Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropské banky už zase nastavují dlaň a Češi jim zaplatí hned dvakrát.

Zátěžový test evropských bank ukázal, že prakticky všechny italské a řecké banky jsou na tom bídně, ale to samé se, bohužel, týká i Deutsche Bank a matek hlavních českých bank – Erste, Société Générale, Raiffeisen a UniCredit.

Akcie většiny velkých evropských bank prudce klesají. Hodnota Deutsche Bank se za poslední rok snížila o polovinu, Credit Suisse téměř o dvě třetiny a akcie nejstarší banky světa a zároveň třetí největší banky Itálie – Monte dei Paschi di Siena jen za letošek spadly o 70%.

 

To, že situace je vážná, potvrzuje také fakt, že jednotlivé banky už pomalu začínají hledat hlavního viníka svých problémů. Tak třeba šéf Société Générale vidí jako viníka problémů své banky provázanost na banky italské. Jenomže příčina stále se opakujících problémů bank je někde jinde.

 

Od roku 1999 bylo možné sloučit komerční a investiční bankovnictví. A banky se jako utržené ze řetězu pustily do složitých investičních nástrojů, jako jsou třeba deriváty. Základním proncipem těchto finančních nástrojů je, že když jeden vydělá, druhý musí prodělat. Bankéři se nejspíš ve své pýše domnívali, že oni jsou ti, kdo budou vydělávat. Využili proto nabyté volnosti k nekontrolovatelnému obchodování s cizími penězi, o kterém tvrdili (a možná o tom byli i přesvědčeni), že je zcela bezpečné a přitom přináší obrovské zisky. Ve skutečnosti si však velká část pracovníků bank o sobě pouze myslí, že jsou bankéři, přičemž často to jsou pouze spekulanti, kteří navíc své práci ani pořádně nerozumí. To potvrdili i londýnští akademici, kteří v roce 2013 zjistili, že portfolio sestavené díky náhodnému výběru vynáší mnohem víc, než portolio sestavené bankovními makléři. To znamená, že by draze placené pracovníky bank porazila i opice nebo nemluvně. A podle toho to pak také s bankami dopadá.

Jak již z doby nedávné finanční krize víme, bezpečné jejich obchody nebyly a zisky přinášely hlavně bankéřům, kteří rizikové operace prováděli a krátkodobě i bankám. V delším horizontu to však byl průšvih. A když se k tomu přidalo i nesmyslné poskytování hypoték prakticky všem, kteří o ně požádali, byla finanční krize na světě.

 

Chvíli to vypadalo, že se aspoň ty největší banky začnou chovat zodpovědně, ale vidina obrovských zisků je evidentně silnější, než zodpovědnost vůči společnosti. Takže po pár letech jsme přesně tam, kde jsme byli na začátku roku 2007. A možná ještě hůř, protože se zvýšila provázanost mezi bankami a vládami díky hromadnému nákupu vládních dluhopisů právě velkými bankami.

 

Co s tím?

 

Jednou z cest, kterou se snaží EU jít, je vydávání neustále přísnějších pravidel o kapitálové přiměřenosti. Tato cesta ale evidentně nefunguje, jinak by banky nepadaly do stále větších problémů. Samotní bankéři umí svá tržní rizika měřit jen velmi nedokonale. A vlády? Ty nejspíš vůbec netuší, co se v bankách ve skutečnosti děje.

 

Evropské banky jsou si dobře vědomy, že je EU nemůže nechat padnout. Proč by se pak měly chovat zodpovědně, když vědí, že jejich problémy za ně vždycky někdo zaplatí?

Tento systém pomoci si některé banky vyzkoušely i při poslední finanční krizi v letech 2007-2008, kdy evropské státy musely z veřejných rozpočtů zachraňovat své systémově důležité banky (tj. banky, které kdyby zkrachovaly, tak s sebou strhnou lavinu krachů dalších bank). Tak proč to nezkusit znovu?

 

A tak již začínají natahovat dlaň s žádostí o pomoc. První zkušební sondu vyslal začátkem letošního července hlavní ekonom banky, jejíž pád by v Evropě znamenal největší dominový efekt – Deutsche Bank. Prohlásil, že EU by měla vytvořit fond na záchranu bank ve výši nejméně 150 mld. eur.

 

Paradoxní je, že zhoršující se bankovní prostředí z velké části zapříčinily národní banky a ECB, které, aby docílily aspoň nějaké inflace, snížily úrokové sazby z vkladů na nulu (nebo i pod ni) a v důsledku toho klesly marže bank z poskytnutých úvěrů. Tyto marže často nestačí pokrýt riziko z nesplácených úvěrů. Když je například úroková sazba u hypoték hluboko pod dvěma procenty, čistá bankovní marže se pohybuje kolem jednoho procenta a tak pouze jedna ze sta hypoték může být nedobytná. A to je těžko reálné.

