Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejzelenější politik? Tak tady byste to rozhodně nečekali!

Zatímco v médiích stále rezonuje Grétino tažení za lepší klima, o některých skutečných bojovnících jen těžko uslyšíme. Jsou příliš všední. Alespoň na první pohled. Tady je jeden. A máme se od něho co učit.

Věřili byste tomu, že nejzelenější politik amerického kongresu je člen strany Donalda Trumpa?

A věřili byste tomu, že je to farmář z Kentucky, z amerického Středozápadu, jehož kulturou rednecků valná část středních a vyšších vrstev Američanů pohrdá?

Thomas Massie je zajímavý úkaz americké politiky. Přijde mi natolik inspirující, že stojí přinejmenším za pár řádků i na českém blogu. Je to politik, který si vysloužil nálepku extremista, jeho slovy proto, že je natolik konzistentní ve svých názorech a postojích, že to někomu připadá jako extrém. Massie je členem Republikánské strany, ale fakticky je spíše libertariánem, nebo jak on sám říká ústavní konzervativec (constitutional conservative), který se hlásí k odkazu amerických Otců zakladatelů. 

Pokud bych mohl nějak koncentrovaně vyjádřit jeho světonázor, pak je to zřejmě svoboda, osobní odpovědnost a akce.

V nedávné době mě zaujal rozhovor s Thomasem Massiem, v němž se mimo jiné dotkl momentálně přetřásaného tématu ochrany klimatu.

Massie je typický příklad self-made mana. Vystudoval robotiku na MIT, ale hrdě se hlásí k odkazu svých předků, farmářů, rednecků, jak sám říká. Už na vysoké začal podnikat a dařilo se mu. Vedle toho stihl vystavět vlastními rukami rodinné sídlo a vybudovat na přilehlých pozemcích farmu. 

A tady se začíná zrcadlit jeho filozofie. Při stavbě domu využíval zásadně místních materiálů. Dokonce šel tak daleko, že vlastnoručně opracovával kámen pro svou stavbu. Střechu domu má pokrytou solárními panely. Je zcela nezávislý na elektrické síti, do které vůbec není připojený. V garáži parkuje Teslu, kterou pohání elektřinou z vlastní produkce. 

Dovedete si představit lépe vyjádřený udržitelný způsob života? 

Vše se točí kolem soběstačnosti. Massie říká, že soběstačnost je to, čeho chce dosáhnout a co chce předat svým potomkům. Chce jim předat hospodářství, které je nezávislé na ekonomické situaci země a současně funguje v symbióze s přírodou. Možná to je drobnost v kontextu celosvětového boje za lepší klima, ale Massie říká, že má na svých pozemcích i kus lesa a že nikdy nepokácí jediný strom. 

Soběstačnost je jeho dlouhodobá vize.

Pro Massieho je to i mindset, myšlenkové nastavení, praktický přístup k životu. 

Massie odmítá dotace a státní podporu, zvlášť ve jménu environmentalismu. Je zastáncem přístupu osobní odpovědnosti. Pokud chci něco změnit, můžu, mám to ve svých rukou. Asi by nepodpořil návrh české vlády, která se rozhodla nalít sto milionů do výsadby stromů. Je to ušlechtilý záměr, ale možná někteří cítí, že provedení není příliš šťastné.

Sám Massie má výhrady k různým vládním programům typu Green New Deal, které mají bojovat za lepší klima tím, že do nich vláda rozpustí miliardy z peněz daňových poplatníků. Takový boj za klima má podle něho především tyto důsledky:

  • zvýšené utrácení musí někdo zaplatit = vyšší daně,
  • zvýší se závislost občanů na státu,
  • větší dohled a kontrola.

Postupně. Když vláda pošle peníze na projekty pro ochranu klimatu, tyto peníze budou nejspíš chybět jinde. Někde je proto musí vzít. Pro vlády není nic přirozenějšího, než zvýšit daně. Ostatně, vidíme to v poslední době u nás. Kreativita politiků při ždímání občanů nezná hranic.

Mohutné transfery peněz zvětšují moc vlády nad občany. Ti se stávají závislými. Postupně se mění i jejich způsob uvažování, mentalita. Mnozí se postupně dobrovolně podřizují vůli vládnoucích vrstev, cítí se bezmocní a čekají na spásu od politiků. 

Závislí jedinci se také snadněji podřizují kontrole. My vám dáme peníze (ehm, vaše peníze) a vy za to vyplníte formulář, pořídíte si EET... poctivý člověk nemá co skrývat, že? Vláda také tímto přerozdělováním samozřejmě získává větší kontrolu nad penězi v ekonomice. A v neposledním případě samozřejmě těmito penězi dotuje kastu vyvolených, kteří díky různým vazbám na tyto dotace dosáhnou a mají v tomto ohledu vydobytou určitou exkluzivitu. Však pro příklady také nemusíme daleko, že?

Pokud by to někomu unikalo, Massie tím nechce a priori kritizovat hnutí bojovníků za lepší klima. Chce tím spíše upozornit na rizika, která s sebou přináší stupňující se tlak na politiky a jeho důsledky. Politici toho moc rádi využijí.

