Piráti chtějí danit nejbohatší. Nová daň ale míří také na rodinné firmy
Piráti se toho nebojí.
Tato nejsilnější opoziční strana s aspirací řídit po příštích volbách stát, přišla s razantním opatřením. Návrh poslance Mikuláše Ferjenčíka, který schválila před pár dny Sněmovna, zavádí zdanění příjmů z prodeje cenných papírů, pakliže tyto příjmy přesáhnou 20 milionů korun. Sazba je 23 %.
Poslanec Ferjenčík to označuje jako "odstranění výjimky prosupernejbohatší".
Nechám stranou to nálepkování a populistické nahánění bodů za boj se zlými kapitalisty.
Ono totiž, když si to celé přeložíme a zasadíme do reality, toto opatření se dotkne mnohem širší skupiny tzv. daňových poplatníků.
Představte si, že přes dvacet let budujete firmu. Může to být třeba rodinná firma, která vás živí, spojuje, dává náplň vašemu každodennímu snažení. Po letech přijde čas na předání kormidla. Děti se rozprchly po světě a vám nezbývá nic jiného, než firmu prodat jinému zájemci. Pak můžete utržené peníze investovat do něčeho jiného, co považujete za smysluplné.
Firma, kterou chcete prodat, funguje, je zaběhnutá, generuje příjmy, zaměstnává, resp. živí pár desítek lidí, ale především vytváří hodnotu pro zákazníky. Dodává jim produkty či služby, které jim dávají smysl, protože jinak by firma dávno zkrachovala. Nesmím zapomenout zdůraznit, že tato firma platí daně. A ne malé. Takže nebude problém najít solidního kupce. Nechcete zahodit ty roky budování firmy, chcete, aby dál fungovala a rozvíjela se. Cítíte samozřejmě i odpovědnost vůči lidem, kteří ve firmě pracují, vaši dlouholetí kolegové.
A teď přichází na scénu někdo, kdo ve svých třiatřiceti letech sedí ve Sněmovně a má vliv na to, jak se bude vaše podnikání dále odvíjet. Ten někdo před svým poslaneckým angažmá stihl vyzkoušet práci pražského opozičního zastupitele a ještě předtím pracoval asi půl roku jako "koordinátor dobrovolníků v protikorupční kampani Rekonstrukce státu". Jinou profesní zkušenost v profilu tohoto pirátského poslance nevidím. Nevidím tam ani zkušenosti s vlastním podnikáním, s budováním firmy. A ten někdo vás připraví o takřka čtvrtinu utržené hodnoty z prodeje firmy (technicky od výše 20 mil. Kč utrženého příjmu).
Nechápejte mě špatně, nemyslím si, že by Mikuláš Ferjenčík byl hlavním problémem naší ekonomiky, pokřiveného tržního prostředí a teď už bohužel i totálně zdevastovaného hospodářství. Dokonce mi je osobně opravdu sympatické, že se tento pirátský poslanec snaží poukazovat na problémy a nesrovnalosti v českém zákonodárství a snaží se je řešit.
Jenže v tomto jeho pozměňovacím návrhu na zdanění příjmů z prodeje firem se zrcadlí mnohé, méně pozitivní.
Piráti v plné nahotě ukázali, jak si představují řízení ekonomiky a jaké priority mají. Místo rozvolňování a ořezávání byrokracie na podporu oživení ekonomiky a vytvoření prostoru pro restart pro živnostníky a malé a střední firmy, spíše umrtvování investiční aktivity.
V posledních letech jsme byli svědky boomu tzv. digitální ekonomiky, což s sebou nese svého druhu nový typ investorské aktivity. I u nás máme opravdu úspěšné startupy, které by bez peněz od investorů nejspíš nevyrostly. Omezovat v této ekonomicky nepříznivé době činnost investorů není moc chytrý nápad.
Nikde také není psáno, že tato daň je poslední z těch nově vynalezených, kterou budou Piráti ve vládě prosazovat.
Znáte to. Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to.
Nebo to znárodni?
Ano, hranice mezi zaváděním nových daní a faktickým znárodňováním je tenká. Vzpomeňte na pirátský návrh dodatečně danit majitele prázdných bytů v Praze. Tento pokus o regulaci majetku, který neslouží "společnému dobru" podle představ Pirátů, byl také poměrně dalek respektu k soukromému vlastnictví.
Asi jsem schopný věřit Mikuláši Ferjenčíkovi jeho dobré úmysly. Ve zmiňovaném profilu na pirátském webu má uvedeno, že "chce bojovat s nezamýšlenými dopady zákonů – se situacemi, kdy zákon tvrdě dopadne na lidi, kterých se původně vůbec neměl týkat, ale zákonodárci to nedomysleli".
Jenže není právě on v tuto chvíli strůjcem návrhu, který s sebou nese hned několik nezamýšlených dopadů na lidi, kteří si to rozhodně nezaslouží?
Tato ukázka pirátského myšlení před blížícími se volbami je každopádně významným varováním.
Pavel Kovařík
Zlaté české ručičky opět na výsluní?

