Přispějte na Boha (Co si počít, když Všemohoucí žebrá)
"Já to dělám podobně," povídá Francouz. "Nakreslím na zemi kruh, vyhodím peníze do vzduchu – a co spadne do kruhu, je Bohovo, co vně kruhu, je mé."
"No a já," povídá Nigerijec, "vyhodím peníze do vzduchu. Co Bůh chytí, je Bohovo. Co spadne zpátky na zem, je mé."
Bůh ví (nepochybně ví), kolik pastorů v křesťanské jižní Nigérii si žije na vysoké noze a využívá k tomu bezmezné zbožnosti a – mezi námi – i trestuhodné naivity věřících. Kolik chudých věřících uškudlí každý týden ekvivalent dvaceti nebo třiceti korun v nigerijských naira (částka, za kterou se v Nigérii několikrát pořádně najíte) jen proto, aby mohli v neděli přispět "na Boha" – a když pak vidí pastora, jak se projíždí po čtvrti v zánovním mercedesu, případně si – je-li jiného než katolického vyznání – opatří dvě či tři pohledné manželky, říkají si, že ho Bůh určitě miluje, když ho tak zaopatřil. Částky, o které nigerijský Bůh v zastoupení místních šikulků své ovečky okrade, se ani zdaleka nedají srovnat s částkami, o které okrade naivní Američany texaský či louisianský Bůh v zastoupení televangelistů, ale i tak řadě věřících vyrobí nepříjemnou díru do rozpočtu.
K. má s božskými požadavky v Nigérii své zkušenosti. A tady v Londýně už taky. Když před pár lety pátral po příhodném kostele, kam by si mohl každou neděli chodit provětrat duši, narazil na dvě či tři pozoruhodné instituce, zřízené nepochybně hlavně z účelem namazání kapes pastorů. Jednou strčil hlavu do kostela – vlastně spíš jen obyčejného, byť rozlehlého domu ověšeného opršalými transparenty slibujícími život věčný, spasení, účinné modlitby a tak dále, a okamžitě po něm skočil jakýsi Ghaňan, ne pastor, jen aktivní člen kongregace. Oslovil ho "bratře v Kristu", hned ho pochválil, že je jistě dobrý křesťan, když našel cestu k nim, a vzápětí se zeptal, kolik bere.
"Co-co-co?" podivil se K. "Co má můj příjem společného s tím, že jsem zašel do kostela?
"Jde přece o to, abys nám mohl správně přispívat," oznámil K. jeho nový bratr. "Obvykle to činí patnáct procent platu."
Teď chodí K. do anglikánského kostela dva bloky od baráku, na půlhodinovou nedělní mši, která začíná v 8 ráno. Když zaspí, zanadává a počká si do příštího týdne. Na hodinovou mši, která začíná v 10:30, šel jen jednou a prý se mu zdála dlouhá.
V K.-ově kostele se při mši nevybírá. Pokud vás peníze pálí v kapse, můžete je hodit do kasičky. Přestože K. bere Boha a všechno kolem něj velmi vážně, tento nefanatický, snad dokonce vlažný způsob uctívání mu vyhovuje.
Můj manžel Jorubanka, její manžel a všichni potomci (s výjimkou dvacetiletého syna, který se vzbouřil a chodí na fotbal) navštěvuje jakýsi prazvláštní kostel Nebeské pravdy. Je to zřejmě odnož jedné z neslýchaných denominací, jakých najdete v jižní Nigérii spoustu. (Můj osobní favorit je Válečná sekyra Ježíšova). Kostel je to každopádně černočerný. Když jsme tam přednedávnem zašli na narozeninovou oslavu, všichni mě udiveně vítali, jako bych navštívila nejhlubší Afriku. Můj manžel Jorubanka s rodinou tam chodí oháknutá do modrého hábitu se žlutým lemováním a v bělostném klobouku s nabíraným okrajem, který pro oči nás bezbožníků vypadá jako kuchařská čepička Magdalény Dobromily Rettigové. Jednou se nám můj manžel pokusila vnutit modrožlutý hábit – s tím, že nám ho za pouhých 80 liber nechá ušít na míru. Nepamatuju se, že bychom si já nebo K. kdy koupili takhle nákladný kus oděvu, nemluvě o tom, že podobný hábit v podobné kvalitě koupíme v Brixtonu za bůra, kdybychom si ho snad přáli vlastnit. Nějak jsme se vymluvili, nebylo to snadné. A K. říkal, že v tomhle případě se vážně nedá poznat, kde končí zbožnost a začíná podnikatelský duch mého manžela Jorubanky. Od té doby se jejímu chrámu vyhýbáme.
Ale teď si K. zas jednou naběhl. Našel na chodbě balíček adresovaný jedné její dceři a odnesl jí ho do patra. Balíček vypadal pěkně a on měl strach, že by ho mohl ukrást Jednička, náš budižkničema z Konga. Můj manžel byla doma – nedávno přišla o práci a je teď doma skoro pořád. Zdvořile K. poděkovala a vrazila mu do ruky obálku.
