Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bleděmodrá tečka (Pale Blue Dot)

Před 22 lety, na svatého Valentina 14. února 1990, se na žádost amerického astronoma Carla Sagana otočily kamery sondy Voyager 1 k místu, odkud se před dalšími více než dvanácti lety vydala na svou dlouhou a nekonečnou cestu bez návratu. Do 6. června toho roku sonda poslala okolo šedesáti fotografii s pohledem směřující ke Slunci a Zemi. Jednou z nich je slavná fotografie s příznačným názvem Bleděmodrá tečka.

Bleděmodrá tečka patří mezi historické přelomové fotografie. Přes možné nedostatky v kompozici a po technické stránce má v sobě přemíru toho, čemu se dá říkat epes grades, nebo eňo ňuňo. U fotografie to může být příslovečné dobré světlo, nebo vystižení okamžiku, či neopakovatelné historické události. U Bleděmodré tečky to je bezesporu místo umístění objektivu. Žádný fotograf se totiž nedostal a ještě hodně dlouho nedostane do vzdálenosti čtyřicet krát větší, než je vzdálenost naší Země od Slunce. Právě ze vzdálenosti přes čtyřicet astronomických jednotek, kde se v únoru 1990 sonda Voyager 1 nacházela, pochází tento pohled na náš domov. Dnes, po dalších dvaceti dvou letech, je sonda již třikrát dál a Země z této vzdálenosti je již pod rozlišovací schopností jejích fotoaparátů.

Pohled na naší mateřskou planetu z míst za oběžnou dráhou trpasličí planety Pluta nás emotivně utvrdí v tom, co rozumem už víme. Jsme jen nepatrnou malou částečkou, prachem, puntíkem, který zabírá jen malinký bod vznášející se v totální pustině. Ostatně lépe to vyjádřil právě duchovní otec této fotografie, americký astronom Carl Sagan ve svém zamyšlení. Podívejte se na něj, poznáte tak trochu jiný rozměr našeho světa.

 

Sondy Voyager 1 a Voyager 2 byly vypuštěny v srpnu a v září 1977 s cílem doletět k velkým planetám Sluneční soustavy, což bylo u obou sond splněno. Sonda Voyager 1 se po průletech okolo Jupitera a Saturnu začala vzdalovat ze Sluneční soustavy a je dnes nejvzdálenějším lidským výtvorem (v době psaní tohoto příspěvku je Voyager 1 vzdálen přes 120 astronomických jednotek, Voyager 2 pak přes 98 astronomických jednotek. Polohu je možné kontrolovat zde). Přesto stále komunikuje a některé přístroje fungují. Signálu ovšem trvá přes 16 hodin, než tuto vzdálenost překlene. Zajímavostí je, že sonda nese speciální „gramofonovou“ desku jako poselství pro mimozemskou civilizaci. Jsou na ní údaje o naší soustavě, fotografie a zvukové nahrávky. Také pozdravy v mnoha jazycích, češtinu nevyjímaje. Předchůdcem této desky byla známá plaketa na prvních sondách Pioneer 10 a Pioneer 11, které jako první opustily Sluneční soustavu. Přesto dnes nejsou tak vzdálené, jako Voyager 1.

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že přes tuto rekordní vzdálenost, kterou sonda Voyager 1 uletěla za 35 let, je stále ještě na prahu našeho vlastního domova. K překlenutí prostoru mezi Sluncem a nejbližší hvězdou Proximou Centauri (4.22 světelného roku) by teoreticky potřebovala přes 78 tisíc let. Sonda ale míří k hvězdě Sírius, kterou má minout ve vzdálenosti 4,3 světelného roku za 296 tisíc let. A šance, že si gramofonovou desku někdo někdy přehraje, jsou prakticky nulové.

 

Carl Sagan (1943 – 1996) – americký astronom a popularizátor astronomie. Autor mnoha knih a článků, mimo jiného i románu Kontakt, který byl také zfilmován. Podporoval program SETI (hledání mimozemských civilizací) a zabýval se vědeckou i pedagogickou činností. Spolupracoval na tvorbě plakety pro sondy Pioneer i desky pro sondy Voyager. Bohužel po těžké nemoci zemřel ve věku 62 let. Jedna z posledních knih se jmenuje právě Pale Blue Point, tedy Bleděmodrá tečka. (Celý životopis Carla Sagana najdete zde).

 

Pro úplnost je nutno dodat, že mnohem později se také sondě Cassini, která obíhá planetu Saturn s jeho prstenci a systémem měsíců, podařilo vyfotit úžasnou fotografii, na které je planeta Země. Sonda Cassini je sice mnohem blíž Zemi, než Voyager 1 v době fotografování bleděmodré tečky, ale Cassini se povedlo vyfotit Zemi mezi prstenci Saturnu, za kterým bylo právě schované Slunce. Šlo tedy o zatmění Slunce Saturnem. Prstence zapracovaly jako obrovská odrazná deska a tak i půlnoční strana Saturnu není úplně tmavá a fotografie je kromě vědeckého přínosu také krásná. I z této „menší“ vzdálenosti Země působí jen jako malá tečka. Tato fotka je také často publikována a najdete jí třeba zde.

