rámci Národního plánu obnovy půjčovat nebude, nyní žádá o 137 miliard korun. 

V rámci Národního plánu obnovy totiž členské země jednak automaticky dostávají finance, jednak si mohou zažádat o velmi výhodnou půjčku. 

 

Z ní by vláda chtěla financovat především investice do životního prostředí a školství. Stále ale není jasné, na které konkrétní projekty peníze půjdou, protože Česko žádný „pořádný“ projekt nepřipravilo.O půjčku si, navíc, Fialův kabinet žádá v době enormního schodku státního rozpočtu. Nesnaží se tak náhodou vláda narychlo shánět peníze, kde se jen dá, s tím, že alespoň částečně zalepí špatné hospodaření se státní kasou? 

 

Zastropování cen energií, inflace i valorizace důchodů, to vše má samozřejmě vliv na schodek státního rozpočtu. Nyní je rozdíl mezi příjmy a výdaji 215,4 miliardy, celkový schodek pro rok 2023 byl přitom plánován na 295 miliard, čímž už máme pro letošek vyčerpány tři čtvrtiny. V květnu byl schodek vyčíslen dokonce na 271,4 miliardy, což se v červnu trochu ovlivnily příjmy z Evropské Unie a korporátní daně.Jak dopadne celkové zúčtování je samozřejmě otázka, příjmy a výdaje státu samozřejmě nejsou během roku zcela rovnoměrné. Například v roce 2019, kdy měla pod sebou resort financí Alena Schillerová (ANO), bylo závěrečné státní zúčtování s ještě menším schodkem než tomu bylo v červnu téhož roku. Babišova vláda tehdy nicméně čerpala z asi dvou desítek miliard získaných z privatizace státního majetku.

 

Stát sice neutrácí více, než plánoval, nicméně na straně příjmů mu chybí dvě třetiny plánovaných získaných financí. A právě proto zřejmě vládá hledá finance, kde jen může. Přestože si tak půjčku vláda původně brát nechtěla, nakonec si o ní velmi narychlo požádala. Nutno říct, že půjčka má velmi výhodné podmínky a že i podle většiny ekonomů její sjednání smysl dává. Prvních šest let stát bude pouze splácet úroky a samotnou půjčku bude platit až během dalších dvaceti let. Do té doby se očekává, že zafinancované projekty na digitalizaci nebo rozvoj zelené infrastruktury státu na oplátku přinesou kýžené úspory. 

 

Potíž je v tom, že vláda s pomocí půjčky chce jen lepit díry ve státním rozpočtu, aniž by měla připravené rozsáhlé rozvojové projekty. Oproti plánované sumě 137 miliard korun bychom si totiž mohli půjčit více než dvojnásobek a podpořit tak, na české poměry obrovské, modernizační projekty. Například v sousedním Polsku za vypůjčených asi 140 miliard korun plánují podpořit výstavbu polovodičové továrny společnosti Intel, na níž je navázán další průmyslový vývoj, výzkum a infrastruktura. Vzhledem k tomu, že česká vláda se o půjčku rozhodla požádat během několika týdnů, na přípravu obdobných rozsáhlých projektů nebyl čas. A otázka je, kde peníze nakonec skončí. 

 

Dle dostupných informací by se měla část peněz rozdat v podobě grantů na projekty ochrany životního prostředí a do školství, část dále poskytnout v podobě půjček. Resort životního prostředí by měl dostat 50 miliard korun, z čehož téměř polovinu na dotační program „Nová zelená úsporám“ či následné dotační programy. Dalších 20 miliard by mělo jít na podporu dostupnosti vzdělávání a dalších 17,5 miliard na elektrifikaci železnic a reformu železničního sektoru. Další miliardy mají jít na renovaci budov budov a snížení spotřeby energie ve veřejném sektoru.Kde jsou ale strukturální modernizační projekty, které mají nastartovat naši ekonomiku a na které jsou peníze primárně určené? Nikde. Vládě chybí peníze na běžné výdaje a již dlouho plánované projekty, a tak se je snaží záplatovat touhle půjčkou.

