Tak nám zabijí venkov, pane Babiš!

Obluda elektronické evidence tržeb řízená ministrem financí Babišem a šéfem Finanční správy Janečkem vystrčila další drápy.  

Generální finanční ředitelství (GFŘ) vydalo Metodický pokyn k aplikaci zákona č. 112/2016 Sb o EET. V tomto metodickém pokynu se GFŘ pustilo do vlastního výkladu tohoto zákona a to velmi svérázným způsobem. Pro mnohé aktivity provozované především na venkově je však tento výklad prakticky likvidační.

 

Asi nejhůř dopadly nejrůznější veřejně prospěšné spolky (hasiči, Sokol, myslivci, ap.), které budou potrestány za to, že pouze nenastavují dlaň s žádostmi o dotace a granty, ale samy se snaží si na svou veřejně prospěšnou činnost vydělat. Zákon říká, že drobná vedlejší podnikatelská činnost je u těchto poplatníků od evidence tržeb osvobozena. Bohužel však již zákon nijak nedefinuje, co znamená slovo „drobná“. A tato mezera v zákoně se stala vítanou příležitostí pro Generální finanční ředitelství, aby zase mohlo někde někomu uškodit.

 

Úplně si představuji šéfa Finanční správy Martina Janečka, jak si mne ruce nad tím, že opět budou moci někoho, kdo se nedokáže bránit, honit a buzerovat. Každému finančnímu úředníkovi je přece jasné, že pokud hasiči nebo sokolové pořádají pro celou obec nějakou zábavu nebo ples nebo třeba dětský den, tak to dělají hlavně proto, aby si tím něco vydělali. A je tak možné, že tam vznikne nějaký daňový únik, protože na takové zábavě po půlnoci už pivo teče proudem a na nějakou přesnou evidenci se přitom moc nehledí. A to není možné tolerovat, protože státní rozpočet by to mohlo položit....

Škoda, že úředníkům na GFŘ už nedojde, že z těchto peněz se nikdo neobohatí, protože za těch pár tisíc zisku si hasiči následně koupí nové hadice a sokolové udělají povinnou revizi používaného cvičebního nářadí nebo zalepí díry na střeše sokolovny.

 

GFŘ se rozhodlo uvedenou část zákona vyložit tak, že o drobnou podnikatelskou činnost se u veřejně prospěšných organizací jedná, pokud v předchozím roce nedosáhne jejich příjem (rozumějte příjem – nikoliv zisk) z této činnosti 175 tis. Kč. Jak GFŘ k této částce došlo?

Rozhodlo se udělat metodický výklad pomocí srovnávací metody, která je založena na analýze obdobné úpravy v jiných právních předpisech. V tomto případě však srovnává hrušky s jabkama, protože drobnou podnikatelskou činnost veřejně prospěšných spolků odvozuje od důchodového pojištění OSVČ, která vykonává vedlejší činnost. Jakou asi může mít souvislost spolek, ve kterém jsou stovky členů, a který nemá ze své činnosti žádný hmotný prospěch, s OSVČ vykonávající vedlejší činnost? Žádnou.

Je zjevné, že tento výklad je nejen scestný, ale také protiprávní. To však pánům Babišovi a Janečkovi vůbec nevadí. Hlavně že mají další bič na lidi.

 

A co bude tento protiprávní výklad znamenat v praxi? Třeba to, že když například sokolové pronajímají sokolovnu místní škole a o prázdninách skautům a různým táborům, nebudou už moci uspořádat žádnou akci, aniž by nespadli pod EET. A hasiči si budou muset vybrat, zda uspořádají dětský den, ples, zábavu nebo opékání prasete, protože všechno bez EET dělat nepůjde.

 

A v tom je právě ten problém, pane Babiši. V předvolební superdebatě Blesku 6. října 2016 sice tvrdíte, že veřejně prospěšných organizací se EET nijak nedotkne, ale to buď nevíte, co dělá váš podřízený ředitel Finanční správy Janeček, nebo záměrně lžete. Nevím, co je horší.

 

V organizacích, kde všichni ve svém volném čase a také zdarma něco dělají pro druhé, se těžko někdo uváže k tomu, aby si vzal na triko nějaké nesmyslné hlášení o EET. Navíc hlášení, za které, když se něco splete nebo se na něco nedej bože zapomene, bude dotyčná veřejně prospěšná organizace „za odměnu“ platit hodně velkou pokutu (za nezaslání datové zprávy je pokuta až půl milionu korun). To by znamenalo její definitivní konec. A to už vůbec nemluvím o tom, že vstupní náklady na EET se odhadují kolem 20 tisíc korun a provozní náklady budou každoročně znamenat další tisíce korun. Proč by se tedy s EET měly veřejně prospěšné organizace trápit?

 

Takže to bude znamenat jediné – na venkově se přestanou konat akce, které tyto spolky zajišťovaly. A to už vůbec nemluvím o tom, že kvůli EET na venkově také skončí některé malé obchůdky a hospůdky, trhy a o pouti kolotoče. A taky mnoho starších lékařů, kteří už se prostě další nesmyslnou novotou nechtějí zabývat, a drobných řemeslníků, kteří si řemeslem pouze přivydělávají. Bude tam prostě mrtvo.

 

Kdy si to konečně uvědomí také starostové a začnou se bránit? Ještě snad není pozdě.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Sobotka | pátek 7.10.2016 19:29 | karma článku: 45,01 | přečteno: 7936x