Investiční konference pro zvané - Byl jsem. Co je nového?

Opět jsem se dostal do AustriaCenter do Vídně na investiční konferenci. Byla to velkolepá akce, která začínalala v 10:30 a končila po desáté hodině večerní. Ani se nám nechtělo domů, takový to mělo účinek. Slyšel jsem osm produktových přednášek od lidí, kteří vědí, co mluví. Chcete vědět, co říkali? Čtěte dál. 

První přednášku držel pan Markus Urmann, ředitel prodeje Partner Bank. Obhajoval investice do zlata,

Partner Bank je výrazným hráčem nejen na rakouském trhu právě s touto komoditou. Její depozitní trezory jsou v Linci, což je od nás dost blízko na to, aby si každý mohl tu svojí hromádku zlata jet zkontrolovat. Zlato je pro většinu z nás synonymem věcné hodnoty a jako takové je třeba ho také brát. Co na tom, že teď zrovna jsou investoři do zlata za posledních pár let v mínusu. Za posledních 20 let zhodnotila zlatá investice z 24.000€ na 72.500€. Tak to prostě je.

Pak nastoupil Božidar Christič, Director Europe BNP Paribas a ukázal nám, jak se vyvíjí fond Worldselect One First Selection. Poslední rok 21,43%. Slušné. 

Steffen Walker z I.C.M., to byl jeden z nejdůležitějších lidí. Zajímavé je i to, jak si svoje účinkování na investiční konferenci užíval. Promluvil o tom, že jejich manažované portfolio přineslo klientům od roku 2007 už 79% výnosu oproti 50% benchmarku. Benchmark - srovnávací index - je veličina, okolo které se pohybují běžně výkonnosti fondů. Každý fondový manažer se snaží překonat benchmark, ale jen málokterému se to podaří. Třeba i proto, že benchmark je výkon daného regionu bez odpočtu TER, což fond, který sleduje benchmark nikdy nedosáhne, protože TER (náklady na provoz fondu) prostě má.

Dále mluvil o dluhopisových portfoliích, které vynášejí okolo 15% ročně s malou volatilitou. Jedná se sice o zpětně konvertibilní akciové dluhopisy, takže zde musíme počítat s určitým rizikem, ale výkon modelového portfolia (rozumějte, každý klient má své portfolio postavené jinak, tak musí pro srovnání existovat nějaké modelové portfolio) hovoří pro tuto investici. Jediný problém je jednorázová minimální investice 100.000€, na kterou nemá každý. Ale někteří ano.

Dále promluvil Horst Mathä z Franklin Templeton o rozdělení peněžního majetku v Rakousku. Kupodivu u nás je to dost podobné. 47% majetku leží na špatně úročených bankovních účtech (ale ta jistota, že - jistota, že každý rok přijdu o část peněz inflací). 8,8% je v dluhopisech, 8,5% v investičních fondech, 3,7% v akciích (protože tomu málokdo rozumí, i když na webech je reklam, jak je to jednoduché, přehršel), ale 16,4% majetku je na účtech v životním a penzijním pojištění (opět nízkoúročené peníze) a 15% je v ostatních investicích. Co myslíte, musela by Evropa tiskonout peníze, kdyby všichni lidé přesunuli své volné peníze do investic? To by bylo najednou bohatých lidí. Ale bez neustálého vysvětlování a vysvětlování se to neobejde.

Zajímavé bylo srovnání standardních německého portfolia a portfolia, které vygenerovala opice. Co myslíte, jak to dopadlo? Ano máte pravdu. Portfolio průměrného německého investora vydělalo 1,5%, pokud přičteme příjmy z pronájmu nemovitostí, tak 2,5% a opice zakončila rok v zisku 6,8%. Inu, každý se investorem nerodí. Všechno se člověk musí naučit.

Zaujalo mě i srovnání investic do fondu Franklin Global Fundamental Strategies. Pro 5, 10, 15 a 20 let investování vychází rendity 11,3% p.a., 7,6% p.a., 6,6% p.a. a 8,9% p.a. Ať mi pak někdo vysvětlí, že to nejde. Jako slýchám v televizi, rádiu, čtu v novinách a slyším od klientů "pod vlivem" (sdělovacích prostředků).

 Alexander Viski - Hanka z HSBC zase poukázal na "perly" v podobě smaller companies. S kvalitním výběrem a dobře udělanými "domácími úkoly" je to velice zajímavá investiční příležitost.

Dr. Johanes Rogy z Nordea, severské investiční skupiny s velice zajímavými výsledky. Poukázal na důležitost nejen kvalitního a detailního posouzení a výběru, ale i denní kontrola rizika celého zhruba stočlenného portfolia stabilních akcií.

A pak přišel Patrik Spiess, fondový manažer fondů EVOLUTION Value. Od 14.02.2014, kdy se oba fondy dostaly na český trh, ukázal výkonnosti nejlepších pěti fondů z portfolia. Akcie, dluhopisy, nejhorší měl +17% a nejlepší dokonce +22,3%. Sada. V dynamickém portfoliu byl rozptyl větší, od +14,38% do +32,23%. To je samozřejmě jen pět fondů z dvaceti, takže celková výkonnost byla okolo 15% u fondu EVO Dynamic respektive 12% u EVO Classic.

Co mě zaujalo, to byla přednáška René Müllera ze společnosti ecamos (to není chyba). Přiznám bez mučení, jediný "slajd", který jsem pochopil, byla výkonnost. Od 1.8.2011 zhodnotil majetek svých klientů o 137%. To je za čtyři roky? Tak to jsem rád, že je v portfoliu EVOLUTION Value Fondů. Mám tam i své peníze.

Ještě neinvestujete? A co budete dělat v důchodu? Že odpadnete od soustruhu rovnou do "penálu"? To si fakt myslíte? Statisticky, 92% lidí se důchodu dožije. A vyvstává otázka : Za co? Za zásluhy to asi nebude. Přemýšlejte.

Váš Pavel Rudolf

autor je spolupracovníkem projektu JakBytBohaty .cz

 

Autor: Pavel Rudolf | středa 29.4.2015 11:00 | karma článku: 10,66 | přečteno: 815x

Další články autora

Pavel Rudolf

O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně

25.2.2019 v 9:10 | Karma: 0 | Přečteno: 321x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86 | Přečteno: 462x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36 | Přečteno: 1044x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,98 | Přečteno: 815x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 671x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení

23. června 2025

Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

22. června 2025  12:08,  aktualizováno  21:03

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...

Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku

24. června 2025

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl

18. června 2025  11:03

Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...

Místo plechu raději tetra pak. Americké firmy se musí vyrovnat se cly na hliník

25. června 2025

Americká cla na dovoz hliníku a oceli způsobila zmatek v americkém potravinářském a zpracovatelském...

Za fotku z Vietnamu se dočkal slávy. Umírajícímu mariňákovi však ukřivdil

25. června 2025

Seriál Bitva o Hue se do dějin zapsala jako jedno z nejkrvavějších střetnutí války ve Vietnamu. Byl to...

ANALÝZA: Trump vyhrál v Íránu válku, teď musí vyhrát i mír

25. června 2025

Premium Donald Trump ukončil válku na Blízkém východě, tím se stal jejím vítězem, ale nyní ještě musí...

Lidé s vyšším příjmem si užijí delší důchod, ukázala studie

25. června 2025

Vyšší příjem i vzdělání nemají vliv jen na výši důchodu, ale i na dobu, jakou lidé v penzi stráví....

  • Počet článků 141
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1154x
Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.