Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ticho!!!! (prosííííím...)

Zrovna jsem se vrátila z knihovny, kde jsem marně hledala ticho. Naivně jsem se domnívala, že knihovny jsou posledním útočištěm nešťastníků, kteří žijí ve městě a občas ticho nutně potřebují, aby jim fungoval mozek.. Možná ještě taky kostely, ale ty v dnešní době bývají zavřené, pokud zrovna nejsou bohoslužby, a navíc v nich v zimě bývá lezavo. Nebo vás napadá ještě jiná možnost? V hospodách se musí platit a jen málokterý hospodský rád vidí, když si v rohu nad limonádou už tři hodiny cosi smolíte. Někteří se umějí podívat pohledem hlasitějším než cirkulárka. Doby, kdy zneuznaní impresionisté proseděli v zimě celé dny v kavárně, aby ušetřili za otop, a nikdo jim to neměl za zlé, pominuly. Anebo měli chudí malíři hroší kůži? Těžko říct. Fakt je, že tenkrát bylo v hospodách podstatně víc ticha. Reprodukovaná hudba neexistovala, chlapík sedící za piánem si musel občas dojít na záchod nebo do sebe hodit sklínku, a pokud jste neseděli zrovna v přístavní krčmě, hosté mluvili tišším hlasem.

To poslední si už asi neověříme, ale zběžný průzkum, který jsem provedla hned poté, co mě z knihovny vyhnalo vřískání postpubertálních spratků, které se knihovnice neobtěžovala – nebo neodvažovala – okřiknout, tomu nasvědčuje.

V poslední době se leknu pokaždé, když mi zvedne mandle jakýkoli aspekt chování "mladých". Nerozčiluje mě to jen proto, že už mezi mladé tak docela nepatřím – a o každé generaci je přece známo, že jakmile dosáhne jistého věku, začne na "ty mladé" nadávat a děsit se, co z nich vyroste?

Jak jsem zjistila, pokud se týče hluku, který "ti mladí" vydávají, nedělá ze mě prohlášení "tohle za mýho mládí nebejvalo" takového dinosaura, jak to na první pohled vypadá. Zrovna jsem se dočetla, že prý začátkem sedmdesátých let, když jsem chodila do školy, vydávala třída plná mladších žáků (od sedmi do jedenácti let) hluk o intenzitě kolem 70 decibelů. Když byli obzvlášť rozjívení a žádný pedagog už dlouho v dohledu, až osmdesát. Dnes vydává třída plná žactva podobného věku řev o intenzitě 90 až 110 decibelů, naměřeno bylo prý až 125, tedy zhruba tolik, kolik naměříte ve vzdálenosti jednoho metru od motoru startujícího tryskáče. Decibel je logaritmická jednotka, což znamená, že s každými deseti decibely se hladina hluku zvýší desetinásobně (teď jen doufám, že si to z té poměrně tiché školy, do které jsem chodila, pamatuju správně!). Tím pádem lze spočítat, že se dnes o přestávkách line ze školních tříd řev o stokrát až desettisíckrát vyšší intenzitě než před čtyřiceti lety.

Můžete namítnout spoustu věcí – třeba že tenkrát neměli tak přesné přístroje jako dnes nebo bylo měření nestandardní. To se mohlo stát. Případně že tenkrát nebyla dítka školou povinná tak rozjívená a pouhé vědomí, že jsou ve škole, jim v řevu bránilo. I na tom by něco mohlo být. Ale i když připustíme nepřesnosti, je stokrát až desettisíckrát vyšší naměřená hladina řevu dost jasnou indikací, že dnešní mladí jsou hlučnější.

Navíc je tu i další věc: tenhle hluk je konstantní. Ovšem že se z něj občas vynoří mimořádně hlasité zavřeštění, ale jinak se podobá bzučení včelího úlu nebo spíš sršního hnízda. Zatímco netrénovaný jednotlivec nevydrží bez přerušení hlasitě ječet déle než pár minut a ještě se musí občas nadechnout (snad s výjimkou pár nespokojených batolat z mého příbuzenstva), třída plná dětí bez nesnází udrží konstantní hladinu hluku blížící se intenzitou tryskovému letadlu po několik hodin – experimentátoři to zkoušeli. (Uklidnilo mě, když jsem se dočetla, že samozřejmě nemohli být v místnosti přítomni, přítomnost jakékoli dospělé osoby by narušila experiment.)

Za hlavní příčinu faktu, že dnešní mladí vydávají o několik řádů víc hluku než lidé, kteří byli mladí před čtyřiceti lety, experimentátoři kupodivu nepovažují jejich rozjívenost, nevychovanost, snahu na sebe upozornit a tak podobně. Podobné vlastnosti měly děti vždycky, když je nikdo nekrotil. Domnívají se, že hlavním důvodem je čím dál tím vyšší "znečištění hlukem", jedna z chorob dnešního světa. Zdá se, že je na světě čím dál méně míst, kde si můžete užívat dokonalého, ničím nerušeného ticha, a čím dál více míst, která jsou tak či onak hlučná po celých čtyřiadvacet hodin denně.

