Zamyšlení nad tím, kam posíláme peníze

Protože je třeba si uvědomit, kam jdou naše peníze, které posíláme "na spoření", zkusím udělat takový scénář, který se nutně nemusí týkat nikoho a nebo se může týkat všech. To záleží na tom, jak se na věc díváte právě vy.

Tak především, každý z nás si "něco" "někam" posílá. To znamená, že je spokojený, protože právě jeho peníze ho po krásných dvaceti nebo třiceti letech budou živit. Jeho kamarád finanční poradce mu to přece slíbil.

Problém je jen to, že to něco je průměrně 450Kč, za rodinu je to cca 4.500Kč a důležité jsou i "produkty".

Životní pojištění dnes se spořicí složkou už snad nenabízejí ani finanční poradci. Uf, To to trvalo. Pojistka je od slova pojistit a ne spořit nebo investovat.

Stavební spoření je dnes dobré tak leda na to, abyste si mohli vzít úvěr půl milionu (dokonce i 700.000) na stavbu nebo rekonstrukci nemovitosti bez ručení touto nemovitostí. Potřebujete to? Tak do toho. Ale jako spoření to postrádá smysl. Sice vám stát něco přidá, ale to vám stejně nakonec vezme ve formě daní, takže nic a výnosnost tohoto produktu je mizivá. 1% ročně je hluboko pod inflací, takže o své peníze jen přicházíte (výkon minus inflace je záporné číslo). 

V penzijním připojištění je teď takový zmatek, že se v něm nikdo pořádně nevyzná. Co je důležité, že v minulosti nevykazovalo žádné zvláštní zhodnocení a pravděpodobně ho nebude vykazovat ani v budoucnosti jednoduše proto, že penzijní fondy se spíše než zhodnocením zabývají ochranou majetku a jestli vás nechtějí "připravit o peníze" při poklesu trhu, ani vám je nevydělají při jeho nárůstu. Čest vyjímkám.

To, co potřebujete vy, je dostat se rovnou a přímo na kapitálové trhy. Ideálně prostřednictvím fondů. Otevřených podílových fondů. Dejte si pozor na garance - tady platí jasná poučka, že garance je jen tak silná, jak je silný ten, kdo ji poskytuje. A kdokoli vám poskytne garanci, pravděpodobně vám poskytne také zhodnocení blízké inflaci. Kdo slibuje něco jiného - a já apriori neříkám, že něco takového není možné a že takové firmy nejsou - pozor na ně a zkontrolovat sílu poskytovatele garance.

Jak tedy investovat? V ČR většina peněz proudí přes zprostředkovatele. Obchodníky s cennými papíry (OCP). Ti vám za úplatu nakoupí na světových burzách to, co požadujete. A nebo nenakoupí. Co se týče otevřených podílových fondů, ve chvíli, kdy přijdou VAŠE peníze na účet OCP, stávají se JEHO penězi. Vám vystaví jen papír, že peníze přišly a že vám za ně něco nakoupili. Jestli to udělali, to je ovšem jen na nich. Také mohli vzít vaše peníze a pustit je na pár dnů do intradenního obchodování třeba na Forexu. Nebo za ty peníze nakoupit něco úplně jiného. Jsou to jejich peníze. Ty účty, které mají otevřeny u fondových společností, jsou totiž jejich a ne vaše. Proto když přijdete s výpisem od OCP, kde máte napsáno, že vlastníte podíly ve fondu rodiny Franklin Templeton do Franklin Templeton třeba ve Frankfurtu, vyprovodí vás se slovy, že to je sice hezké, ale že vás nemají v databázi.

Tak co s tím? Hledejte možnost, jak se dostat k vlastnímu majetkovému účtu, vedenému přímo u dané fondové společnosti. Jen tak máte záruku, že za vaše peníze jsou skutečně nakoupeny podíly ve zvoleném fondu a že tyto podíly jsou uloženy na vašem vlastním účtu. A že taková možnost existuje, toho je důkaz, že já to tak zařízeno mám.

Váš Pavel Rudolf

(autor je  spolupracovníkem projektu jakbytbohaty.cz) 

 

Autor: Pavel Rudolf | pátek 30.10.2015 9:50 | karma článku: 13,00 | přečteno: 1109x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12