EET už zvoní hrana? Po rozhodnutí Ústavního soudu ztratila pro finanční správu smysl.

Pomineme-li skutečnost, že zavedení EET bylo především povedeným marketingovým tahem, tak dalším cílem bylo získat detailní přehled o příjmech drobných podnikatelů. To však nyní padlo. 

Jakmile Ústavní soud rozhodl, že od 28. února 2018 nemusí být evidovány platby kartou, finanční správa od tohoto dne ztratí on-line přehled o příjmech drobných živnostníků.

 

Přitom ještě zcela nedávno na svém webu e-trzby.cz vysvětlovala finanční správa nezbytnost EET u plateb platebními kartami takto: „Ačkoliv platby kartou zanechávají „elektronickou stopu“, cílem e-tržeb je evidence většiny plateb v maloobchodě za zboží a služby. Platby kartou jsou druhou největší skupinou hned po platbách v hotovosti, není tedy možné je vyloučit. V takovém případě by data zasílaná finanční správě měla omezenou vypovídající hodnotu a nemohlo by dojít k naplnění slibu, že kontroly budou cílené a poctiví podnikatelé nebudou obtěžováni.“

 

Uvedené tvrzení finanční správy se po zásahu Ústavního soudu jeví v úplně opačném světle. Vzhledem k tomu, že i po zrušení plateb kartou zůstává zákon o EET v platnosti, znamená to, že data zasílaná finanční správě budou mít omezenou vypovídací hodnotu a finanční správa už nemůže zaručit, že poctiví podnikatelé nebudou obtěžováni. Tak k čemu tedy EET nadále bude?

 

Ministryně financí v demisi Schillerová, premiér v demisi Babiš i ředitel finanční správy Janeček svorně tvrdí, že je třeba pokračovat v projektu EET, protože přinese miliardy na daních. A tak se tohoto svého dítěte nechtějí vzdát. Je to ale pravda?

 

Podle vyjádření paní ministryně Schillerové (tehdy bez důvěry) dne 3.1.2018 pro Lidové noviny by mohli být z EET vyňati pouze ti podnikatelé, kteří mají roční příjem do 250 tis. Kč a ještě k tomu získají tzv. paušální daň. Na ostatní je tedy třeba nasadit EET, aby stát nemohli okrádat. Bylo by zajímavé zjistit, jak paní Schillerová na částku 250 tis. Kč přišla.

 

Podle zákona o dani z příjmů si mohou řemeslníci a zemědělci z příjmů odečíst 80% výdajů. Sleva na dani na každého poplatníka je 24840 Kč. Znamená to, že řemeslník nebo zemědělec platí daň až tehdy, pokud jeho roční příjem převyšuje 828 tis. Kč. Z toho vyplývá, že když bude muset provádět EET již od 250 tis. Kč, tak až do částky 828 tis. Kč to bude dělat úplně zbytečně. A proč by měl navíc platit nějakou paušální daň? A i kdyby měl příjem rovný milion, tak by z toho zaplatil daň pouhých 5160 Kč. Proč tedy paní Schillerová řemeslníky tlačí do EET již od čtvrt milionu a ještě podmíněného placením paušální daně? Kvůli lepšímu výběru daní to rozhodně být nemůže. Spíše to vypadá, že nechce přiznat, že to celé byl jeden velký omyl.

 

Bude zajímavé sledovat, co nyní, když ztratilo detailní přehled o příjmech drobných živnostníků, Ministerstvo financí vymyslí. Skoro bych se vsadil, že experiment zvaný EET půjde do ztracena a místo toho se dříve nebo později zavedou ve světě osvědčenější registrační pokladny. A podnikatelé budou znovu platit za nový systém, který je bude hlídat, aby nepodváděli.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavel Sobotka | pátek 23.2.2018 17:10 | karma článku: 44,65 | přečteno: 9504x