Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chvála zahálky

Dr. Watson, ne ten od Sherlocka Holmese, ale ten, co v roce 1953 objevil společně s profesorem Crickem strukturu molekuly DNA, měl jednoho dne zrovna dost přemýšlení, jak by asi tak mohla vypadat, všeho nechal a šel do kina.

Legenda praví, že shlédl kovbojku, a zrovna v okamžiku, kdy zloděj koní chytal do lasa mustanga, Watsonovi se v hlavě rozsvítilo a vykřikl: "Dvojitá šroubovice!" Pak běžel zpátky do laboratoře podívat se na snímky – a skutečně! Všechno souhlasilo. Devatenáct let nato obdržel společně s Crickem Nobelovu cenu (dvojitou spirálu objevil mladý Watson, ale trval na svém, že se o ni se svým učitelem podělí).

Jistě, doba se schylovala a bylo zřejmé, že kdyby na to nepřišel první Watson, do pár let by strukturu DNA rozklíčoval někdo jiný. Ale i tak se dá říct, že zahálka pomohla Watsonovi k prvenství.

Podobných příkladů by se dala uvést celá řada. Třeba "studentská klasika": Místo abyste celou noc před zkouškou probděli a zuřivě šprtali, si radši jdete lehnout, přestože pořád máte pocit, že nejste dostatečně připraveni. Druhý den u zkoušky si pak jako zázrakem vzpomenete i na věci, o nichž jste ještě včera netušili, že je víte. Pokud zvolíte druhou možnost a celou noc se připravujete, budete ráno tak groggy, že zapomenete i vlastní příjmení. Třetí, ještě příjemnější možnost než spánek, samozřejmě je celou noc promilovat.

Když se zamyslím nad tím, kdy jsem se v mládí nejvíc naučila, musím říct, že to bylo ve chvílích, kdy jsem nedělala nic. Rozhodně nic užitečného. Potloukala jsem se po vlastech českých i nečeských jen s batůžkem, otevřenýma očima a fůrou volného času. Kde jsem fůru volného času vzala, to mi dnes není jasné ani náhodou. Vždyť jsem chodila do školy, pomáhala doma, měla milion a jednu povinnost. Ale nějakým zázrakem se mi podařilo udělat si na zahálku čas. A ani mi to nepřišlo.

Bylo to poučné. Stát s batohem u silnice vedoucí jedno kam, nechat si vítr provlávat rozpuštěnými vlasy, vnímat dotek slunce na kůži, užívat si vůně prvních kapek deště, dopadajících na asfalt. Strukturu DNA jsem neobjevila (stejně už byla známá nejmíň pětadvacet let), ale zato jsem se naučila něco nepopsatelného, cosi, co se na žádné univerzitě neučí. Zahálka cestovatelského druhu byla nejlepší škola tvůrčího psaní, jaké se mi kdy dostalo. Ale byla to zahálka, to nepopírám.

Musím se pochválit: zatímco většina mých vrstevníků už tak kolem třiceti začala všem vykládat, že nevědí, kam dřív skočit, a potřebovali by se rozdvojit, aby stihli polovinu toho, co potřebují, mně se nějakým zázrakem ještě ve středním věku daří najít spoustu času na lenošení. Jasně, mám období, kdy nelenoším: v New Yorku jsem svého času taxikařila dvanáct hodin denně skoro každý den, protože to byl jediný způsob, jak něco vydělat. Když píšu knížku a vážně mě to chytne, pracuju denně čtrnáct, šestnáct hodin, pokud možno zalezlá daleko od civilizace, protože málokterý přítel či kamarád takhle náročný režim snese. S milenci, kteří se, když to na mě přišlo, nedovedli smířit s tím, že se mnou nebude vůbec nic, dokud text nedokončím, a začali mě poučovat, že "nejlepší je pracovat pravidelně, pár hodin každý den", jsem se rozešla. Právě tak s těmi, kteří mi při mých nejlepších záchvatech zahálky vykládali, že se přece takhle flákat nemůžu a ať si najdu pravidelnou práci, to mě naučí. Můj současný přítel je chápavější. Smířil se s mými záchvaty pracovitosti i lenošení, usoudil, že "prostě už jsem taková". Jsme spolu přes devět let a pevně věřím, že náš vztah ještě nějaký ten pátek vydrží.

