Nejzelenější politik? Tak tady byste to rozhodně nečekali!
Věřili byste tomu, že nejzelenější politik amerického kongresu je člen strany Donalda Trumpa?
A věřili byste tomu, že je to farmář z Kentucky, z amerického Středozápadu, jehož kulturou rednecků valná část středních a vyšších vrstev Američanů pohrdá?
Thomas Massie je zajímavý úkaz americké politiky. Přijde mi natolik inspirující, že stojí přinejmenším za pár řádků i na českém blogu. Je to politik, který si vysloužil nálepku extremista, jeho slovy proto, že je natolik konzistentní ve svých názorech a postojích, že to někomu připadá jako extrém. Massie je členem Republikánské strany, ale fakticky je spíše libertariánem, nebo jak on sám říká ústavní konzervativec (constitutional conservative), který se hlásí k odkazu amerických Otců zakladatelů.
Pokud bych mohl nějak koncentrovaně vyjádřit jeho světonázor, pak je to zřejmě svoboda, osobní odpovědnost a akce.
V nedávné době mě zaujal rozhovor s Thomasem Massiem, v němž se mimo jiné dotkl momentálně přetřásaného tématu ochrany klimatu.
Massie je typický příklad self-made mana. Vystudoval robotiku na MIT, ale hrdě se hlásí k odkazu svých předků, farmářů, rednecků, jak sám říká. Už na vysoké začal podnikat a dařilo se mu. Vedle toho stihl vystavět vlastními rukami rodinné sídlo a vybudovat na přilehlých pozemcích farmu.
A tady se začíná zrcadlit jeho filozofie. Při stavbě domu využíval zásadně místních materiálů. Dokonce šel tak daleko, že vlastnoručně opracovával kámen pro svou stavbu. Střechu domu má pokrytou solárními panely. Je zcela nezávislý na elektrické síti, do které vůbec není připojený. V garáži parkuje Teslu, kterou pohání elektřinou z vlastní produkce.
Dovedete si představit lépe vyjádřený udržitelný způsob života?
Vše se točí kolem soběstačnosti. Massie říká, že soběstačnost je to, čeho chce dosáhnout a co chce předat svým potomkům. Chce jim předat hospodářství, které je nezávislé na ekonomické situaci země a současně funguje v symbióze s přírodou. Možná to je drobnost v kontextu celosvětového boje za lepší klima, ale Massie říká, že má na svých pozemcích i kus lesa a že nikdy nepokácí jediný strom.
Soběstačnost je jeho dlouhodobá vize.
Pro Massieho je to i mindset, myšlenkové nastavení, praktický přístup k životu.
Massie odmítá dotace a státní podporu, zvlášť ve jménu environmentalismu. Je zastáncem přístupu osobní odpovědnosti. Pokud chci něco změnit, můžu, mám to ve svých rukou. Asi by nepodpořil návrh české vlády, která se rozhodla nalít sto milionů do výsadby stromů. Je to ušlechtilý záměr, ale možná někteří cítí, že provedení není příliš šťastné.
Sám Massie má výhrady k různým vládním programům typu Green New Deal, které mají bojovat za lepší klima tím, že do nich vláda rozpustí miliardy z peněz daňových poplatníků. Takový boj za klima má podle něho především tyto důsledky:
- zvýšené utrácení musí někdo zaplatit = vyšší daně,
- zvýší se závislost občanů na státu,
- větší dohled a kontrola.
Postupně. Když vláda pošle peníze na projekty pro ochranu klimatu, tyto peníze budou nejspíš chybět jinde. Někde je proto musí vzít. Pro vlády není nic přirozenějšího, než zvýšit daně. Ostatně, vidíme to v poslední době u nás. Kreativita politiků při ždímání občanů nezná hranic.
Mohutné transfery peněz zvětšují moc vlády nad občany. Ti se stávají závislými. Postupně se mění i jejich způsob uvažování, mentalita. Mnozí se postupně dobrovolně podřizují vůli vládnoucích vrstev, cítí se bezmocní a čekají na spásu od politiků.
Závislí jedinci se také snadněji podřizují kontrole. My vám dáme peníze (ehm, vaše peníze) a vy za to vyplníte formulář, pořídíte si EET... poctivý člověk nemá co skrývat, že? Vláda také tímto přerozdělováním samozřejmě získává větší kontrolu nad penězi v ekonomice. A v neposledním případě samozřejmě těmito penězi dotuje kastu vyvolených, kteří díky různým vazbám na tyto dotace dosáhnou a mají v tomto ohledu vydobytou určitou exkluzivitu. Však pro příklady také nemusíme daleko, že?
Pokud by to někomu unikalo, Massie tím nechce a priori kritizovat hnutí bojovníků za lepší klima. Chce tím spíše upozornit na rizika, která s sebou přináší stupňující se tlak na politiky a jeho důsledky. Politici toho moc rádi využijí.
Massie udeřil hřebíček na hlavičku v momentě, kdy položiljen napůl řečnickou otázku, zdali všichni ti, kdo požadují řešení problémů s klimatem po jiných, sami něco dělají. Vzhledem k jeho způsobu života si to může dovolit. Walk the talk je jeho krédo. Dokonce vyzývá novináře, aby šli a zeptali se každého člena amerického Kongresu, co on sám osobně dělá pro životní prostředí. Regulace a přikazování ostatním, co mají dělat, není jeho politické krédo.
A v tom je také dědictví rednecků. "Já se nestarám o to, co dělají na svém pozemku sousedé. Oni se zase nestarají, co dělám na svém pozemku já. A tak to má být." To platí samozřejmě i pro velké znečišťovatele. Pokud něčí aktivity poškozují cizí pozemek, životní prostředí někoho dalšího, pak ano, pak má nastoupit zákon. Stát má podle Massieho a tradičních konzervativců garantovat právo na osobní svobodu a majetek a má dohlížet na vymáhání práva.
Celkově je zřejmé, že pro Massieho je klíčem k udržitelnosti péče o svěřený majetek, okolní krajinu, místo, ke kterému má člověk vztah. V tom se myslím skvěle shoduje s konzervativním filozofem Rogerem Scrutonem, který o této problematice napsal celou knihu. Scruton dává do centra dění koncept oikophilia, čili vztah k domovu, který zahrnuje také vztahy s ostatními, a to i napříč dávno minulými a ještě nenarozenými generacemi.
Je to také soběstačnost, což sám Massie zdůrazňuje a hlavně o ni sám usiluje. Dělá, co říká. A nekáže přitom ostatním, co mají dělat.
Aby nedošlo k mýlce, neříkám, že Massieho cesta je jediná možná. Mně osobně však zaujala natolik, že jsem se o ni chtěl s vámi podělit. Třeba vás také inspiruje.
PS: Pokud byste chtěli více inspirace, mrkněte na můj předchozí článek Záchrana planety: Co bych udělal jinak než Greta.
Pavel Kovařík
Zlaté české ručičky opět na výsluní?