Autor: Mikuláš Peksa | pátek 14.7.2023 2:14 | karma článku: 12,27 | přečteno: 349x
  • Další články autora

Mikuláš Peksa

Digitální prokazování totožnosti po celé Evropě? Už brzy realita

Prokazování totožnosti pomocí mobilní aplikace po celé Evropě? To zní jako něco, co by nám v dnešní digitální a zrychlené době mohlo přinést výrazné zjednodušení nejrůznějších situací.

23.5.2024 v 18:30 | Karma: 4,57 | Přečteno: 188x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Mikuláš Peksa

Maďarsku s Orbánem to nesmí projít. Nelze ničit demokracii za evropské peníze

V Maďarsku už dávno není plnohodnotná demokracie. Nepíšu nic převratného. Přes to všechno ale cítím potřebu to neustále dokola připomínat.

7.12.2023 v 10:32 | Karma: 17,45 | Přečteno: 696x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Mikuláš Peksa

Kyberobrana evropských institucí je žalostní. Teď to změníme

V posledních letech jsme svědky obrovského nárůstu kyberútoků, které směřují právě na evropské instituce.

23.11.2023 v 10:09 | Karma: 4,56 | Přečteno: 148x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Mikuláš Peksa

Osm let poté. Debakl Polska pod vládou ultrakonzervativců

Kaczynského strana Právo a spravedlnost potápí demokracii a právní stát v Polsku už skoro dekádu. Jaké má demokracie v Polsku výhledy do budoucna?

13.10.2023 v 10:12 | Karma: 8,58 | Přečteno: 488x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Mikuláš Peksa

Oligarchové zneužívají hlasování v Radě k vydírání celého kontinentu

Evropa si ve společné zahraniční politice podkopává sama sobě nohy. Máme přitom řešení, jak dosavadní zkamenělý systém změnit – hlasováním kvalifikovanou většinou.

29.6.2023 v 16:21 | Karma: 9,43 | Přečteno: 387x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

2. října 2024  11:16

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...

E.ON zlevňuje plyn již podruhé v tomto roce. Zákazníci budou platit o čtvrtinu méně

7. října 2024

Advertorial E.ON od října podruhé v tomto roce plošně snižuje ceny plynu všem svým zákazníkům bez fixovaných...

České lázně zdražují a ubývá jim klientů. Lidé už si pobyty nemohou dovolit

7. října 2024

Premium Do tuzemských lázní jezdí „na pojišťovnu“ stále méně lidí. Podle Svazu léčebných lázní ČR jich jen...

Reforma značky Klasa se odkládá. I když podle obchodů na ni lidé nehledí

7. října 2024

Premium Na konci loňského roku vyzval ministr zemědělství Marek Výborný obchodní řetězce, aby dodaly nápady...

Itálie a Francie bojují s obřími dluhy. Peníze si chtějí vzít od firem

7. října 2024

Francie a Itálie se dlouhodobě řadí k nejméně rozpočtově odpovědným státům v Evropské unii. Jejich...

  • Počet článků 19
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 419x
Narodil jsem se 18. června 1986 v Praze. Vystudoval jsem biofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a v průběhu studia jsem se specializoval na využití jaderné magnetické rezonance, později pracoval jako výzkumný pracovník a softwarový vývojář. V letech 2017 až 2019 jsem působil v roli poslance Poslanecké sněmovny PČR, kde jsem se stal členem Zahraničního výboru a místopředsedou Výboru pro evropské záležitosti. Od dubna 2017 jsem zastával funkci místopředsedy Pirátů a od roku 2019 předsedám Evropské pirátské straně. Ve stejném roce jsem byl zvolen do Evropského parlamentu, kde jsme se s Piráty přidali do frakce Greens/EFA.

Seznam rubrik