Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně

Asi nemá smysl obhajovat nebo popírat názory kohokoli, protože na ně má právo a je možno s nimi pouze polemizovat. Jestli chcete znát názory zúčastněných : Ivan Pilný - bývalý ministr financí, Roman Sklenák - poslanec ČSSD, Bohumír Dufek - předseda Asociace samostatných odborů, Pavel Kohout - ekonom (a další), podívejte se na pořad. Ale co s tím důchodem?

První věcí je, jak pomoci současným důchodcům. Tady není jiná cesta, než zvýšit jim důchody a nám odvody. Jinak se k nějakým rozumným penězům nedostaneme.

Druhá věc je, jak pomoci příštím důchodcům. Nám. Tady je jediná cesta, na důchod si našetřit a v důchodu pak pobírat rentu. Tady řekl jasnou myšlenku pan Kohout, který prohlásil, že jediná cesta k tomu, abyste nemuseli v důchodu živořit, je mít dostatečně diverzifikované portfolio akcií. A já dodávám, ke kterým neustále dokupujete další kusy. Jen pokud to děláte dostatečně dlouho a v dostatečném objemu prostředků, můžete pak dostatečně dlouho a v dostatečné míře pobírat rentu. Co je to dostatečně si stanovte sami.

Třetí věcí je, co udělat proto, aby naše děti měli zajímavý důchod. Především naučit je investovat a pak jsem měl takovou hříšnou myšlenku. Co sebrat příspěvky na penzijní připojištění a na stavební spoření, které lidé využívají stejně jen proto, aby si něco našetřili s podporou státu (což je špatně) nebo si vzali s větší jistotou úvěr na výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti (což už je lepší, ale proč jsou v tom podporování z mých daní, to nevím).

Takže sebereme příspěvky a počítejte se mnou 5,5 milionu lidí si ať už jedním nebo druhým způsobem šetří. Průměrný příspěvek kdyby byl 200Kč, tak to je 1,1 miliardy. Měsíčně. Stát sice vyplácí příspěvky ročně, ale tak je to 13,2Miliardy ročně.

Každý rok se narodí okolo 115.000 dětí. To mi vychází příspěvek nějakých 115.000Kč na dítě. Ale kdybychom to omezili na prvorodičky, mohl by to být možná dvojnásobek. Zaokrouhleme to na 300.000Kč pro prvorodičku. Tento příspěvek by byl jako bezúročná půjčka na 10 let. Kdyby se stejné rodičce narodilo druhé dítě, nemusela by vracet polovinu půjčky, kdyby třetí, nemusela by vracet celou půjčku a ještě by jí byly doplaceny již zaplacené splátky.  

A představoval jsem si to tak, že kdyby byl příspěvek dostatečně motivační (Viktor Orbán v Maďarsku prosazuje cca 870.000Kč na prvorodičku), tak by 80% žen mezi dnešními 20 až 35 lety mělo do deseti let minimálně tři děti. Protože valná většina žen si tento model nemůže dovolit kvůli penězům a jen malá část si nechce kazit postavu nebo má zdravotní problémy.

Jaký je váš názor na tuhle problematiku? Stálo by za to vést nějakou rozumnou veřejnou debatu? Nebo se zase dostaneme jen k tomu, co vymyslí chlapi ve vládě a co bude mít s realitou asi tolik společného jako Sněhurka se sedmi trpaslíky.

A stavební spoření? Se svojí výkonností by šlo do kytek nebo by se využívalo opravdu jen jako příspěvek na bydlení. Stejně si úvěry berou většinou jen lidé, kteří potřebují nějaké "vlastní" (zde z jiných zdrojů) peníze, aby si mohli vzít hypotéku. A řekněte mi, bankéři. Dáte hypotéku člověku, který nemá žádné našetřené peníze a kterému tím minimálně o třetinu snížíte životní úroveň?

A penzijní připojištění? To může jít rovnou do kytek. Jak pan Pilný vehementně tvrdil, že čím je větší výnos, tím je větší riziko, to je snad každému jasné. Když chci hezkou slečnu, musím s ní zavést řeč (ne přes facebook), musím ji zaujmout a riskuji psychický problém při odmítnutí. Také jdu do rizika. A rizikem je celý život. Kdyby člověk nechtěl riskovat, myslíte, že by byly adrenalínové sporty?

Takže udělejte si portfolio ze světových akcií, kde dané podniky tu budou ještě za 20 let, až budete ty akcie potřebovat kvůli rentě (příklad McDonald, KFC, Starbucks, Unilever, Linde, Nike, MasterCard, Visa ....) a pravidelně dokupujte, jakmile na to budete mít. Nebo si kupte nějaký zajímavý celosvětový fond a přispívejte do něho. Hlavně si nepořizujte "penzijko". 

"A nepořizujte si ani žádné další úročené produkty, protože nejsou pro tuto aplikaci vhodné." To dodává v pořadu Pavel Kohout.

Váš Pavel Rudolf

 

 

Autor: Pavel Rudolf | pondělí 25.2.2019 9:10 | karma článku: 0 | přečteno: 313x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86 | Přečteno: 459x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36 | Přečteno: 1042x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54 | Přečteno: 814x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 670x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Konec intervencí. Co to dělá s korunou?

A je to tady. ČNB přestala držet korunu na hranici 27Kč. To je slovo do pranice pro scalpery a další individua, kteří chtějí na posílení koruny vydělat svých 8%. A jak to je doopravdy? V tomto článku, který budu občasně aktualizo-

7.4.2017 v 11:55 | Karma: 11,72 | Přečteno: 974x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Sedm obětí zemětřesení v Aquile si za smrt může samo, rozhodl soud

15. července 2024  20:12

Odvolací soud v italské Aquile rozhodl, že sedm mladých lidí, kteří v tomto městě spolu s dalšími...

Posttraumatický růst. Válka je dobrá pro duši, tvrdí ruští psychologové

15. července 2024

Premium Rusko za poslední rok a půl vyslalo na ukrajinskou frontu několik set tisíc mužů, z nichž mnozí se...

Věk odchodu do důchodu může růst pomaleji, Jurečka zkusí přesvědčit koalici

15. července 2024  16:10,  aktualizováno  19:41

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Nová kolektivní smlouva zvýší zemědělcům minimální mzdové tarify

15. července 2024  19:39

Nová kolektivní smlouva zemědělců s odbory s platností od 1. července 2024 zvýší minimální mzdové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 141
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1153x
Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.