Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul. 

Co se vlastně stalo? Někdo si usmyslel, že vyžene cenu BTC vzhůru a zkusí, jestli na tom dokáže vydělat. Nakoupil BTC za pár centů (nebo dolarů) kus a jdeme na to.

Obrázek níže popíšu dále 

BTC1

V bodě 1 došlo k výprodeji, ale hned za pár dnů nato došlo ke zpětnému nákupu. V bodě 2 další nákup a v bodě 3 další nákup, nyní rozprostřený do delšího času, aby zbytečně nezvyšoval cenu. Potom se vypsal větší obchod, jehož realizace trvala delší dobu a začala zvyšovat cenu BTC. Na grafu je to vidět ve zvyšujícím se objemu obchodů, což je sloupcový graf na spodku vrchního grafu. Bod 4 je tzv. medvědí past, což je bod, kdy se BTC zbavují investoři, kteří mají mozek v hlavě. CCa 400% zisku je slušný výdělek. A jedem dál. 

Trochu jsem roztáhl časovou osu, abychom lépe viděli souvislosti. Bod 4 máme, a teď bod 5. To je chvíle, kdy se do byznysu s BTC vložila média a komentátoři, kteří najednou všichni věděli o co jde. S hrůzou jsem zjišťoval, že lidé, kteří nikdy neinvestovali a kteří o investování nic nevědí, mluví o Bitcoinu a někteří se dokonce zapojují do jeho těžby. A nakupují a nakupují. Další se rozhodli přiživit se na tom, že tomu lidé moc nerozumí a pořádali kurzy "Jak investovat do Bitcoinu". Ti opravdu vydělali peníze. Čest jejich práci. Poskytli vzdělání těm, co to chtěli.

Výšvih, který nastal po bodu 5, mají na svědomí peněženky malých investorů, které někdo přesvědčil, že to má smysl. Že cena (ne hodnota) BTC poletí do nadpozemských výšin. 

Bod 6 je konec BTC a i ostatních podobných pokusů s kryptoměnami. Co je krypto, má zůstat v kryptě. Ale bohužel, nestalo se. Bod 6 je tzv. býčí past, protože to je chvíle, kdy si nakoupí komoditu všichni, kdo si ji ještě nenakoupili a myslí si, jaký skvělý obchod udělali. Cena pak (zvýšeným zájmem) opět rostla, aby se trend zlomil a cena BTC letí dolů volným pádem s občasným nárazem na "římsu" zvýšeného zájmu. 

Podívejte se na bod 7. Je možné, že došlo k takto masivnímu nákupu? Je možné, že tato komodita ještě někoho zajímá? Doufám, že to nebyl nějaký velký hedžový fond, který se stará o peníze svých klientů. No a co bude následovat? Jednoduše. Další pád.

Fáze trhu

Proč? Protože historie se opakuje a dnes je to stejné jako minule, předminule a i před tím. Lidská psychika se totiž vyvíjí velice pomalu a tržní cena jakékoli komodity je bojem mezi dvěma nejzákladnějšími lidskými vlastnostmi - chamtivostí a strachem.

Dovolím si podotknout, že sice je možné na bublinách vydělat a opravdu jsou lidé, co na této bitcoinové vydělali, ale bylo jich jen pár. Spíš je daleko víc lidí, kteří o své peníze přišli. Nebo přicházejí právě teď. Na kapitálových trzích je důležité investovat do věcí, které chápete, které mají nějakou historii, které jsou založené na rozumných úvahách a mají nějakou hodnotu. Bitcoin žádnou hodnotu nemá.

Na kapitálových trzích platí věta "Lepší je vrabec v hrsti, než holub na střeše." Každý investor by měl vědět proč investuje, do čeho investuje a čeho chce dosáhnout. A držet se plánu, který si stanovil. Jakýkoli krok stranou by měl dělat jen s penězi, o které může bez problémů přijít.

Setkávám se bohužel ve své praxi spíše s lidmi, kteří chtějí investovat, protože je to nějak oslovilo. Například jejich kamarád investoval do zajištěného fondu a za 5 let dostal slíbených 15% navíc. Protože se to zrovna povedlo. Ale kdybyste věděli, jak se takové zajištěné fondy staví, už byste tak klidní nebyli.

Zapomeňte prosím na nějaké "coiny", pokud za nimi nestojí státy, centrální banky nebo jiné velké světové organizace. A už vůbec neinvestujte do jakéhokoli "coinu", který vám zaručuje v budoucnu obrovské příjmy v MLM struktuře. 

A to stačí.

Váš Pavel Rudolf

 

 

Autor: Pavel Rudolf | pondělí 12.2.2018 9:17 | karma článku: 10,86 | přečteno: 459x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně

25.2.2019 v 9:10 | Karma: 0 | Přečteno: 313x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36 | Přečteno: 1042x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54 | Přečteno: 814x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 670x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Konec intervencí. Co to dělá s korunou?

A je to tady. ČNB přestala držet korunu na hranici 27Kč. To je slovo do pranice pro scalpery a další individua, kteří chtějí na posílení koruny vydělat svých 8%. A jak to je doopravdy? V tomto článku, který budu občasně aktualizo-

7.4.2017 v 11:55 | Karma: 11,72 | Přečteno: 974x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Sedm obětí zemětřesení v Aquile si za smrt může samo, rozhodl soud

15. července 2024  20:12

Odvolací soud v italské Aquile rozhodl, že sedm mladých lidí, kteří v tomto městě spolu s dalšími...

Posttraumatický růst. Válka je dobrá pro duši, tvrdí ruští psychologové

15. července 2024

Premium Rusko za poslední rok a půl vyslalo na ukrajinskou frontu několik set tisíc mužů, z nichž mnozí se...

Věk odchodu do důchodu může růst pomaleji, Jurečka zkusí přesvědčit koalici

15. července 2024  16:10,  aktualizováno  19:41

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Nová kolektivní smlouva zvýší zemědělcům minimální mzdové tarify

15. července 2024  19:39

Nová kolektivní smlouva zemědělců s odbory s platností od 1. července 2024 zvýší minimální mzdové...

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...

  • Počet článků 141
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1153x
Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.