Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo v Česku ve skutečnosti vládne?

Logicky by to měla být vláda, ale stačí pár obstrukcí a už musí překrucovat zákony, jejichž dodržování by sama měla hlídat. Určitě by rád vládnul i prezident, ale ten k tomu nemá téměř žádné kompetence. Tak kdo tedy u nás vládne?

Od chvíle, kdy byly vynalezeny peníze, byl to vždycky panovník, který rozhodoval o tom, jak pevná bude jeho domácí měna a on jediný také mohl, pokud byl dostatečně silný, měnu beztrestně znehodnocovat. Například tím, že drahý kov v mincích nahrazoval kovem obecným nebo tím, že docházelo ke zlehčování mincí. U nás je známý příklad Jana Lucemburského, který pro financování svých válečných výprav drasticky snížil jakost pražského groše. Pokud se však o znehodnocení měny pokusil někdo jiný, než panovník, byl za to nemilosrdně stíhán.

 

V dnešní době byl v demokratických zemích svěřen dohled nad jakostí domácí měny  do rukou příslušné národní banky. Díky tomu mají tyto národní banky obrovskou moc ovládat životy všech obyvatel dané země. A národní banky, jejichž země mají svou vlastní měnu, toho také náležitě využívají. U nás zcela jistě. Díky ovládání koruny ovládá Česká národní banka i životy obyvatel České republiky.

 

Je to vládnutí skryté, nikde se o tom nemluví, ale členové bankovní rady si to jistě dobře uvědomují. Příkladem může být Jiří Rusnok, jehož veškeré politické snažení je pevně spojeno se jménem Miloše Zemana a který vždy spolehlivě plnil úkoly, které po něm současný prezident žádal. Až nyní, kdy se právě díky prezidentovi dostal do bankovní rady ČNB, se Miloši Zemanovi vzepřel. Prezident dlouhodobě prosazuje ukončení intervencí ČNB na oslabování české koruny a  jistě očekával, že Jiří Rusnok toto jeho přání bude v bankovní radě realizovat. Ten to však odmítá. Proč asi? Inu, nejspíš proto, že zjistil, že jako člen bankovní rady má mnohem větší moc nejen než prezident, ale i než vláda.

 

Zatímco vláda se zoufale snaží prosadit zákony o povinném hlášení DPH a elektronické evidenci tržeb, které jí přinesou do rozpočtu pár miliard (a to ještě kdoví jestli), celé to bude stát  úsilí a peníze podnikatelů a velkou část obyvatel tím jenom naštve, Česká národní banka jediným rozhodnutím o spuštění tzv. měnových intervencí významně přerozděluje národní bohatství, aniž by si to většina lidí vůbec uvědomila. A ještě to zdůvodní tak, že se postarala o blaho všech obyvatel. A pokud to někdo vykládá jinak, tak to je hlupák, který ničemu nerozumí (a to včetně dříve nedotknutelného Václava Klause).

 

Česká národní banka si vytkla za svůj hlavní cíl inflaci ve výši 2%. Když hrozilo, že tento cíl nejenže nebude dodržen, ale dokonce může dojít k deflaci, rozhodla se v listopadu 2013 pro oslabení naší měny masivním prodejem korun na devizových trzích. Tyto měnové intervence již trvají více, než dva roky, ČNB při nich utratila přibližně 420 mld korun a výsledek? Inflace není dvouprocentní, ale je pouze v řádu desetin procenta. ČNB samozřejmě svůj krok obhajuje a tvrdí, že nebýt měnové intervence, spadli bychom do deflace a především díky intervenci nyní dosahujeme ekonomického růstu 2,0% v roce 2014 a 4,3% v roce 2015.

