Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Březen, za kamna vlezem, a budeme si tam číst

Já pořád, kdo mi to klepe na dveře, a on to měsíc knihy. Tak jsem otevřel a on mě pozval do knihovny, kterých máme v Česku nejvíce na světě v přepočtu na obyvatele.

Pro některé lidi je březen stále synonymem Měsíce knihy, pro jiné se jedná o ideologickou nálepku minulého režimu a mnozí ani neví, že knihy existují. V kalendáři se dnes toto spojení již neobjevuje, ale pro milovníky knih a patrně také pro dříve narozené je to věc více než jasná. Březen zůstává i nadále Měsícem knih.

 

Vše začalo patrně roku 1955, kdy se konal první ročník Měsíce knihy. Jednalo se sice o propagaci totalitního režimu, ale záměr, aby se více četlo, nemusel být špatný. Nad obsahem knížek v době, kdy se stal vzorem Sovětský Svaz, by se samozřejmě dalo diskutovat. Mnoho knih bylo tehdy bez příběhu stejně jako lidí bez duše. Já tu dobu nepamatuji, ale již v osmdesátých letech bylo možné sehnat i celkem zajímavé a kvalitní tituly. Občas se dokonce stávalo, že seznam zakázaných autorů přicházel na prodejnu později než vlastní knížky, které byly obratem rozebrány. Určeny k tomu byly především knižní čtvrtky, které s sebou přinášely nejen knižní novinky, ale také dlouhé fronty před knihkupectvím. Někteří nadšenci tu stáli od brzkých ranních hodin. Kdo měl známého v prodejně, měl vyhráno. Opravdu dobrá kniha byla totiž často podpultovým zbožím.

 

Po sametové revoluci sejmuli březnu ideologickou nálepku. Zkoušely se a dodnes zkoušejí inovace jako „Březen – měsíc internetu“ nebo „Březen – měsíc čtenářů“. Knihy však začaly hynout nezájmem lidí, jejich četba se výrazně snižovala a mnozí s nástupem počítačů, rozvojem internetu, rozšířením počtu komerčních televizních programů, modernizací kin či vynálezem knižních čteček předpovídali knize černou budoucnost. Naštěstí se tak nestalo a zrušili zatím pouze knížky vkladní. Naopak kvalitním autorem dobře napsaná papírová kniha je a bude stále zázrak k nezaplacení. Možná je to tím, že při čtení z klasické knížky toho člověku v hlavě zůstane mnohem víc než při čtení textu z obrazovky. Doufám, že se knihy nepřestanou nikdy psát i vydávat a snad si v budoucnosti nebudou lidé s úsměvem povídat o naší prapodivné zábavě, četbě knih. I když, kdo ví? Některé malé děti se dnes naučí dříve zapnout a ovládat chytrý telefon či počítač než otevřou svou první knihu.

 

Číst slovo za slovem, větu po větě, prohlížet si obrázky a obracet stránky. Chvíle se zajímavou knížkou jdou stěží něčím nahradit. Člověk, který se ponoří do knihy, uniká ze skutečnosti do světa příběhů, může s literárními hrdiny prožít jejich napínavé osudy a přenést se kamkoli, aniž by vytáhl paty z domova. Stačí k tomu trocha fantazie a touha se něco dozvědět. Dobrá kniha navíc umí, na rozdíl od některých lidí, s člověkem rozmlouvat upřímně a bez přetvářky.

 

V knihkupectvích jsou regály zprohýbané pod tíhou klasických literárních skvostů i novinek od neznámých autorů. Dnes už se knížky neschovávají pod pult a fronta na ně jako v minulosti je určitě snem každého prodavače. Tiskárny chrlí nové tituly s dokonale graficky vyvedenými obaly a knihy v obchodě ještě voní tiskařskou černí. Člověk neví, co by z té nádhery chtěl mít doma dřív. Jenže ono to něco stojí a v praktickém životě je ke spokojenosti zapotřebí kromě šlechetného ducha také peněz. Čtení knih není záliba zrovna nejlevnější, a tak se chodí lidé do knihkupectví spíše kochat a přemýšlejí, jak to jen udělat, aby si alespoň některou knížku mohli vzít s sebou domů.

 

Naštěstí život knihomolů v Česku nemusí být nutně smutný. Pánbůh u nás nedal po revoluci zaniknout veřejným knihovnám, které se dokonce obnovují či vylepšují a z některých se stávají úžasné architektonické počiny plné literárních skvostů i uměleckých pokladů. A tak se může každý vydat do některého z těchto kulturních stánků a vypůjčit si libovolnou knihu, když se mu v peněžence nedostává na její zakoupení. Patrně se přišlo na to, že zdravé knihovny mají vliv i na zdravou mysl lidí a z dřívějšího úložiště textů se stávají také místa zajímavých setkání.