Massie udeřil hřebíček na hlavičku v momentě, kdy položiljen napůl řečnickou otázku, zdali všichni ti, kdo požadují řešení problémů s klimatem po jiných, sami něco dělají. Vzhledem k jeho způsobu života si to může dovolit. Walk the talk je jeho krédo. Dokonce vyzývá novináře, aby šli a zeptali se každého člena amerického Kongresu, co on sám osobně dělá pro životní prostředí. Regulace a přikazování ostatním, co mají dělat, není jeho politické krédo. 

A v tom je také dědictví rednecků. "Já se nestarám o to, co dělají na svém pozemku sousedé. Oni se zase nestarají, co dělám na svém pozemku já. A tak to má být." To platí samozřejmě i pro velké znečišťovatele. Pokud něčí aktivity poškozují cizí pozemek, životní prostředí někoho dalšího, pak ano, pak má nastoupit zákon. Stát má podle Massieho a tradičních konzervativců garantovat právo na osobní svobodu a majetek a má dohlížet na vymáhání práva.

Celkově je zřejmé, že pro Massieho je klíčem k udržitelnosti péče o svěřený majetek, okolní krajinu, místo, ke kterému má člověk vztah. V tom se myslím skvěle shoduje s konzervativním filozofem Rogerem Scrutonem, který o této problematice napsal celou knihu. Scruton dává do centra dění koncept oikophilia, čili vztah k domovu, který zahrnuje také vztahy s ostatními, a to i napříč dávno minulými a ještě nenarozenými generacemi.

Je to také soběstačnost, což sám Massie zdůrazňuje a hlavně o ni sám usiluje. Dělá, co říká. A nekáže přitom ostatním, co mají dělat. 

Aby nedošlo k mýlce, neříkám, že Massieho cesta je jediná možná. Mně osobně však zaujala natolik, že jsem se o ni chtěl s vámi podělit. Třeba vás také inspiruje.

PS: Pokud byste chtěli více inspirace, mrkněte na můj předchozí článek Záchrana planety: Co bych udělal jinak než Greta.

Autor: Pavel Kovařík | pondělí 7.10.2019 6:11 | karma článku: 22,82 | přečteno: 812x
  • Další články autora

Pavel Kovařík

Pohádky z periferie

Kam zmizely důležité dokumenty? Co radnice tají? Platí prohlášení představitelů radnice, nebo jsou to jen laciné předvolební kejkle?

8.6.2022 v 20:02 | Karma: 13,38 | Přečteno: 322x | Diskuse | Politika

Pavel Kovařík

Roušky pro neočkované učitele. Stigma pohledem sociologa

Učitelé, kteří se nenechali očkovat, musí od začátku listopadu ve třídách nosit roušky. Proč je to špatný nápad a co k tomu říká sociologie?

2.11.2021 v 7:08 | Karma: 29,76 | Přečteno: 894x | Diskuse | Společnost

Pavel Kovařík

Právo bránit se se zbraní v ruce: Budeme po sobě více střílet?

Ústavní zákon bránit se se zbraní v ruce začne platit za pár dnů. Máme se bát zvýšené míry násilí se zbraní v ruce? Nakolik jsou obavy o militarizaci české společnosti oprávněné?

19.8.2021 v 11:47 | Karma: 21,16 | Přečteno: 603x | Diskuse | Společnost

Pavel Kovařík

Ghetto uprostřed města. Paradox tažení proti nežádoucím

Některá města dlouhodobě trápí oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, stručně řečeno ghetta. Znojmo si takové ghetto pořídí rozhodnutím vlastní radnice. Důvodem jsou podle starosty tzv. „nepřizpůsobiví".

18.8.2021 v 7:03 | Karma: 16,21 | Přečteno: 995x | Diskuse | Politika

Pavel Kovařík

Školy mají učit děti vlastnímu názoru. Umí to?

Vytvořit si a obhájit vlastní názor, to by se podle výzkumu PAQ Research měly naučit děti ve školách. Dokáží to školy? Nechceme od nich příliš? A nezapomínáme při tom všem na něco?

16.4.2021 v 17:26 | Karma: 13,70 | Přečteno: 338x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích

2. září 2024

Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...

Íránské drony Šáhed vyslané Ruskem na Ukrajinu spadly v Lotyšsku a Rumunsku

9. září 2024  22:26

Ruské útočné drony, pravděpodobně vyslané na cíle na Ukrajině, havarovaly v Lotyšsku a Rumunsku....

Írán dodal Rusku balistické rakety, tvrdí EU. Moskva informaci nepopřela

9. září 2024  21:31

Evropská unie získala od spojenců zpravodajské informace svědčící o tom, že Írán dodal Rusku...

Ostřejší střet až za rok. V předvolební kampani nikdo kromě SPD nevyčnívá

9. září 2024  20:53

Letáky, zmrzlina, besedy či polepy městské hromadné dopravy. Za to strany nejčastěji utrácely v...

Trpělivost došla. Německo kvůli nelegální migraci obnoví kontroly na hranicích

9. září 2024  15:49,  aktualizováno  20:41

Německo zavádí od příštího pondělí dočasné kontroly na všech pozemních hranicích. V pondělí to...

Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček
Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček

Tento týden pro vás máme soutěž s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a jeden z pěti dárkových...

  • Počet článků 90
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1590x
Sociolog a PR konzultant

www.sociolog.cz | www.kovarikpr.cz