Zase z nás děláte blbce, paní a páni politici

Paní a pánové „středo-praví“ politici, myslíte to vážně? Nechcete konečně přiznat barvu?

Zase to máme na stole. Budou se otvírat „ekologické“ obálky. „Budeme s právníky hledat řešení, jak z té šlamastiky ven“, říká Vít Bárta z VV. Hmm. Studenti budou platit školné a „... školy dostanou hned peníze, které ze školného vyplývají...“ a „... student jakoby přímo vnímá ten dopad toho, že nějaké školné platí... “, říká zase Jan Vitula z TOP09. Dále bude zřejmě zavedeno clo, které zohlední dopady na životní prostředí. Seškrtá se rozpočet armády. Sjednotí se možná DPH (rozuměj budeme platit víc). Přímé daně zřejmě také půjdou směrem nahoru. Když k tomu přípočítám třeba budoucí velmi pravděpodobnou „uhlíkovou“ daň, nelze než konstatovat, že:

Občane, daňový poplatníku, máš se na co těšit!

Suma sumárum, je čas platit dluhy, vážení.

Zkusme si to trochu ujasnit. Stát vybírá přímé a nepřímé daně, nemalé důchodové a sociální „pojištění“ a nemalé spotřební daně. Dalším, často opomíjeným, příjmem státu je příjem z inflační politiky prováděné prostřednictvím centrální banky. Zkusme si spočítat, kolik státu ročně obětujeme z námi vytvořených hodnot. Je to více jak 60%!

Ale to nestačí. Stát se musí navíc zadlužit. A to tak, že řada politiků, aby skryla vážnost situace, tvrdí, že to s námi ještě není tak zlé a že vlastně je otázkou, proč tyto dluhy vůbec platit. Pravda, jsme na to o trochu lépe, než Řecko, Španělsko, Portugalsko a několik dalších zemí EU. No, to je útěcha!

Aby bylo jasno, to, že stát vybírá daně a zadlužuje se, je přirozeným důsledkem toho, že stát něco garantuje a poskytuje. Stát to nemůže dělat bez finančních prostředků. Musí je nějak dostat z občanů, protože sám žádné hodnoty nevytváří.

A aby stát upevnil svoje postavení a svou moc, nezbývá mu, než tedy vybrat více. Anebo to lze jinak? Jistě, že ano. Snížením výdajů státu, i když to pak nutně musí znamenat postupné odstranění státních garancí a poskytování něčeho. Lze si vůbec jen představit, že bychom splatili státní dluh pouze zvyšováním příjmů státu? To asi těžko. Znamenalo by to na mnoho let stát se skutečnými otroky žijícími a pracujícími o vodě a chlebu.

Abychom ale byli spravedliví, může za současnou situaci jen stát? Nejsme to my, občané, kteří jednou za čtyři roky volíme své politické zástupce a dáváme jim do rukou takovou moc? Patří nám to!

To, co nám naznačuje budoucí pravděpodobná vládnoucí garnitura, je, že zatímco udrží nebo zvýší příjmy v oblastech, kde stát nemá co pohledávat (školství, zdravotnictví, sociální oblasti, ekologie), bude je snižovat tam, kde má existence státu jediné opodstatněné zdůvodnění, tj. v oblasti vnitřní a vnější obrany a soudnictví (armáda, policie, soudy).

Že to hlava nebere? Ale ano. Kdyby se stát skutečně staral pouze o to, o co se starat má, tj. co je morálním a etickým zdůvodněním státu, museli by politici a jejich úředníci žít a pracovat jako všichni ostatní. Vytvářením hodnot obětováním vlastního kusu sádla. Protože kolektivní (nikoli kolektivistická) obrana proti nemorálnímu a neetickému je skutečnou kolektivní hodnotou, za kterou je nutné platit. Náklady na nutnou existenci takového státu jsou totiž z podstaty velmi transparentní a nelze z nich tak snadno dělat penězovod do kapes politiků, úředníků a jejich kamarádů.

Jedinou cestou k racionální společnosti je odstátnění všeho, co státu nepatří! Pak bude jistě na postupné splacení dluhů a následně na kvalitní funkci státu. O ostatní se už občan postará sám. Ale nemylme se, i tak to bude bolet. Není tu nikdo, kdo by dluhy zaplatil. Kromě nás, občanů. A, jak už jsem uvedl, můžeme si za to sami.

Nejsem blázen, reálná politika je proces plný kompromisů a zejména pak při koaličním vládnutí. Za reálnou politikou však musí stát nějaký ideový cíl. A já ho tam zatím nevidím. Tedy takový, který bych přál sobě i všem ostatním.

Proto Vám, „praví a pravější“, nevěřím stejně, jako těm „levým a levějším“, o „středových“ nemluvě.

Možná mě překvapíte. Ale, prosím Vás, přestaňte z nás už konečně dělat blbce a nazývejte věci pravými jmény!

Co takhle začít úplným zveřejněním koaliční smlouvy se všemi „tajnými“ přílohami?

 

Autor: Pavel Pátek | čtvrtek 17.6.2010 8:42 | karma článku: 20,79 | přečteno: 1291x
  • Další články autora

Pavel Pátek

Otevřený dopis

4.5.2012 v 16:18 | Karma: 11,10

Pavel Pátek

Trochu jiný pohled

23.4.2012 v 15:58 | Karma: 11,01

Pavel Pátek

Ideová vyprázdněnost politiky

29.6.2010 v 9:25 | Karma: 10,62

Pavel Pátek

Svoboda – naděje pro budoucnost

15.6.2010 v 10:00 | Karma: 8,34