Divočina taky dovede vydávat hluk, a pořádný. Pro "šumění" některých vodopádů není vlastního slova slyšet a kapky monzunového deště na stanovém plátně dokážou táborníka dohnat k zoufalství. Zvuky "poklidných" zemědělských vesnic dovedou být značně nepříjemné – štěkání psů, hýkání oslů, kokrhání kohoutů, i na to je třeba si zvykat. Ale jen moderní civilizace dovede vytvořit prostředí, ve kterém, jak je rok dlouhý, ani na minutu nenajdete ticho.

Dnešní děti, aspoň ty vyrůstající v "moderní společnosti", se zvýšené hladině hluku v prostředí instinktivně brání tím, že samy zvyšují hlas. Tím se samozřejmě hladina hluku ještě zvýší a koloběh může pokračovat až na hranici lidských možností. Kromě vad sluchu, kterých mají "moderní" děti víc než kdy předtím (ale které se, až na výjimky jako třeba tinitus, dají moderními metodami snáze korigovat) jsou dnes častější i problémy s mluvením způsobené přílišným zatížením hlasivek.

Co se s tím dá dělat? Jako komunita s tím můžete udělat dost: vytvořit pěší zóny, zakázat hlučnou muziku, vyslat do ulic strážníky, kteří rozhánějí hlučící skupinky  mládeže (to se v některých čtvrtích Londýna skutečně děje), zřídit "tiché" vagóny vlaků, ze kterých vás průvodčí vyhodí, jakmile začnete mluvit po mobilu (takových jezdí po Anglii spousta). Můžete pokutovat řidiče, kteří pro nic za nic troubí, tak dlouho, až se to odnaučí. Můžete střežit místa "historicky tichá" – konkrétně kostely a knihovny – a postarat se o to, aby se staly útočištěm, v němž se hladina hluku nezvyšuje. (Naše knihovna, jak jsem zjistila, takovým útočištěm není.)

Jako jednotlivec s tím nenaděláte nic. Můžete snad jen utéct do lesů nebo si ucpat uši (a i do sebelépe ucpaných uší některé zvuky proniknou).

Taky je dobré si uvědomit, že čím hlasitěji si budete stěžovat, že je kolem vás hlučno, tím hlučněji kolem vás bude. Když se budete zvukům, které k vám doléhají z okolí, bránit vlastními "protizvuky", třeba hlasitou muzikou (to dnes dělá čím dál tím víc lidí), neprospěje to vašemu sluchu a vašemu mozku asi taky ne.

Můžete se utěšovat tím, že až si dnešní dětičky, vyřvávající hlasitostí 110 i víc decibelů, budou za čtyřicet let stěžovat na hluk generovaný spratky narozenými kolem roku 2040, budou své stížnosti muset pronášet mnohem, mnohem hlasitěji než vy dnes, aby je vůbec někdo slyšel.

Autor: Iva Pekárková | pondělí 21.1.2013 8:28 | karma článku: 31,96 | přečteno: 2590x
  • Další články autora

Iva Pekárková

Jak se K. stal mocným čarodějem

Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.

3.4.2017 v 8:35 | Karma: 40,30 | Přečteno: 6083x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.

Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli

14.3.2017 v 9:07 | Karma: 37,57 | Přečteno: 5161x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen

Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.

8.3.2017 v 9:04 | Karma: 39,00 | Přečteno: 4741x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge

Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík

6.3.2017 v 9:12 | Karma: 34,60 | Přečteno: 2017x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Obejměte fobika (O strachu)

Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je

5.12.2016 v 8:30 | Karma: 34,92 | Přečteno: 2845x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

KOMENTÁŘ: Kovačič spáchal na Markíze profesní sebevraždu, PPF to dobře ví

3. června 2024  17:19

Když moderátor pořadu televize Markíza Michal Kovačič 26. května na konci pořadu Na tělo...

Slovák sloužil v ruské armádě, zajali ho na Ukrajině. Zpět do Ruska netouží

3. června 2024  17:16

Na Ukrajině zadrželi slovenského občana, který údajně sloužil na straně Rusů a vzdal se ukrajinským...

Zelenskému se hroutí mírový summit. Spojenectví s USA dostává trhliny

3. června 2024

Nedorazí ani Číňané, ani Saúdové. Z očekávaného mírového summitu ve Švýcarsku se omluvilo několik...

Řidička najela do pořadatelů půlmaratonu v Budějovicích, jednu ženu zranila

3. června 2024  16:45

Řidička terénního vozu najela v sobotu v Českých Budějovicích do skupinky lidí, kteří se jako...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7510x
Autorka knih, tlumočnice, barmanka, taxikářka na obou stranách silnice. Poslední vydané knížky: Levhartice (román), Beton (soubor povídek), Péra a perutě (můj první román v novém vydání), Postřehy z Londonistánu (blogokniha), Pečená zebra (román o černobílých vztazích v Česku). Na jařeo vyšlo nové vydání Slonů v soumraku (román o nerovné lásce starší Angličanky a mladého Senegalce). Na září se chystá fungl nové doplněné vydání tlusté blogoknihy -- Multikulti pindy jedný český mindy. Zrovna se pouštím do pokusu napsat novou knížku. Můžete mě kontaktovat na ivapekarkova@gmail.com