Svět je samá krize. Vyplatí se investovat?

Tak jsem si zkusil dát do kalkulačky vývoj investic od roku 1997, kdy se svět začal měnit a investování už nebylo tak jednoznačné a jednoduché a všichni tomu přestali rozumět. Je to docela síla. Nakonec, podívejte se sami a zhodnoťte, jestli se penzijko vyplatí.

Už více jak deset let nás média zásobují informacemi, že je všechno špatně. Svět jde do kytek, lidi se mají špatně, je hodně chudých, rozevírají se nůžky a podobné žvásty. Nemůžeme to novinářům mít za zlé. Špatná zpráva je dobrá zpráva a katastrofa je skvělá zpráva. Tak to je a těžko to bude jinak. To bychom se museli vrátit do dob začátků Novy, kdy se v prime time rodila zvířátka v zoo. To byla aspoň dobrá zpráva po těch vraždách a korupčních aférách. Ale jak se na to dívat z pohledu investora?

Jednoznačně pozitivně. Rozhlédněte se okolo. Svítí vám světlo a jde lednička? Pak máte první důkaz, že to funguje. Jezdí venku auta? Hle, i těžaři dostávají výplatu a težební společnosti rostou a vytvářejí zisk. A dopravci také. Jejda, zvoní telefon. Jasně, i telefonní operátoři kasírují peníze. I jejich zaměstnanci dostávají výplaty a firmy vykazují zisk. Jedete autem do práce? Běží vám počítač? A televize? Funguje restaurace vedle? A obchody?

Odbočím. To se vždycky musím smát. Když se dočtu, že například nejmenovaná telefonní společnost uzavřela rok se ziskem o 15% nižším oproti minulému roku. Ale s větším obratem (malými písmeny v textu). Co je to za důkaz? Že je firma v potížích? Ale vůbec ne. To, že má větší obrat znamená, že lidé jejich služeb rádi využívají, protože jsou kvalitní. A že má menší zisk? No třeba investovala do nových technologií nebo snížila ceny nebo něco jiného, co jejím zákazníkům přinese další zvýhodnění služeb. Ale špatná zpráva je dobrá zpráva, že.

Vraťme se ke světovému dění. Na následujícím grafu je průběh fondu Templeton Growth Inc. od roku 1997 do teď. Od roku 1997 začal svět být volatilnější a tím i ekonomika se stala volatilnější (kolísavější). Čím je to způsobeno? Faktory jsou různé, ale především je to tím, že se mnoho lidí dostalo k počítačům a rozhodli se pokořit burzu a odnést si z ní nějaké peníze. Pár se jich určitě napakovalo. Ale většina jim platila oběd. A nejenom ten. Úspěšnost na burze při obchodech s akciemi je okolo 30% a kdo o sobě tvrdí něco jiného, je lhář. To, co z tohoto byznysu dělá byznys ziskový, je tvrdý money management (řízení toku peněz). Malé ztráty a řízené zisky.

Graf fondu Templeton Growth Inc.

*** Klikněte si na obrázek a on se vám zvětší, pokud je něco nečitelného.

Na grafu vidíte, že světová ekonomika byla opravdu volatilní. Čtyři krize, čtyři vzestupy. Z pojmů technické analýzy mezi lety 2006-2008 dokoce dvojitý Head & Shoulder. No ale jaké jsou za těch šestnáct let výsledky?

Jednoráová investice : průměrné zhodnocení 7,01% p.a. Upozorňuji, že nezdaněné, protože po půl roce výnosy z této investice nemusíte danit. Jestliže jste investovali v roce 1997 100.000Kč, máte tam dnes třikrát tolik. Kumulativní výnos 201,05%. A to ukazuji svým klientům, že lze získat dvojnásobek peněz už za deset let. A pak že to nefunguje.

Pravidelná investice : průměrné zhodnocení 7,49% p.a. Protože jste ale majetek plnili postupně formou pravidelných investic, máte tam jen o 90% více. Abychom byli ve srovnatelných číslech, při investici 520Kč měsíčně máte na účtu 190.300Kč. No není to super? Po těch krizích? A pak že to nefunguje.

A teď mě můžete zkusit přesvědčit, že je to vyjímka, že to tak nefunguje, že je všechno jinak, že kapitálové trhy nefungují a že svět se řítí do záhuby. Pro mě je ukazatelem spíš to, že Dow Jones uzavřel na novém rekordu (zpráva z pátku 9.5.) 16.583 bodů. Víte, kolik stál v roce 1997? Něc okolo 9.000 bodů.

V nadpisu článku jsem se zmínil o stavebku, do kterého teď lidé zase hromadně investují. Kdybych dal své peníze do stavebka a nechal je tam od roku 1998 pracovat dodnes, výsledek by byl horší. Rozdíl dvou procent je dost velký (5% je 70% oproti 7%), abych se začal zajímat o něco lepšího. Druhá věc je, že stavebko se vyplatilo jen do určité částky okolo 2.000Kč měsíčně. 

Kdybych posílal 2.000Kč měsíčně do stavebka, měl bych tam při 5% ročního zhodnocení (i se státním příspěvkem) 520.000Kč. A v investici při 7% zhodnocení 745.000Kč. Ale do investice můžu posílat podstatně víc a zhodnocení mám stejné. Ve stavebku se zvyšující se částkou zisk rapidně klesá.

Jednoduše řečeno, jistota stála 495.000Kč za 16 let. Jestli to tak chcete ....

Já investuji do světové ekonomiky a rozvíjejících se trhů a radím s tím i ostatním.

Váš Pavel Rudolf

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavel Rudolf | úterý 13.5.2014 9:50 | karma článku: 7,78 | přečteno: 806x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12