Čínský Forbes

Na pořadu dne je teď Čína. Zastínila dokonce i Řecko a to je co říct. Co se tam vlastně stalo? A má to nějaký vliv na nás?

Představte si následující situaci. Spousta Číňanů přišla k penězům. Vydělali si je a chtěli si za ně něco koupit. Jenže ouha, ceny akcií v Číně rostly nevídaným tempem. A Číňani, alespoň mnozí, ještě nemají tu zkušenost. Nikdy neobchodovali. Neví, že když ceny letí nahoru a když se o tom mluví i v televizi a píše v novinách, je nejvyšší čas prodávat. A chamtivost je tak svůdná emoce.

No a ještě dostali možnost si vzít na investice úvěry. To aby do toho byznysu skočili opravdu rovnýma nohama. To funguje tak, že složíte dejme tomu 100.000 a dostanete třeba 200.000 za nějaký směšný úrok.1 nebo 2 procenta. No nekupte to.

Další bomba je, že Číňani mohli nakupovat na páku. To funguje tak, že za dejme tomu zálohu ve výši 10.000 koupíte komodity, akcie, peníze v množství například za ekvivalent 30.000. To je páka 1:3. Výsledkem je, že při pohybu o 1% vyděláte 3%. Nebo taky proděláte. To podle toho, jakým směrem máte koupeno. Můžete totiž kupovat na pokles (krátká pozice) i na vzestup (dlouhá pozice).

No a co se stalo v Číně? Akcie došly svého vrcholu. Lépe řečeno už nebyl nikdo, kdo by je chtěl koupit. Ti chytří už měli dávno prodáno a ti méně zkušení už neměli peníze. Nabídka převážila nad poptávkou a cena začala klesat. No a teď si představte, že ti méně zkušení začali přicházet o peníze několikanásobnou rychlostí díky pákovému efektu. A najednou všichni chtějí prodat, ale kupodivu nikdo od nich nechce akcie koupit. Ti chytří ještě vyčkávají. Obrovský převis nabídky. Cena letí dolů jako splašená. Malí investoři přicházejí každou hodinu o tisíce a desetitisíce. Obrovské zoufalství. Pocit ztráty je fyzicky přítomný. A pak přijde korekce. Najednou ti, co si myslí, že jsou chytří a dosud otáleli s nákupem, začnou nakupovat akcie a zase na páku a smějí se, jak na to vyzráli. Oni budou těmi vítězi. Poptávka na chvíli převýší nabídku a ceny akcií začínají zase stoupat. Ale to se mýlí. Mají před sebou ještě jeden propad. Kdyby znali pana Elliota a jeho teorii, věděli by.

A jedeme dál. Jakmile ti první chudáci, kteří jsou úplně vedle ze ztrát, které utržili, zjistí, že někdo chce koupit jejich akcie, vrhnou je na trh. "Ať jsem z toho venku." A opět převýší nabídka poptávku a pád pokračuje. Pokračuje až do doby, kdy ti chytří usoudí, že už to stačí. Že ceny akcií už jsou na takové úrovni, že už je ani ti, co je vlastní, nechtějí prodat. To se pozná podle toho, že se začíná vyrovnávat nabídka a poptávka. A v tuto chvíli do toho vstupují ti chytří (smart money) a začínají pomalu nakupovat, aby trhy nepobláznili. Ideálem je, když je nabídka a poptávka vyrovnaná, to se ceny nemění, nebo mírně převyšuje poptávka a ceny trochu rostou. No a máme před sebou další býčí období. To bude časově delší a hodnotově vyšší, než poslední pokles. Alespoň zatím to tak vždycky bylo.

Situace v Číně je teď taková, že spousta Číňanů přišla o celoživotní úspory, které poprvé v životě vydělali. A mají za sebou první zkušenost s burzou a kapitálovými trhy, kde díky svojí chamtivosti a nezkušenosti "nechali kalhoty". Takže budou na investování chvíli nadávat a jsou přesvědčeni, že už do toho nikdy nevstoupí. Jedině snad že by ... , ale ne. NIKDY.

A do práce. Je potřeba peníze zase vydělat. Hospodářská kola se roztočí a Čína začne opět chrlit HDP., protože peníze se vytvářejí jen prací. A to je příznivá zpráva pro investory, kteří začnou nakupovat akcie čínských firem a jejich ceny opět budou stoupat.

Za pár dnů bude ten správný čas investovat. Spolu se smart money. I vy můžete mít chytré peníze. Jen to chce nenakupovat na páku a nebrat si úvěr na investice. A pak můžete vyhrát. Ale co koupit? Jaké akcie? Já bych to nechal na fondových manažerech otevřených podílových fondů. Když jsem viděl, jaký aparát mají na povel, jakým způsobem vybírají akcie do portfolií, nemám žádný problém jim věřit. Já osobně mám peníze ve dvaceti nejúspěšnějších fondech rozvíjejících se trhů od dvanácti nejrenomovanějších investičních společností. A proto jsem v pohodě a nic neřeším.

Popřemýšlejte, jestli to pro vás také není řešení.

Váš Pavel Rudolf

(autor je spolupracovníkem projektu jakbytbohaty.cz) 

Autor: Pavel Rudolf | úterý 14.7.2015 10:30 | karma článku: 9,66 | přečteno: 864x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12