Zatímco umělá inteligence přebírá kancelářskou práci a ohrožuje miliony míst, řemeslo zažívá renesanci. Uvidíme brzy programátory, jak odkládají klávesnice a berou do ruky opravdové nářadí?
Pavel Kovařík
Šťastní lidé, nešťastná politika: konec mýtu o dezolátech

Jsme národ neúspěšných a nespokojených lidí ? Data ukazují opak: 75 % Čechů je šťastných. Proč tedy kritizujeme politiky?
Pavel Kovařík
Konec středu: Proč lidem bereme hlas a pak se divíme, koho volí

Média a odborníci varují, že demokracii ohrožují extremisté. Skutečnost je možná přesně opačná. Co když lidé nejsou radikální, ale jen už mají dost nálepkování od těch, kdo se prohlašují za její ochránce?
Pavel Kovařík
Vojenský rozpočet roste: Jak se změní naše společnost?

Evropa spouští zbrojní program za 800 miliard eur bez veřejné debaty. Politici mění priority a s nimi i hodnoty celé společnosti. Jak tato proměna ovlivní charakter státu a principy, na kterých stojí naše civilizace?
Pavel Kovařík
Nové závody ve zbrojení: Kdo zaplatí skutečnou cenu?

Evropa spouští zbrojní program za 800 miliard eur bez veřejné debaty. Česko míří k výdajům 3% HDP. Nikdo se neptá, kdo to zaplatí. Vlády opakují, že „není jiná cesta“. Vrací se mentalita studené války, ale s většími dluhy?
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Z kosmetiky je zlatý důl, nové experty nachystá i studium na univerzitě
Z kosmetiky je lukrativní byznys, na který aktuálně slyší i brněnská Masarykova univerzita. Její...
Z každého hospodského může být virtuos výčepu. Naučíme ho to, říká školitel ze Svijan
Advertorial Péče o pivo je věda, zvlášť když jde o řemeslné. Záleží na každém detailu – od sanitace po techniku...
Práce na poli už dávno cenu zeleniny neurčuje, říká šéfka zelinářů Nebeská
Premium Ceny zeleniny neurčují zemědělci, ale evropský trh, který jim často svazuje ruce. Náklady na...
Každý desátý učitel se bojí svých žáků. Potíže jim působí i rodiče
Premium Vyhrožování, fyzické napadání, ale i útoky zbraní přímo ve škole. Čeští učitelé se bojí svých žáků...
- Počet článků 112
- Celková karma 24,56
- Průměrná čtenost 1524x
A také z nich, když bude nejhůř.
Pomáhám firmám, lídrům i veřejným institucím budovat značku, která vzbuzuje důvěru. Navrhnu vám komunikační strategii, postarám se o mediální výstupy i o to, aby váš LinkedIn konečně fungoval.
Nejsem agentura, ale partner, který s vámi jedná na rovinu. Veřejnou komunikaci řeším s přesahem, protože znám svět médií zevnitř. A rozumím i tomu, co se odehrává v zákulisí.
Jsem také sociolog. Zajímá mě, co se děje pod povrchem. Sleduji, jak se mění společnost, práce, důvěra i komunikace. Jsem spoluzakladatelem agentury Dors & Venabili, kde pomáháme firmám a institucím pochopit, co přináší umělá inteligence, a zavádět řešení, která jim šetří čas, peníze i nervy.
www.kovarikpr.cz
www.dorsvenabili.ai
www.linkedin.com/in/pkovarik