Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zamyšlení nad tím, kam posíláme peníze

Protože je třeba si uvědomit, kam jdou naše peníze, které posíláme "na spoření", zkusím udělat takový scénář, který se nutně nemusí týkat nikoho a nebo se může týkat všech. To záleží na tom, jak se na věc díváte právě vy.

Tak především, každý z nás si "něco" "někam" posílá. To znamená, že je spokojený, protože právě jeho peníze ho po krásných dvaceti nebo třiceti letech budou živit. Jeho kamarád finanční poradce mu to přece slíbil.

Problém je jen to, že to něco je průměrně 450Kč, za rodinu je to cca 4.500Kč a důležité jsou i "produkty".

Životní pojištění dnes se spořicí složkou už snad nenabízejí ani finanční poradci. Uf, To to trvalo. Pojistka je od slova pojistit a ne spořit nebo investovat.

Stavební spoření je dnes dobré tak leda na to, abyste si mohli vzít úvěr půl milionu (dokonce i 700.000) na stavbu nebo rekonstrukci nemovitosti bez ručení touto nemovitostí. Potřebujete to? Tak do toho. Ale jako spoření to postrádá smysl. Sice vám stát něco přidá, ale to vám stejně nakonec vezme ve formě daní, takže nic a výnosnost tohoto produktu je mizivá. 1% ročně je hluboko pod inflací, takže o své peníze jen přicházíte (výkon minus inflace je záporné číslo). 

V penzijním připojištění je teď takový zmatek, že se v něm nikdo pořádně nevyzná. Co je důležité, že v minulosti nevykazovalo žádné zvláštní zhodnocení a pravděpodobně ho nebude vykazovat ani v budoucnosti jednoduše proto, že penzijní fondy se spíše než zhodnocením zabývají ochranou majetku a jestli vás nechtějí "připravit o peníze" při poklesu trhu, ani vám je nevydělají při jeho nárůstu. Čest vyjímkám.

To, co potřebujete vy, je dostat se rovnou a přímo na kapitálové trhy. Ideálně prostřednictvím fondů. Otevřených podílových fondů. Dejte si pozor na garance - tady platí jasná poučka, že garance je jen tak silná, jak je silný ten, kdo ji poskytuje. A kdokoli vám poskytne garanci, pravděpodobně vám poskytne také zhodnocení blízké inflaci. Kdo slibuje něco jiného - a já apriori neříkám, že něco takového není možné a že takové firmy nejsou - pozor na ně a zkontrolovat sílu poskytovatele garance.

Jak tedy investovat? V ČR většina peněz proudí přes zprostředkovatele. Obchodníky s cennými papíry (OCP). Ti vám za úplatu nakoupí na světových burzách to, co požadujete. A nebo nenakoupí. Co se týče otevřených podílových fondů, ve chvíli, kdy přijdou VAŠE peníze na účet OCP, stávají se JEHO penězi. Vám vystaví jen papír, že peníze přišly a že vám za ně něco nakoupili. Jestli to udělali, to je ovšem jen na nich. Také mohli vzít vaše peníze a pustit je na pár dnů do intradenního obchodování třeba na Forexu. Nebo za ty peníze nakoupit něco úplně jiného. Jsou to jejich peníze. Ty účty, které mají otevřeny u fondových společností, jsou totiž jejich a ne vaše. Proto když přijdete s výpisem od OCP, kde máte napsáno, že vlastníte podíly ve fondu rodiny Franklin Templeton do Franklin Templeton třeba ve Frankfurtu, vyprovodí vás se slovy, že to je sice hezké, ale že vás nemají v databázi.

Tak co s tím? Hledejte možnost, jak se dostat k vlastnímu majetkovému účtu, vedenému přímo u dané fondové společnosti. Jen tak máte záruku, že za vaše peníze jsou skutečně nakoupeny podíly ve zvoleném fondu a že tyto podíly jsou uloženy na vašem vlastním účtu. A že taková možnost existuje, toho je důkaz, že já to tak zařízeno mám.

Váš Pavel Rudolf

(autor je  spolupracovníkem projektu jakbytbohaty.cz) 

 

Autor: Pavel Rudolf | pátek 30.10.2015 9:50 | karma článku: 13,00 | přečteno: 1109x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně

25.2.2019 v 9:10 | Karma: 0 | Přečteno: 313x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86 | Přečteno: 459x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36 | Přečteno: 1042x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54 | Přečteno: 814x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 670x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Obrana je i o mentálním nastavení celé země, řekl prezident Pavel na vládě

24. července 2024  6:48,  aktualizováno  17:55

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany....

Rekord nevydržel ani týden, u Hradce se řidič hnal rychlostí 191 km/h

24. července 2024  17:21

Další šofér přišel na Královéhradecku o řidičský průkaz kvůli příliš rychlé jízdě. Na silnici první...

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  24.7 17:10

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového...

Na dálnici D5 náhle zemřel řidič. Než zkolaboval, stihl zastavit

24. července 2024  17:07

Ve středu odpoledne zasahovali záchranáři na 82. kilometru dálnice D5. Během jízdy zde náhle...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

  • Počet článků 141
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1153x
Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.