"Nejnižší příspěvek je deset liber," prohlásila.
K. obálku nesl do pokoje a div u toho nebrečel.
"Co budeme dělat?" ptal se zoufale. "Dala mi obálku. Koukni." Obálka byla krásně barevně potištěná – církev Nebeské pravdy si dala záležet. Byla rozměrná – asi aby se do ní vešla spousta peněz od věřících, a stálo na ní: BŮH POTŘEBUJE VAŠE PENÍZE.
"Tak ji zahoď," řekla jsem. "Bůh naše peníze nepotřebuje. Je všemocný, a kdyby snad přece potřeboval prachy, vytiskne si je."
"Ale co na to řekne tvůj manžel? Nebude se zlobit?"
To jsem odmítla řešit. "Jestli do tý obálky dáš jedinou libru, nas—u se já," ujistila jsem ho. "Je ti doufám jasný, že když jí přispějeme teď, bude čekat příspěvek každej tejden. Je ti to jasný?"
K. řekl, že mu to jasný je.
"Jak si to vůbec představuje – beze všeho ti vrazit obálku? Proč bys měl přispívat zrovna na její kostel? Vždyť tam nechodíš."
"Někteří věřící," řekl K. opatrně, "vybírají na kostel, ale... ale... ale... no prostě si to nechají," vykoktal rozpačitě. "A ona zrovna přišla o práci."
"Ty podezíráš mého manžela?"
K. sklopil hlavu.
"Hele, tak jí tu obálku prostě nevrátíme. Vyřešeno. Tečka. Akce mrtvej brouk."
"Jo, to máš pravdu," řekl K. a tvářil se o něco méně zoufale. "Připomenout se nám to neodváží. Seš chytrá! Dej mi pusu!"
Ale mýlil se. Když jsem pár hodin nato potkala svého manžela Jorubanku v kuchyni, zeptala se mě, co je s obálkou. Nemělo cenu předstírat, že nevím, o čem mluví. Šla jsem na to od lesa.
"Jo, jo, dáme ti ji v neděli."
"Až v neděli? Proč?"
"V neděli přece půjdeš do kostela..."
Dostala jsem ji. Bylo úterý a moje manžel Jorubanka spustila desetiminutový, zmatený a nesouvislý projev, který mi měl pomoci pochopit, že v neděli ráno je příspěvek v obálce vítán, ale bylo by mnohem lepší, kdybych jí ho dala ještě dnes.
Kývla jsem.
A pak jsem, s K.-ovým váhavým souhlasem, provedla strašlivou věc. Vzala jsem list papíru, krasopisně ho popsala idiotskými frázemi typu "Modli se a Bůh ti pomůže", "Jsme na vaší straně, ať se děje cokoli" a "Je nám líto, že nemůžeme přispět finančně, ale každý den se za vás pomodlíme". Zakončila jsem to úryvkem ze Žalmu 23, v Nigérii tak oblíbeného ("Hospodin jest můj pastýř, nebudu míti nedostatku. Na pastvách zelených pase mne, k vodám tichým mne přivodí..."). Pak jsem stránku pečlivě poskládala tak, aby ji při běžném omakání bylo snadné zaměnit za tenký svazeček dvacetilibrovek. Načež jsem papír strčila do obálky a tu zalepila izolepou, aby ji nešlo nenápadně rozlepit a juknout, co je v ní. Abyste viděli, co je uvnitř, museli jste ji roztrhnout.
Tři minuty nato jsem obálku obřadně předala svému manželovi Jorubance, se sklopenýma očima a omluvou, že je mi líto, ale víc si vážně nemůžem dovolit. Vzala obálku do ruky a rozzářila se. Upřímně mi poděkovala a slíbila, že v neděli obálku odnese do kostela.
No nevím. Ve středu ráno jsem svého manžela potkala u koupelny. Zdálo se, že je v mizerné náladě. Když jsem jí popřála dobré ráno, jen cosi otráveně zamručela a odvrátila hlavu.
"Co jsem ti říkal?" pochválil mě K. "Nevybírala na kostel. Jsi chytrá. Dej mi pusu."
Iva Pekárková
Jak se K. stal mocným čarodějem
Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.
Iva Pekárková
Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.
Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli
Iva Pekárková
O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen
Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.
Iva Pekárková
Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge
Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík
Iva Pekárková
Obejměte fobika (O strachu)
Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
Nesehnal kola pro děti, tak je začal sám vyrábět. Dnes prodává do celého světa
Tak dlouho se na českém trhu sháněl po kvalitním sportovním vybavením pro děti, až se rozhodl vzít...
České Airbnb je už pro cizince na tahu drahé, říká šéf asociace pronajímatelů
Premium Nejčastějšími hosty v Airbnb jsou dnes rodiny s dětmi a ty příliš hlasité hlídají měřiče hluku,...
„USA nás zrazovaly.“ Izraelce trápí malá podpora Západu a ztratili víru v dohodu
Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Co mě nejvíce zklamalo? To, že USA i Evropa celý rok víc brzdily napadený Izrael než teroristy,...
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...
- Počet článků 313
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 7513x