Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Česká televize zakletá v čase, nejenom o Vánocích

Myslím, že by nebylo špatné, kdyby se na české obrazovky vrátili tzv. slovenské pondělky, vyhrazené v tehdejší Československé televizi tvorbě bratislavského studia.

Při nedávné návštěvě Slovenska jsem slyšel, že se lidé opět těší na české pohádky, které na slovenských programech vysílají v originále, bez slovenského dabingu. Potěšilo mě to.

To Česká televize má jiný názor. Údajně dabing musejí nabízet proto, že podle průzkumů mladší a střední generace přestává slovenštině rozumět. Nevím, kdo a kde dělal průzkum, ale já si myslím, že například mezi studenty to rozhodně neplatí. A kdyby snad ano, Česká televize jako veřejnoprávní televize by měla mít snahu, ne-li povinnost zabránit jazykovému vzdalování obou národů.

Bohužel v případě pohádky Tři zlaté dukáty se o to nepokusila. Slovenská pohádka předabovaná do češtiny vyzněla opravdu divně a já se na ní nedodíval. Naštěstí ji v originále dávali o den později na jedné slovenské televizi. Přimět lidi, aby hledali pořady na slovenských stanicích, by snad ale neměla být snaha České televize.

Mě se zmíněná pohádka líbila, ale četl jsem i kritiku. Každý má právo na svůj názor. Ostatně nechci hodnotit vlastní pohádku, ale ten dabing, v tomto případě ještě nepodařený. V této souvislosti si také vzpomínám, že se bude patrně zvedat koncesionářský poplatek za televizi. Jestli jdou peníze i na dabing slovenských filmů, tak se mi platit nechce.

Autor: Pavel Liprt | středa 27.12.2023 11:58 | karma článku: 25,54 | přečteno: 1171x

Další články autora

Pavel Liprt

Bylo to více než jasné

Jasnou zprávu mi před pár týdny oznámila moje ženuška. Koupila lupeny na legendární skupinu Jasná Páka.

23.7.2026 v 12:11 | Karma: 9,53 | Přečteno: 204x | Diskuse | Kultura

Pavel Liprt

Už mi jich zbývá jenom devět (ZNB)

Číslo dvanáct je opředeno mystikou i symbolismem a je možné ho nalézt v posvátných textech různých náboženství. Já na to však šel z jiné strany, od Železné Rudy, od Želešic a nyní od Lišova.

22.7.2026 v 12:40 | Karma: 10,10 | Přečteno: 140x | Diskuse | Cestování

Pavel Liprt

Oáza pohody, umění i vědy

Uplynul rok a verše jsou zpátky, můžete je číst i mezi řádky. Dámy jsou zase spolu, i když na novém místě. Opět však v dobré společnosti, to vím zcela jistě.

15.7.2026 v 15:48 | Karma: 3,97 | Přečteno: 81x | Diskuse | Poezie a próza

Pavel Liprt

Zapomínání a opakování nejenom 3. července

Co jsem to vlastně chtěl napsat? Už jsem si vzpomněl. 3. července je Mezinárodní den proti zapomínání. V případě opakování je jisté, že to je matka moudrosti, ale kdy má svůj den a kdo je otec, to jsem nezjistil.

2.7.2026 v 9:30 | Karma: 7,47 | Přečteno: 86x | Diskuse | Společnost

Pavel Liprt

Očarováni zlatonosnou Otavou

„Co tady už děláte? Vždyť je teprve duben,“ volá na nás jeden z rybářů. Také další potvrzuje, že jsme letos první, kdo ruší jejich klid.

3.5.2026 v 13:01 | Karma: 9,50 | Přečteno: 179x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Kolik toho víte o vesmíru?

Tento pozoruhodný pohled na Velkou rudou skvrnu a bouřlivou jižní polokouli...
vydáno 11. srpna 2026

Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...

Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!

Jídelní lístek, který obsahuje klasické pizzy, „pizzerty“ a nové inovace, jako...
vydáno 10. srpna 2026

Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...

V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava

Hasiči likvidují požár porostu v Letenských sadech. (10. srpna 2026)
10. srpna 2026  20:52,  aktualizováno  21:27

V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...

Tichý zabiják neodpočívá ani v létě. Horko umí zamávat se zdravím, pozor na tlak

Mnoho lidí si vysoký tlak spojuje hlavně se stresem, pracovním vypětím nebo...
11. srpna 2026  15:53

Léto je období, kdy máme konečně pocit, že se život zpomalil. Dny jsou delší, kalendář méně...

Tesco může v Česku změnit majitele. Ve hře je i polská Biedronka, ta ale míří jinam

Češi nakupují například v polské Lubawce.  (28. 9. 2023)
13. srpna 2026  12:12

Britští vlastníci Tesca zvažují prodej svých aktivit ve střední Evropě. Pokud by k němu skutečně...

Moravskoslezští hasiči měli kvůli bouřce 106 zásahů, padaly větve i stromy

ilustrační snímek
17. srpna 2026  21:07,  aktualizováno  21:07

Bouřka s deštěm, která se dnes večer přehnala Moravskoslezským krajem, především shazovala stromy a...

Do Olomouckého kraje dorazily silné bouřky, hasiči mají desítky výjezdů

ilustrační snímek
17. srpna 2026  19:45,  aktualizováno  19:45

Olomoucký kraj dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky provázené přívalovým deštěm a silným...

Středočeským hasičům výrazně přibylo výjezdů v důsledku bouřek

ilustrační snímek
17. srpna 2026  18:43,  aktualizováno  18:43

Střední Čechy dnes zasáhly silné bouřky, shazovaly stromy a uvolňovaly střechy. Hasičům v regionu...

Bouře v hradeckém kraji poničila kemp a zastavila vlaky, tisíce lidí bez proudu

ilustrační snímek
17. srpna 2026  18:28,  aktualizováno  18:28

Bouře se silným větrem dnes odpoledne v Královéhradeckém kraji poničila kemp a zastavila vlaky....

Objevily jsme parádní herní kufříky, které naše děti zatím nepustily z ruky
Objevily jsme parádní herní kufříky, které naše děti zatím nepustily z ruky

Léto a prázdniny jsou v plném proudu, což pro nás maminky znamená jediné – vymyslet atraktivní program pro děti a přežít dlouhé cesty autem nebo...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.