 

Jenomže Česká národní banka má tu smůlu, že s námi sousedící Polsko k žádným měnovým intervencím nepřistoupilo a lze proto dobře srovnávat. Od července 2014 je Polsko v deflaci (na konci loňského roku činil pokles cen 0,7%) a přesto má v součtu let 2014 a 2015 vyšší růst HDP, než máme my. V Polsku se totiž nezalekli strašáku jménem deflace a udělali si analýzu, proč k poklesu cen dochází a zda má smysl s tím bojovat. Vyšlo jim, že cenový pokles je zapříčiněn především celosvětovým poklesem cen ropy (v Polsku se k tomu přidal i faktor embarga vývozu do Ruska, kdy především zemědělci museli pod cenou prodávat své produkty, které nemohli prodat v Rusku), a že s tím nemá cenu bojovat. Vsadili na to, že se neprojeví obvyklý důsledek deflace, což je odložení poptávky (lidé méně utrácejí) a s tím spojené snižování výroby, ale naopak že nižší cenová úroveň bude pro spotřebitele výhodou a levné potraviny a paliva způsobí, že si jich lidé koupí víc. A měli pravdu.            

 

Takže, ačkoliv se Česká národní banka zaklíná mantrou, jak svými měnovými intervencemi zachránila českou ekonomiku, pravý důvod jejich spuštění bude možná někde jinde. Na příkladu Polska vidíme, že umělé udržování kurzu koruny na 27 korunách za euro nepřineslo žádný nebo jen velmi malý efekt.  Je proto potřeba položit si tradiční otázku cui bono nebo-li v čí prospěch se to všechno dělo a děje. Kdo měl a má největší prospěch z toho, že se uměle udržuje kurz koruny vůči euru na 27 korunách, ačkoliv reálný kurz je odhadován na maximálně 25 korun? A kdo na tom naopak prodělal?

 

Kdo na umělém podhodnocení kurzu koruny prodělal, je zřejmé. Byli a jsou to především dovozci a následně prakticky všichni obyvatelé české kotliny, protože veškeré zboží z dovozu je o cca 7,5% dražší, než kdyby byl kurz 25 korun za euro. Prodražují se  zahraniční dovolené, atd.

 

A kdo na podhodnoceném kurzu vydělal? Samozřejmě především největší vývozci. V žebříčku deseti největších českých vývozců za rok 2014 je hned osm vlastněno majiteli z ciziny – tři z Nizozemí, dva z Německa a po jednom z Polska, Indie a Velké Británie. Pouze dva velcí vývozci mají české majitele – Agrofert a Česká gumárenská společnost. Jen pro představu. Největším vývozcem je Škoda auto, jejiž export v roce 2014 činil 272 mld. Kč. Kdyby kurz koruny nebyl 27 Kč/euro, ale 25 Kč/euro, činil by objem exportu Škody auto 252 mld. Kč, tj. o 20 mld. Kč méně. Téměř veškeré zisky, které díky podhodnocenému kurzu koruny vývozci mají, jdou potom do jejich kapes a jsou vyvezeny z republiky pryč.

 

Je určitě pouze shoda okolností, že 26. října 2013 byly vyhlášeny výsledky voleb do poslanecké sněmovny (a hned také začaly námluvy současných stran vládní koalice) a už 7. listopadu 2013 bankovní rada ČNB rozhodla o zahájení devizových intervencí, ze kterých budou mít největší prospěch především nejvýznamnější vývozci, mezi nimi na čtvrtém místě i Agrofert, jehož jediným vlastníkem je právě předseda jednoho z vítězů voleb. Objem vývozu Agrofertu v roce 2014 činil 97,6 mld Kč. Kdyby k devizovým intervencím nedošlo, bylo by to o 7 mld. Kč méně.

 

Obyčejného člověka také určitě zajímá, kde Česká národní banka na měnové intervence bere peníze? Kde získala těch 420 miliard korun, které již za nákup eura utratila?

Odpověď je jednoduchá, ale pro mnohé určitě překvapivá. ČNB českou měnu sama vydává (a to jak v papírové tak v elektronické podobě) a proto, dle vyjádření guvernéra ČNB Miroslava Singera, jsou možnosti ČNB intervenovat na trhu s cílem oslabit korunu neomezené. Na nákup cizí měny může ČNB použít koruny v nekonečném množství.

