Pomůže zákaz fyzických trestů zabránit násilí na dětech?

Pomůže zákaz fyzického trestání dětí změnit naše postoje? Dokážeme se díky tomu obejít bez násilí a přestaneme považovat bití a jiné fyzické násilí za vhodné výchovné prostředky?

Přesně o tom byla nedávná debata na Radiožurnálu. Ve studiu se ocitli psychoterapeut Martin Galbavý z Ligy otevřených mužů a psycholog Jeroným Klimeš. První jmenovaný zákaz formou zákona spíše podporoval, druhý byl proti. Padaly různé argumenty, nicméně brzy se debata stočila k podstatě věci. Zákaz formou přijetí nového zákona je totiž druhotná záležitost. Podstatná je otázka, nakolik vůbec násilí patří do rodičovské výbavy.

A tady se brzy ukázalo podle mě něco ještě mnohem hlubšího. Jak jsem pochopil,debata byla totiž střetem dvou světů. Na jedné straně stál svět starý, dožívající, který si potřebuje potvrzovat mizející kontrolu nad životem a okolním světem pomocí násilí. Na druhé straně se rýsovaly obrysy nového světa, který hledá jiné cesty pro mezilidské soužití a bere děti jako plnohodnotné bytosti. (Neříkám dospělé bytosti!)

Vím, je těžké si připustit, že takřka v každém z nás je pořádná porce toho starého světa. Vyrůstali jsme v něm. Násilí se bralo více či méně jako běžná forma usměrňování chování dětí a vlastně i dospělých. Násilí totiž může mít různé formy, není to jen facka nebo plácnutí na zadek. Toto přesvědčení bohužel přežívá dodnes. Podle průzkumu, který citoval Martin Galbavý, by fyzický trest u dětí použily alespoň ve výjimečných situacích dvě třetiny dotázaných (63 %).

Ano, patřím k těm, kdo si myslí, že v rodičovství není místo na žádné tresty. Ale také vím, jak je to zatraceně těžké a že dá fakt hodně práce, aby se člověk v některých kritických situacích ovládl. Obzvlášť záludné jsou situace, kdy člověk sahá k výhrůžkám. To vlastně není násilí, že? Jenže účinek je podobný. Snažíme se situaci zvládnout tím, že vyvoláváme strach z potenciálního trestu.

I o tom mluvil Martin Galbavý. Tresty fungují, protože už jen pomyšlení na ně spouští u dětí strach. Nemluvě o tom, že dětem předáváme vzorec chování, že násilím nebo hrozbou násilí dosáhneme svého, pakliže je protivník fyzicky slabší. Položme si proto otázku, jestli toto má být cílem tzv. rodičovské výchovy.

Jeroným Klimeš naproti tomu používání fyzických trestů podporoval, ba dokonce v jejich používání povzbuzoval. Jeho argumenty by se daly shrnout do věty "udělám s tím krátký proces". Nejprve přišel s tezí, že v populaci existuje několik procent jedinců, na které neplatí nic, než násilí. Potom se vyznal z vlastních výchovných metod, kdy povzbuzuje své děti k akci plácnutím po zadku, když třeba spěchají na vlak, a fyzickými pobídkami je podle jeho vlastních slov takzvaně aktivizuje. Jeroným Klimeš uvedl, že děti potřebují zažívat určitý teror, aby dokázaly správně fungovat. Ne, nebyla to nadsázka, moderátor se ho na to pro ujištění zeptal znovu.

Moudře připomínal Martin Galbavý, že pokud například dítě ve věku deseti let klade v některých oblastech odpor, jsou to jen důsledky celého řetězce minulých událostí ve vztahu s jeho rodiči. Jako zkušený terapeut soustavně tvrdil, že existuje celá škála možností, které v krizových situacích jako rodiče máme. Násilí podle něho není vůbec potřeba. Výjimkou jsou snad jen případy, kdy musíme fyzicky zamezit nebezpečným situacím, jako je např. vběhnutí malého dítěte do silnice. Souhlasím s ním. Jen to dá prostě mnohem více práce a není snadné to vždy ustát.

Nevím, jak to celé připadá vám. Pro mě je to jako zmiňovaný střet dvou světů.

Rozhodně si ale myslím, že aby se situace zlepšila a aby násilí ve formě trestů ustoupilo do minulosti, musí nejprve z veřejného prostoru odejít lidé, kteří z pozice odborné autority podporují fyzické tresty a dokonce je doporučují jako výchovnou metodu. Nechci se nijak dotknout Jeronýma Klimeše, má za sebou úctyhodnou praxi a vybudoval si silné renomé, ani nevolám po cenzuře při výběru hostů do podobných pořadů. Jen si prostě myslím, že dokud budeme naslouchat prorokům starých pořádků, nic moc se nezmění, i když zákonů bude sebevíce.