Ostatně – stačí zabrousit do historie a vidíte, že pravidelná pracovní doba – a hlavně představa, že každý by měl denně chodit do práce – je záležitost posledních sto let. Jistě, už od osmnáctého století "pravidelně pracovali" zaměstnanci manufaktur a továren, ovšem to byli ti nejzoufalejší ze zoufalých a "pravidelná práce" obnášela nesnesitelně nudnou dřinu, která se každý den do zblbnutí opakovala, dokud ve výrobní hale nepadli únavou. Přirozenější práce na venkově, jakou lidé vykonávali po staletí, sice obnášela nutnost vstát v třeskutou hodinu a podojit krávu, ale rozhodně ne jednotvárnou celodenní dřinu. Jednotvárná celodenní dřina byla sezónní, v době orby, setí a sklizně. Jindy, i když bylo celý den co dělat, se práce nutná k udržování usedlosti sice opakovala a neměla konce, ale aspoň nebyla tak jednotvárná jako v moderní fabrice.

Tímto vyzývám všechny lidi, kteří chtějí v životě něčeho dosáhnout: zahálejte! Naučte se v příhodnou chvíli vypnout a nedělat nic. Uvidíte, jak je to užitečné. V hlavě se vám zrodí nápady, o jakých jste nikdy předtím neslyšeli. Svět získá nové rozměry.

Jasně, já vím. Večeře se sama neuvaří, odpadky nevynesou, děti nepřebalí, práce neudělá. Ale zahálka vám rozšíří obzory: když budete líní, třeba usoudíte, že k večeři stačí čínská nudlová polévka s nakrájenou mrkví a odpadky stačí vynést každý druhý den. A když už máte práce nad hlavu a zdá se vám, že ji nikdy nezvládnete: rozpomeňte se na Popelku: v okamžiku, kdy nevěděla, jak zvládnout práci, kterou jí přikázala zlá macecha, objevili se holoubci a přebrali za ni mák, hrách a čočku. Popelka se mohla vydat na bál.

 

tohle povídání vyšlo v, tuším, srpnovém čísle časopisu Marie Claire

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Iva Pekárková | pátek 21.10.2011 8:26 | karma článku: 27,24 | přečteno: 3363x
  • Další články autora

Iva Pekárková

Jak se K. stal mocným čarodějem

Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.

3.4.2017 v 8:35 | Karma: 40,30 | Přečteno: 6082x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.

Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli

14.3.2017 v 9:07 | Karma: 37,57 | Přečteno: 5160x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen

Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.

8.3.2017 v 9:04 | Karma: 39,00 | Přečteno: 4740x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge

Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík

6.3.2017 v 9:12 | Karma: 34,60 | Přečteno: 2017x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Obejměte fobika (O strachu)

Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je

5.12.2016 v 8:30 | Karma: 34,92 | Přečteno: 2845x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Mají rakovinu, metastázy a nic nezabírá. Léčba je, ale pacienty by stála miliony

22. května 2024

Premium Muži s metastazující rakovinou prostaty, na kterou už nezabírá jiná léčba, se upínají k poslední...

Zvedneme minimální mzdu o tisíce, drtí predikce Zaorálek

22. května 2024

Sociální demokracie, kdysi nejsilnější strana, vypadla ze Sněmovny a teď se snaží proniknout...

Proč se malým Němcům nedaří v matematice. Ve školství nefunguje integrace

22. května 2024

Premium Vypadá to, jako by němečtí žáci najednou ztratili schopnost počítat. Podle nové studie německé...

Vyhrajte vstupenky na finále MS v hokeji. Máte jedinečnou šanci s iDNES Premium

22. května 2024

Je tady ještě jedna šance, jak získat vstupenky na finále hokejového mistrovství světa! Dvě místa v...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7510x
Autorka knih, tlumočnice, barmanka, taxikářka na obou stranách silnice. Poslední vydané knížky: Levhartice (román), Beton (soubor povídek), Péra a perutě (můj první román v novém vydání), Postřehy z Londonistánu (blogokniha), Pečená zebra (román o černobílých vztazích v Česku). Na jařeo vyšlo nové vydání Slonů v soumraku (román o nerovné lásce starší Angličanky a mladého Senegalce). Na září se chystá fungl nové doplněné vydání tlusté blogoknihy -- Multikulti pindy jedný český mindy. Zrovna se pouštím do pokusu napsat novou knížku. Můžete mě kontaktovat na ivapekarkova@gmail.com