Takže si to představme. Na začátku není nic. Pak se ČNB rozhodne intervenovat. Postupně vydá 420 miliard korun, za těchto 420 miliard korun nakoupí 15,5 miliard eur (které si buď nechá na účtu nebo za ně nakoupí nějaké cenné papíry). Takže z toho nic, které bylo na začátku, je najednou 15,5 miliard eur. Není to sen, o kterém všechny vlády sní, ale který nemohou uskutečnit?

 

Škoda jen, že ČNB neříká, co s těmito miliardami eur jednou hodlá udělat. Možná to sama neví. Vzhledem k tomu, že na měnové intervence doplatili především obyčejní lidé, mohla by získané devizy rozdělit mezi občany našeho státu. Každý z nás by tak obdržel přibližně 40 tis. Kč. Kam by se na tuto částku hrabalo 1200 korun, které letos od vlády dostanou důchodci. A ani deflace by pak určitě nehrozila.

 

Odpověď na úvodní otázku „Kdo v Česku ve skutečnosti vládne“ je, myslím, jasná. Vládne ten, kdo vládne penězi, a to je sedm členů bankovní rady České národní banky.

Autor: Pavel Sobotka | pátek 19.2.2016 19:07 | karma článku: 36,41 | přečteno: 2479x
  • Další články autora

Pavel Sobotka

EET už zvoní hrana? Po rozhodnutí Ústavního soudu ztratila pro finanční správu smysl.

Pomineme-li skutečnost, že zavedení EET bylo především povedeným marketingovým tahem, tak dalším cílem bylo získat detailní přehled o příjmech drobných podnikatelů. To však nyní padlo.

23.2.2018 v 17:10 | Karma: 44,65 | Přečteno: 9504x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Sobotka

Zvládnul by Andrej Babiš EET?

Tisková mluvčí Andreje Babiše řekla něco, co asi překvapí nejednoho z nás – pan Babiš prý neumí psát na počítači. Lze tak pochybovat, zda by sám zavedení EET zvládnul.

25.8.2017 v 16:44 | Karma: 34,65 | Přečteno: 1602x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Sobotka

Česká národní banka likviduje náš zlatý poklad.

Z hlediska svého vzniku se československý zlatý poklad stal jedním ze symbolů naší státnosti. Česká národní banka s tímto symbolem bez jakýchkoliv skrupulí kupčí – a ještě k tomu neuvěřitelně neprofesionálně.

7.7.2017 v 18:00 | Karma: 46,71 | Přečteno: 7993x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Sobotka

Hrátky s inflací aneb jak nás vláda a ČNB vodí za nos.

Taky se vám zdá, že v poslední době skoro všechno výrazně zdražuje (namátkou třeba nemovitostí, nájemné, ceny v restauracích, máslo, ovoce, zelenina) a přitom inflace dosahuje pouze nějakých dvou procent? Jak je to možné?

10.3.2017 v 18:10 | Karma: 47,64 | Přečteno: 14591x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Sobotka

Co se těm venkovanům na EET pořád nelíbí?

S mými přáteli, kteří bydlí v Praze nebo v krajském městě, se shodneme téměř ve všem. Ohledně elektronické evidence tržeb však nikoliv.

3.2.2017 v 18:36 | Karma: 42,09 | Přečteno: 3635x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Psa, který připomínal kostru, nalezli u chatky. Případů týrání zvířat přibývá

1. června 2024

Premium Počet brutálních případů týrání zvířat roste. Lidé z útulků říkají, že tak hrozné zacházení nikdy v...

Levné a vyrobené „na koleni“. Drogy dorazily i na Kubu, narkomafie zatím ne

1. června 2024

Premium Na Kubě, jak známo, hezky svítí sluníčko, často tam prší, takže tam dobře rostou rostliny, tedy i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 25
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4325x
Absolvent VŠE v Praze. Ekonom. Dlouholetý ředitel pobočky Komerční banky v Náchodě a následně Okresní správy soc. zabezpečení v Náchodě. Nyní ekonom ve zdravotnictví. Místostarosta městyse Nový Hrádek.

Seznam rubrik