Autor: Pavel Míka | úterý 14.2.2012 8:37 | karma článku: 23,23 | přečteno: 3367x
  • Další články autora

Pavel Míka

Jen náznakem - fotomatiné

„Pouhým náznakem“ je opravdu velice hezký námět pro fotografování. Jen mě mrzí, že jsem v hektičnu prázdninových měsíců nenašel dost prostoru, abych vytvořil na toto téma speciální kolekci fotek. Nevadí, i ve svém archivu najdu to, co lze pro dané téma použít.

13.9.2012 v 9:39 | Karma: 17,40 | Přečteno: 1043x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Otevřený dopis Neilu Amstrongovi

Bylo mi devět let a trávil jsem prázdniny s rodiči u jedné české přehradní nádrže, když jednoho rána přišel můj otec a řekl: „Tak už tam chodí.“ To člověk vaší nohou poprvé vystoupil ze své zemské kolébky a dotkl se jiného vesmírného tělesa. Váš Orel přistál v Moři Klidu a vy jste spolu s přítelem a kolegou Buzzem Aldrinem strávili přes dvě hodiny procházkou v té velkolepé pustině za tónů symfonie Z nového světa od Antonína Dvořáka.

31.8.2012 v 5:55 | Karma: 18,63 | Přečteno: 848x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Fermiho hlučná samota - fotomatiné

„Příliš hlučná samota“ – to je zase tedy námět na fotomatiné - říkal jsem si. Koho to napadá a jak se to dá vlastně fotit? Pokud hrabalovsky, tak asi ve sběrných surovinách. Až mě se zeptá někdo na nějaký námět, navrhnu pro legraci Fermiho paradox. A jsem zvědav, jak se s tím kdo vypořádá. Pak jsem se zamyslel a řekl si, že vlastně Fermiho paradox se dá použít i pro právě zvolený námět příliš hlučné samoty. A že to zkusím. Asi se nesejdu s velkým pochopením. Asi nic nevyhraji. Ale to nevadí, nesoutěžím pro výhru. A tak tady máte mou vlastní nehrabalovskou představu opravdu hlučné a opravdu značné Fermiho samoty.

13.8.2012 v 9:59 | Karma: 14,67 | Přečteno: 1023x | Diskuse| Fotoblogy

Pavel Míka

Já blikám, ty blikáš, on nebliká

Již několik let pozoruji, jak se na našich silnicích zvětšuje nešvar nepoužívání směrových světel. Počet neblikajících aut je dnes takový, že se již nemůže jednat jen o sporadické zapomnění. Spíše mám dojem, že mnohdy jde o cílené jednání borců, kteří se nesnižují k něčemu tak pokořujícímu, jako je správné používání směrovek.

26.7.2012 v 15:21 | Karma: 27,68 | Přečteno: 1822x | Diskuse| Ostatní

Pavel Míka

Rudolfovou štolou skrz naskrz

Fotoblog s komentářem o průchodu dodnes fungující technickou památkou z konce 16. století. A to rozhodně nikoliv suchou nohou. Právě dnes uplynulo 419 let od úplného proražení tohoto jedinečného, ale zároveň skrytého a nepřístupného hornického díla. Vy se do něj můžete podívat alespoň zprostředkovaně v tomto fotoblogu.

17.7.2012 v 14:11 | Karma: 24,92 | Přečteno: 6190x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Americký podmořský dron inspirovaný rejnokem už není jen vize, prošel testy

2. května 2024  19:28

Americká společnost Northrop Grumman dokončila testy podvodního plavidla bez posádky (UUV) s...

Vlak bez strojvůdce ujel několik kilometrů, pak vykolejil. Řítil se stovkou

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  19:28

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

Jako v komunistickém Československu. Britský novinář obviňuje vlast z cenzury

2. května 2024  19:20

Velká Británie má problémy se svobodou slova, lidé se bojí říkat nahlas názory o kontroverzních...

Škodlivé ruské aktivity mimo jiné v Česku nás znepokojují, uvedlo NATO

2. května 2024  19:12

Severoatlantickou alianci znepokojují nedávné škodlivé aktivity na území členských států bloku,...

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2841x
Dívám se na tento svět již přes pět desítek let a stále mnohému nerozumím. Bojím se, že už to tak zůstane – a mnohdy díkybohu. Zajímá mě leccos, co se děje v mém nejbližším okolí, tedy v kouli veliké třináct miliard světelných let.