Zatímco umělá inteligence přebírá kancelářskou práci a ohrožuje miliony míst, řemeslo zažívá renesanci. Uvidíme brzy programátory, jak odkládají klávesnice a berou do ruky opravdové nářadí?
Pavel Kovařík
Šťastní lidé, nešťastná politika: konec mýtu o dezolátech

Jsme národ neúspěšných a nespokojených lidí ? Data ukazují opak: 75 % Čechů je šťastných. Proč tedy kritizujeme politiky?
Pavel Kovařík
Konec středu: Proč lidem bereme hlas a pak se divíme, koho volí

Média a odborníci varují, že demokracii ohrožují extremisté. Skutečnost je možná přesně opačná. Co když lidé nejsou radikální, ale jen už mají dost nálepkování od těch, kdo se prohlašují za její ochránce?
Pavel Kovařík
Vojenský rozpočet roste: Jak se změní naše společnost?

Evropa spouští zbrojní program za 800 miliard eur bez veřejné debaty. Politici mění priority a s nimi i hodnoty celé společnosti. Jak tato proměna ovlivní charakter státu a principy, na kterých stojí naše civilizace?
Pavel Kovařík
Nové závody ve zbrojení: Kdo zaplatí skutečnou cenu?

Evropa spouští zbrojní program za 800 miliard eur bez veřejné debaty. Česko míří k výdajům 3% HDP. Nikdo se neptá, kdo to zaplatí. Vlády opakují, že „není jiná cesta“. Vrací se mentalita studené války, ale s většími dluhy?
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Z každého hospodského může být virtuos výčepu. Naučíme ho to, říká školitel ze Svijan
Advertorial Péče o pivo je věda, zvlášť když jde o řemeslné. Záleží na každém detailu – od sanitace po techniku...
Práce na poli už dávno cenu zeleniny neurčuje, říká šéfka zelinářů Nebeská
Premium Ceny zeleniny neurčují zemědělci, ale evropský trh, který jim často svazuje ruce. Náklady na...
Každý desátý učitel se bojí svých žáků. Potíže jim působí i rodiče
Premium Vyhrožování, fyzické napadání, ale i útoky zbraní přímo ve škole. Čeští učitelé se bojí svých žáků...
Polsko už recykluje baterie ve velkém, Česko nestíhá ani legislativu
Množství průmyslových lithiových baterií uváděných na trh s boomem fotovoltaiky, elektromobility a...

Dlouhodobá spolupráce (DPČ) – grafická činnost
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 112
- Celková karma 24,56
- Průměrná čtenost 1524x
A také z nich, když bude nejhůř.
Pomáhám firmám, lídrům i veřejným institucím budovat značku, která vzbuzuje důvěru. Navrhnu vám komunikační strategii, postarám se o mediální výstupy i o to, aby váš LinkedIn konečně fungoval.
Nejsem agentura, ale partner, který s vámi jedná na rovinu. Veřejnou komunikaci řeším s přesahem, protože znám svět médií zevnitř. A rozumím i tomu, co se odehrává v zákulisí.
Jsem také sociolog. Zajímá mě, co se děje pod povrchem. Sleduji, jak se mění společnost, práce, důvěra i komunikace. Jsem spoluzakladatelem agentury Dors & Venabili, kde pomáháme firmám a institucím pochopit, co přináší umělá inteligence, a zavádět řešení, která jim šetří čas, peníze i nervy.
www.kovarikpr.cz
www.dorsvenabili.ai
www.linkedin.com/in/pkovarik