A víte, co je nejlepší? Jako rodiče máme možnost sami přispět ke změně a přetrhnout řetěz, kterým se předává z generace na generaci názor, že ve vztahu k dětem je "škoda každé facky, která padne vedle".

Můžeme to změnit.

Autor: Pavel Kovařík | úterý 29.10.2019 6:30 | karma článku: 11,28 | přečteno: 471x

Další články autora

Pavel Kovařík

Zlaté české ručičky opět na výsluní?

Zatímco umělá inteligence přebírá kancelářskou práci a ohrožuje miliony míst, řemeslo zažívá renesanci. Uvidíme brzy programátory, jak odkládají klávesnice a berou do ruky opravdové nářadí?

15.5.2025 v 7:08 | Karma: 11,40 | Přečteno: 255x | Diskuse | Společnost

Pavel Kovařík

Šťastní lidé, nešťastná politika: konec mýtu o dezolátech

Jsme národ neúspěšných a nespokojených lidí ? Data ukazují opak: 75 % Čechů je šťastných. Proč tedy kritizujeme politiky?

12.5.2025 v 6:58 | Karma: 31,13 | Přečteno: 1067x | Diskuse | Společnost

Pavel Kovařík

Konec středu: Proč lidem bereme hlas a pak se divíme, koho volí

Média a odborníci varují, že demokracii ohrožují extremisté. Skutečnost je možná přesně opačná. Co když lidé nejsou radikální, ale jen už mají dost nálepkování od těch, kdo se prohlašují za její ochránce?

31.3.2025 v 12:48 | Karma: 30,70 | Přečteno: 615x | Diskuse | Politika

Pavel Kovařík

Vojenský rozpočet roste: Jak se změní naše společnost?

Evropa spouští zbrojní program za 800 miliard eur bez veřejné debaty. Politici mění priority a s nimi i hodnoty celé společnosti. Jak tato proměna ovlivní charakter státu a principy, na kterých stojí naše civilizace?

26.3.2025 v 13:04 | Karma: 17,29 | Přečteno: 304x | Diskuse | Společnost

Pavel Kovařík

Nové závody ve zbrojení: Kdo zaplatí skutečnou cenu?

Evropa spouští zbrojní program za 800 miliard eur bez veřejné debaty. Česko míří k výdajům 3% HDP. Nikdo se neptá, kdo to zaplatí. Vlády opakují, že „není jiná cesta“. Vrací se mentalita studené války, ale s většími dluhy?

24.3.2025 v 7:17 | Karma: 22,73 | Přečteno: 430x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Za zpožděný let dostanou cestující nižší odškodné a později, rozhodla EU

20. června 2025

Rada Evropské unie schválila po dvanácti letech revizi, která upravuje podmínky odškodnění při...

Dovolená autem. Za kolik natankujete v evropských zemích a co si ohlídat

20. června 2025

Premium Za letošní letní dovolenou chtějí Češi utratit v průměru 1 400 eur, což je v přepočtu téměř 35...

Jak Mosad prošpikoval Írán svými agenty. Jsou mezi diplomaty, vědci i běžnými lidmi

20. června 2025

Premium Koncem dubna oběsili v Teheránu šéfa kontrarozvědky odpovědného za honění špionů izraelského Mosadu...

Bez obřích baterií to nepůjde. Jak funguje úložiště v Jeseníku a proč jsou budoucnost

20. června 2025

Premium Elektřina je budoucnost. Ve společnosti FENIX Group jsou o tom přesvědčeni. Firma, jejíž ústředí je...

  • Počet článků 112
  • Celková karma 22,65
  • Průměrná čtenost 1524x
Dostanu vás do médií.
A také z nich, když bude nejhůř.

Pomáhám firmám, lídrům i veřejným institucím budovat značku, která vzbuzuje důvěru. Navrhnu vám komunikační strategii, postarám se o mediální výstupy i o to, aby váš LinkedIn konečně fungoval.

Nejsem agentura, ale partner, který s vámi jedná na rovinu. Veřejnou komunikaci řeším s přesahem, protože znám svět médií zevnitř. A rozumím i tomu, co se odehrává v zákulisí.

Jsem také sociolog. Zajímá mě, co se děje pod povrchem. Sleduji, jak se mění společnost, práce, důvěra i komunikace. Jsem spoluzakladatelem agentury Dors & Venabili, kde pomáháme firmám a institucím pochopit, co přináší umělá inteligence, a zavádět řešení, která jim šetří čas, peníze i nervy.

www.kovarikpr.cz
www.dorsvenabili.ai
www.linkedin.com/in/pkovarik
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.