 

Jak jsem již napsal v úvodu, tak podle srovnávacího průzkumu Nadace Billa a Melindy Gatesových by mělo mít Česko nejhustší síť knihoven na světě. Jedna knihovna u nás připadá na necelé dva tisíce lidí. Sice v návštěvnosti dospělých patříme „pouze“ k průměru, ale i tak u nás zavítá do knihoven více lidí než na sportovní akce. A to do sportu „tečou“ od státu i sponzorů miliardy.

 

A proč je českých, moravských a slezských knihoven tolik? Vše začalo patrně v roce 1919, kdy právní řád nově vznikající republiky nezapomněl ani na knihy. Ve snaze o zlepšení gramotnosti, prohloubení všeobecného vzdělání, povznesení českého jazyka, návyku si číst i kupovat knihy schválilo 22. července 1919 Národní shromáždění první knihovní zákon (Zákon o veřejných knihovnách obecních č. 430/1919 Sb.), který ukládal povinnost zřídit a provozovat knihovnu v každé obci, i v té nejmenší vesničce. Knihovní zákon i vlastní knihovny přežily německou okupaci, dobu komunismu a nezničilo je ani rozdělení Československa. V poslední době se občas nějaké škrty v rozpočtu nechovají zrovna příznivě ke knihovnám, ale ty dělají, co mohou, aby si lidé nepřestali půjčovat knihy a neztratili návyk číst.

 

A tak vzhůru do knihoven, i když se někomu tato představa v době internetu může zdát podivnější a zastaralejší než kdykoliv dřív. Třeba tam objevíte krásu a tajemství nějaké zajímavé knihy, kterou nejprve prolistujete, poté si v klidu pročtete a nakonec si pro ni zajdete do knihkupectví, aby jste ji uložili do vlastní knihovny, kde se stane další ozdobou vašeho domova. Občas se k ní vrátíte, jelikož se vám bude líbit o to víc, čím budete vy i ona starší. Času je málo, krásných knih mnoho a každá chvíle s nimi strávená je příjemným zážitkem. A jestli vám nestačí knihy těch druhých, začněte psát sami a rozšiřte bohatství knižního světa.

*

V jedné takové knihovně jsem se zúčastnil literární soutěže a moje povídka se líbila: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=474655

 

Autor: Pavel Liprt | středa 1.3.2017 17:22 | karma článku: 40,01 | přečteno: 1659x
  • Další články autora

Pavel Liprt

Osm krásných norských dnů mezi 63 a 58 rovnoběžkou – IV.

Kongeriket Norge aneb Norské království. Také v tomto posledním povídání zkusím popsat zážitky z krátké cesty po Norsku, které nám dlouho zůstanou v paměti.

20.7.2023 v 20:53 | Karma: 16,48 | Přečteno: 1053x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Osm krásných norských dnů mezi 63 a 58 rovnoběžkou – III.

Kongeriket Norge aneb Norské království. Také i v tomto třetím povídání zkusím popsat zážitky z krátké cesty po Norsku, které nám dlouho zůstanou v paměti.

20.7.2023 v 16:38 | Karma: 13,57 | Přečteno: 1053x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Osm krásných norských dnů mezi 63 a 58 rovnoběžkou – II.

Kongeriket Norge aneb Norské království. I v tomto druhém povídání vám zkusím popsat zážitky z krátké cesty, které nám dlouho zůstanou v paměti.

19.7.2023 v 22:22 | Karma: 15,22 | Přečteno: 1055x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Osm krásných norských dnů mezi 63 a 58 rovnoběžkou – I.

Kongeriket Norge aneb Norské království. Zkusím popsat zážitky z krátké cesty po této zemi, které nám dlouho zůstanou v paměti.

19.7.2023 v 20:38 | Karma: 15,21 | Přečteno: 1052x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Slapská nechlapská odysea

Není to bájný Atlantic, ni slavný Jadran, jen ňáké Slapy, kouzelné přijely tam dámy, které doma nechaly chlapy.

18.7.2023 v 20:10 | Karma: 11,76 | Přečteno: 1072x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Fiala rozhodnutí vítá

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  15:20

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Vagony po nehodě u Klínce odklidí dopravce. Policie zahájila úkony trestního řízení

3. května 2024  11:11,  aktualizováno  15:17

Policie prověřuje čtvrteční vykolejení osobního vlaku bez strojvůdce poblíž Klínce u Prahy pro...

Tramvaj srazila chlapce, který přebíhal přes ulici. Skončil v nemocnici

3. května 2024  15:03

Záchranáři převezli v pátek ráno do nemocnice šestiletého chlapce, kterého srazila v Plzni tramvaj....

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 487
  • Celková karma 15,24
  • Průměrná čtenost 1870x
Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.