Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čínský Forbes

Na pořadu dne je teď Čína. Zastínila dokonce i Řecko a to je co říct. Co se tam vlastně stalo? A má to nějaký vliv na nás?

Představte si následující situaci. Spousta Číňanů přišla k penězům. Vydělali si je a chtěli si za ně něco koupit. Jenže ouha, ceny akcií v Číně rostly nevídaným tempem. A Číňani, alespoň mnozí, ještě nemají tu zkušenost. Nikdy neobchodovali. Neví, že když ceny letí nahoru a když se o tom mluví i v televizi a píše v novinách, je nejvyšší čas prodávat. A chamtivost je tak svůdná emoce.

No a ještě dostali možnost si vzít na investice úvěry. To aby do toho byznysu skočili opravdu rovnýma nohama. To funguje tak, že složíte dejme tomu 100.000 a dostanete třeba 200.000 za nějaký směšný úrok.1 nebo 2 procenta. No nekupte to.

Další bomba je, že Číňani mohli nakupovat na páku. To funguje tak, že za dejme tomu zálohu ve výši 10.000 koupíte komodity, akcie, peníze v množství například za ekvivalent 30.000. To je páka 1:3. Výsledkem je, že při pohybu o 1% vyděláte 3%. Nebo taky proděláte. To podle toho, jakým směrem máte koupeno. Můžete totiž kupovat na pokles (krátká pozice) i na vzestup (dlouhá pozice).

No a co se stalo v Číně? Akcie došly svého vrcholu. Lépe řečeno už nebyl nikdo, kdo by je chtěl koupit. Ti chytří už měli dávno prodáno a ti méně zkušení už neměli peníze. Nabídka převážila nad poptávkou a cena začala klesat. No a teď si představte, že ti méně zkušení začali přicházet o peníze několikanásobnou rychlostí díky pákovému efektu. A najednou všichni chtějí prodat, ale kupodivu nikdo od nich nechce akcie koupit. Ti chytří ještě vyčkávají. Obrovský převis nabídky. Cena letí dolů jako splašená. Malí investoři přicházejí každou hodinu o tisíce a desetitisíce. Obrovské zoufalství. Pocit ztráty je fyzicky přítomný. A pak přijde korekce. Najednou ti, co si myslí, že jsou chytří a dosud otáleli s nákupem, začnou nakupovat akcie a zase na páku a smějí se, jak na to vyzráli. Oni budou těmi vítězi. Poptávka na chvíli převýší nabídku a ceny akcií začínají zase stoupat. Ale to se mýlí. Mají před sebou ještě jeden propad. Kdyby znali pana Elliota a jeho teorii, věděli by.

A jedeme dál. Jakmile ti první chudáci, kteří jsou úplně vedle ze ztrát, které utržili, zjistí, že někdo chce koupit jejich akcie, vrhnou je na trh. "Ať jsem z toho venku." A opět převýší nabídka poptávku a pád pokračuje. Pokračuje až do doby, kdy ti chytří usoudí, že už to stačí. Že ceny akcií už jsou na takové úrovni, že už je ani ti, co je vlastní, nechtějí prodat. To se pozná podle toho, že se začíná vyrovnávat nabídka a poptávka. A v tuto chvíli do toho vstupují ti chytří (smart money) a začínají pomalu nakupovat, aby trhy nepobláznili. Ideálem je, když je nabídka a poptávka vyrovnaná, to se ceny nemění, nebo mírně převyšuje poptávka a ceny trochu rostou. No a máme před sebou další býčí období. To bude časově delší a hodnotově vyšší, než poslední pokles. Alespoň zatím to tak vždycky bylo.

Situace v Číně je teď taková, že spousta Číňanů přišla o celoživotní úspory, které poprvé v životě vydělali. A mají za sebou první zkušenost s burzou a kapitálovými trhy, kde díky svojí chamtivosti a nezkušenosti "nechali kalhoty". Takže budou na investování chvíli nadávat a jsou přesvědčeni, že už do toho nikdy nevstoupí. Jedině snad že by ... , ale ne. NIKDY.

A do práce. Je potřeba peníze zase vydělat. Hospodářská kola se roztočí a Čína začne opět chrlit HDP., protože peníze se vytvářejí jen prací. A to je příznivá zpráva pro investory, kteří začnou nakupovat akcie čínských firem a jejich ceny opět budou stoupat.

Za pár dnů bude ten správný čas investovat. Spolu se smart money. I vy můžete mít chytré peníze. Jen to chce nenakupovat na páku a nebrat si úvěr na investice. A pak můžete vyhrát. Ale co koupit? Jaké akcie? Já bych to nechal na fondových manažerech otevřených podílových fondů. Když jsem viděl, jaký aparát mají na povel, jakým způsobem vybírají akcie do portfolií, nemám žádný problém jim věřit. Já osobně mám peníze ve dvaceti nejúspěšnějších fondech rozvíjejících se trhů od dvanácti nejrenomovanějších investičních společností. A proto jsem v pohodě a nic neřeším.

Popřemýšlejte, jestli to pro vás také není řešení.

Váš Pavel Rudolf

(autor je spolupracovníkem projektu jakbytbohaty.cz) 

Autor: Pavel Rudolf | úterý 14.7.2015 10:30 | karma článku: 9,66 | přečteno: 864x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně

25.2.2019 v 9:10 | Karma: 0 | Přečteno: 313x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86 | Přečteno: 459x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36 | Přečteno: 1042x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54 | Přečteno: 814x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 670x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Smrtící žabí jed. Silné psychedelikum ve světě zabíjí, v Česku je volně prodejné

13. července 2024

Premium V Česku si zcela legálně a snadno můžete koupit silné psychedelikum s efektem intenzivnějším než u...

Má na to? Přeřek na summitu ukázal, že média nad Bidenem zlomila hůl

13. července 2024

Premium Zásadní tisková konference vůdce svobodného světa k 75. výročí NATO se stala okukováním a...

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  23:14

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

Přímý přenos Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...

  • Počet článků 141
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1153x
Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.