 

Banky v ČR jsou na tom ještě relativně dobře, a to díky extrémně vysokým poplatkům, které klienti musí platit téměř za všechno. Jenomže, pokud dojde k pádu některé velké banky, nebude to „našim“ bankám nic platné, protože jejich nemocné matky je strhnou s sebou. A pokud to mateřské banky uznají za nutné, klidně je hodí přes palubu, aby sebe zachránily. Takže občané České republiky již mnoho let placením vysokých poplatků pouze snižují ztráty mateřských zahraničních bank. To je jeden z důsledků překotného prodeje velkých českých bank do zahraničních rukou prováděného pány Klausem a Zemanem. A teď to navíc vypadá, že budeme také přispívat do fondu na jejich záchranu, takže budeme nezodpovědným bankéřům platit znovu. A Česká národní banka i Ministerstvo financí stále jenom přihlíží, jak cizí banky vybírají od českých občanů poplatky způsobem, který by si mateřské banky ve Francii nebo v Rakousku nemohly nikdy dovolit. Inu, mají jiné starosti – musí bojovat proti deflaci a vymýšlet důležitější věci, třeba jak zdanit spropitné.

Autor: Pavel Sobotka | pátek 12.8.2016 17:47 | karma článku: 42,17 | přečteno: 5021x
  • Další články autora

Pavel Sobotka

EET už zvoní hrana? Po rozhodnutí Ústavního soudu ztratila pro finanční správu smysl.

Pomineme-li skutečnost, že zavedení EET bylo především povedeným marketingovým tahem, tak dalším cílem bylo získat detailní přehled o příjmech drobných podnikatelů. To však nyní padlo.

23.2.2018 v 17:10 | Karma: 44,65 | Přečteno: 9504x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Sobotka

Zvládnul by Andrej Babiš EET?

Tisková mluvčí Andreje Babiše řekla něco, co asi překvapí nejednoho z nás – pan Babiš prý neumí psát na počítači. Lze tak pochybovat, zda by sám zavedení EET zvládnul.

25.8.2017 v 16:44 | Karma: 34,65 | Přečteno: 1602x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Sobotka

Česká národní banka likviduje náš zlatý poklad.

Z hlediska svého vzniku se československý zlatý poklad stal jedním ze symbolů naší státnosti. Česká národní banka s tímto symbolem bez jakýchkoliv skrupulí kupčí – a ještě k tomu neuvěřitelně neprofesionálně.

7.7.2017 v 18:00 | Karma: 46,71 | Přečteno: 7993x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Sobotka

Hrátky s inflací aneb jak nás vláda a ČNB vodí za nos.

Taky se vám zdá, že v poslední době skoro všechno výrazně zdražuje (namátkou třeba nemovitostí, nájemné, ceny v restauracích, máslo, ovoce, zelenina) a přitom inflace dosahuje pouze nějakých dvou procent? Jak je to možné?

10.3.2017 v 18:10 | Karma: 47,64 | Přečteno: 14591x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Sobotka

Co se těm venkovanům na EET pořád nelíbí?

S mými přáteli, kteří bydlí v Praze nebo v krajském městě, se shodneme téměř ve všem. Ohledně elektronické evidence tržeb však nikoliv.

3.2.2017 v 18:36 | Karma: 42,09 | Přečteno: 3635x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Green Deal nikdo nezmění. Vnímejme ho jako příležitost, radí Pavel Telička

30. dubna 2024

Premium Česká republika slaví 20. výročí vstupu do EU. Pavel Telička tehdy český vstup v Bruselu...

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě si natočila pivo

30. dubna 2024  17:58

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské...

Co mírová konference v Čapím hnízdě, napadla Černochová Babišovu kritiku

30. dubna 2024  17:30

Ministryně obrany Jana Černochová ostře reagovala na kritiku české muniční iniciativy pro Ukrajinu...

Opilý řidič kličkoval Brandýsem. Čtyři tisíce pro každého, uplácel pak policisty

30. dubna 2024  17:03

V druhé polovině dubna zastavila policejní hlídka kličkující a pomalu jedoucí auto. Cizinec, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 25
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4325x
Absolvent VŠE v Praze. Ekonom. Dlouholetý ředitel pobočky Komerční banky v Náchodě a následně Okresní správy soc. zabezpečení v Náchodě. Nyní ekonom ve zdravotnictví. Místostarosta městyse Nový Hrádek.

Seznam rubrik